Świetlica szkolna 2024/2025

Świetlica szkolna czynna jest w godz. od 6.45 do 17.00

                                                                                                                                                                                                         

 

WYCHOWAWCY ŚWIETLICY

mgr Edyta Zgardowska

mgr Arleta Kasztelan

mgr Marcin Kowalczyk

mgr Luiza Wachelka

ZGŁOSZENIE DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 13
W ROKU SZKOLNYM 2024/2025

Przyjęcie dziecka do świetlicy szkolnej następuje na pisemny wniosek rodziców,  prawnych opiekunów. Każdy z rodziców/prawnych opiekunów/ chcąc by dziecko uczęszczało do świetlicy szkolnej zobowiązany jest do złożenia Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej  (prosimy o wydrukowanie na jednej kartce dwustronnie).

W przypadku upoważnienia osób do odbioru dziecka rodzic zobowiązany jest do przekazania klauzuli informacyjnej dotyczącej zasad przetwarzania danych osobowych w Szkole Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego   w Częstochowie  Klauzula informacyjna

Wypełnioną kartę zgłoszenia dziecka prosimy oddać do sekretariatu szkoły
w terminie do dn. 06.09.2024r

 

ŚWIETLICA 2024/2025

Konkurs plastyczny ” Bajkowa postać”

Dnia 20 stycznia 2025r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Bajkowa postać” zorganizowany przez świetlicę szkolną. Jury w składzie p.Joanna Nagel, p.Arleta Kasztelan, p.Edyta Zgardowska postanowiło nagrodzić i wyróżnić laureatów:
I miejsce Lena Policińska klasa 2a,
II miejsce Olaf Miszczak klasa 3c,
III miejsce Lilia Puczyńska klasa 2c.
Wyróżnienia:
Nadia Krzyczmonik klasa 3c
Oliwia Słotwińska klasa 1b
Laureaci konkursu oraz wyróżnione dzieci otrzymały dyplomy i symboliczne nagrody. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów z plastyczną przygodą.

 


„Najmłodsi na start”!

W dniu 15 stycznia 2025 r. wychowawcy świetlicy pani Edyta Zgardowska i pani Barbara Jezierska zorganizowały konkurs sportowy „Najmłodsi na start” . Były zabawy z chustą animacyjną, rzuty do celu, zwinnościowy tor przeszkód. Dzieci wykazały się szybkością, zwinnością, a także ogromnym zaangażowaniem w wykonywaniu zadań. Udział w zabawach w duchu fair play okazał się wspaniałą zabawą – emocji było co niemiara. Zwycięzcą było każde dziecko, które wzięło udział w sportowej zabawie. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

 


Serce w prezencie

Dzieci przebywające w świetlicy, w czasie zajęć krawieckich wykonują prace przeznaczone dla swoich bliskich. Zdecydowana większość świetlików decyduje się na zrobienie serca z polaru. Wszystkie ozdoby są przyszywane własnoręcznie.
Uczniowie, którzy rozpoczęli prace wcześniej mogli wykorzystać swoje serduszka jako prezent świąteczny, natomiast dzieci wykonujące prace wolniej przeznaczą wykonaną pracę na prezent z okazji Dnia Babci lub Dnia Dziadka.
LW

Zabawy i pląsy z Mikołajem.

Dzisiaj do świetlicy szkolnej zawitał Św. Mikołaj. Dzieci recytowały mu wiersze i śpiewały mu piosenki, zadawały pytania i zagadki. Była świetna zabawa i słodki poczęstunek.

 

Jesień nie jest nudna

Za oknem szaro, buro, a u nas Złota Polska Jesień. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonywały prace przedstawiające malowniczą jesień, zachwycająca mnóstwem ciepłych barw. Projektowały jesienne stroje oraz wykonały kolorowe parasolki, które potrafią ożywić najbardziej ponury, deszczowy dzień.


Andrzejki

Dnia 26 listopada w świetlicy odbyły się Andrzejki świetlicowe. Tego dnia uczniowie wraz z wychowawcami świetlicy Panią Edyta Zgardowską, Arletą Kasztelan i Panem Marcinem Kowalczykiem oraz Panią Wicedyrektor Ewą Maj świetnie się bawili, wróżyli i czarowali. W ” Krainie wróżb” można było dowiedzieć się, co kogo czeka w przyszłości. Między innymi lejąc gorący wosk przez klucz, losując magiczne liczby, kolory i przedmioty. Uczniowie zostali zapoznani ze zwyczajami Dnia Świętego Andrzeja.

 

 


Jesienne szydełkowanie

Dzieci przebywające w świetlicy zdobywają nowe umiejętności manualne. Wraz z panią Luizą Wachelką uczą się trudnej sztuki szydełkowania. Jednym wychodzi lepiej innym gorzej, ale najważniejsze jest to, że sprawia im to frajdę. Na razie udało się wykonać: kwiatki liście i koszyczki.
LW

 

Pasowanie na Świetliczaka

Każdego roku do świetlicy przybywają nowi uczniowie. Poznają świetlicę i panujące w niej zasady oraz integrują się z grupą. Po tym czasie uroczyście zostają przyjęci do świetlicowej gromady.W tym roku Pasowanie na Świetliczaka odbyło się 23 października. Uczniowie zostali poddani próbom wiedzy, sprawności i spostrzegawczości oraz musieli wykazać się znajomością regulaminu świetlicy. Po zaliczeniu wszystkich zadań złożyli uroczystą, symboliczną przysięgę, a Pani Wicedyrektor Ewa Maj pasowała ich na Świetliczaka. Uroczystości towarzyszyło wiele radości i zabawy. Na pamiątkę uczniowie otrzymali symboliczne medale i dyplomy . Uroczystość przygotowali wychowawcy świetlicy p. Arleta Kasztelan, p. Edyta Zgardowska i p.Marcin Kowalczyk.

 


Dzień Gier Planszowych

Dnia 10 października w świetlicy obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych. Tego dnia wychowawcy świetlicy pani Arleta Kasztelan i pani Edyta Zgardowska przypomniały i uświadomiły dzieciom jak wiele korzyści przynosi taki rodzaj gier. Są one wspaniałą odskocznią od świata ekranu komputera i telefonu. To sposób ma relaks i ciekawa rozrywkę. Gry planszowe wspierają rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. Przynoszą śmiech, zmniejszają stres, zbliżają i wzmacniają relacje, uczą jak wyznaczać cele i być cierpliwym, zwiększają kreatywność i pewność siebie, uczą umiejętności wygrywania i przegrywania.


 

 

Kółko matematyczne

W ramach pracy świetlicy pani Edyta Zgardowska prowadzi kółko matematyczne dla klas I -III „Lubię łamanie głowy „.Głównym celem zajęć jest poszerzanie i pogłębianie predyspozycji matematycznych, wdrażanie do samodzielnego , twórczego myślenia, poszukiwanie różnych dróg dochodzenia do celu, rozwijanie logicznego myślenia , motywowanie do podejmowania kolejnego wysiłku, pomimo uprzedniej porażki. Zajęcia prowadzone są w swobodnej atmosferze, co wyzwala u dzieci radość i wzmacnia pozytywne emocje. Zajęcia są dostosowane do aktualnych potrzeb i możliwości uczniów.

 


Zajęcia z zakresu higieny jamy ustnej

W ramach zajęć na świetlicy dzieci poznały zasady higieny jamy ustnej. Na modelu szczęki uczyły się prawidłowego szczotkowania zębów. Uświadomienie, jak istotna jest profilaktyka, wizyty kontrolne u stomatologa.
Odbyliśmy również naukę piosenki „Szczotko, szczotko hej”

 

Dzień Programisty

Dzień Programisty – 12 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Programisty.

W ramach pracy świetlicy szkolnej pani Edyta Zgardowska przeprowadziła zajęcia z kodowania dla najmłodszych. Uczniowie z dużym zainteresowaniem i skupieniem rozwiązywali przygotowane przez panią Zgardowską karty pracy z kodowania.

 

Program Ratowniczek

Pierwsza Pomoc to podstawa – Program Ratowniczek 🩺🚑
REALIZACJA PROGRAMU pt. ‘Ratowniczek pomaga Ci pomagać’ w trakcie zajęć na świetlicy. Najważniejszym założeniem programu jest przygotowanie do
udzielania ludziom pierwszej pomocy w potrzebie. Nie wystarczy tylko chcieć pomagać, lecz trzeba także trzeba się tego nauczyć.
2. CELE PROGRAMU:
– poznać bohaterów, którzy będą towarzyszyli przez cały okres
realizacji programu,
– umieć opowiedzieć o doświadczeniach związanych z udzielaniem
pierwszej pomocy,
– umieć opowiedzieć o niebezpieczeństwach, jakie mogą czyhać
każdego dnia,
– starannie narysować i pomalować postać RATOWNICZKA,
– starannie wyciąć i skleić postać RATOWNICZKA,
3. Rozpoczęcie realizacji programu ‘Ratowniczek ….’ Udział w pierwszych z 16 zajęć, temat ‘POZNAJEMY RATOWNICZKA I JEGO PRZYJACIÓŁ’. Opowiadanie „Przyjaciele RATOWNICZKA”, łączenie strzałek, które w efekcie końcowym obrazują: ALANA, IGĘ, ERIEGO, MARYSIĘ, TOMKA, LEONA oraz RATOWNICZKA.

 

 

ŚWIETLICA 2023/2024

Zabawy na świeżym powietrzu 

W tym roku, dzięki wyjątkowo ciepłej wiośnie dzieci przebywające w świetlicy mogą bardzo często korzystać z placu zabaw oraz Placu Aktywności Ruchowej. Czas spędzony wspólnie to nie tylko radość i zabawa, ale również integracja uczniów z różnych klas.
LW

Prace plastyczne

Dzieci z klas młodszych przed Dniem Dziecka rysowały postacie swoich kolegów i koleżanek. Wszystkie prace ozdabiają tablice na świetlicy szkolnej. Dodatkowo dzieci rysowały wesołe baloniki, które też ozdabiają salę. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na swoje święto.

 

Trening pamięci i zajęcia manualne

Dzieci w świetlicy szkolnej doskonaliły swoje umiejętności manualne lepiąc różne przedmioty z gliny. Po wyschnięciu malowały swoje prace. Inne dzieci grały w memory. To  znana gra logiczna polegająca na znalezieniu par spośród rozrzuconych kart.

 

 

Dzień Kota

Z okazji Dnia Kota obchodzonego w naszej szkole, dzieci wykonywały różnorodne prace plastyczne.

Bal Karnawałowy

Dnia 25.01.24 r. w świetlicy szkolnej odbył się Bal Karnawałowy.
Była wspaniała atmosfera, pełna uśmiechu i radości dzieci a przede wszystkim miło wspólnie spędzony czas. Na balu odbyło się wiele zabaw i aktywności, między innymi zabawy z chustą animacyjną, zabawy z hula hop, balonikiem, zabawa muzyczna z krzesełkami. Dodatkowo dzieci miały również do wykonania piękne kolorowanki z rozmaitymi maskami. Całość wydarzenia umilił poczęstunek.
To była wspaniała zabawa !

 

Kolorowe „pianotwory”

W świetlicy odbyły się zajęcia sensoplastyczne pobudzające dziecięce zmysły ,,Pianotwory” Zabawa z kolorową pianą!

 

 

Dzień łamigłówki

W piątek 19 stycznia w świetlicy odbył się dzień łamigłówki. Bawiliśmy się świetnie🤩 rozwiązując razem łamigłówki i rebusy. Czasem błądziliśmy po labiryntach 😀 Dla chętnych były również gry logiczne.

 

Zimowe prace plastyczne

Przed świętami mieliśmy dużo pracy i tak powstały nasze świąteczno-zimowe prace plastyczne.

 

 

Bal Andrzejkowy

Dnia 23.11.23r na szkolnej świetlicy odbył się Bal Andrzejkowy . Andrzejki – to czas dobrej zabawy, ciekawych wróżb oraz wspólnych spotkań.
Na dzieci czekało wiele atrakcji :
– różnego rodzaju wróżby,
-Andrzejkowa fotobudka,
-zabawy taneczne i ruchowe,
-poczęstunek.
Dzieciom bardzo się podobało – było przy tym dużo uśmiechu i radości . Miło jest spędzić wspólnie czas wśród koleżanek i kolegów. Dziękujemy za wspólną zabawę .

 

Projekt Edukacyjny ” Z kulturą mi do twarzy”

Dzieci ze świetlicy wzięły udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy” i wykonały zadanie „Tysiąc barw wokół nas”. Podczas zajęć plastycznych dzieciaki bawiły się kolorem. Poznały barwy podstawowe i pochodne. Eksperymentowały mieszając różne kolory farb i pasteli. Zapoznały się z nowymi technikami plastycznymi.

 

 

 

Dzień Gier Planszowych🎲🎲🎲

Corocznie 10 października obchodzony jest Dzień Gier Planszowych. W naszej szkole w ramach zajęć na świetlicy  nasi uczniowie mieli możliwość rozegrać kilka ciekawych pojedynków.
Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. Można rzec: prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja czy liczenie. A co najważniejsze – spotkanie przy grach planszowych to idealny sposób spędzenia czasu z innymi ludźmi. Dlatego i Was zapraszamy do świętowania, edukowania i przede wszystkim grania w gry planszowe!

 

Powitanie Jesieni w świetlicy

Na świetlicę zawitała Pani Jesień. Dzieci zrobiły prace o tematyce jesiennej stosując różne techniki plastyczne.

 

15 Września – Międzynarodowy Dzień Kropki

Dziś w Świetlicy szkolnej obchodziliśmy ,,Dzień Kropki” .Dzieci wykonały rysunki, w których musiały wykazać się kreatywnością.

 

ŚWIETLICA 2022/2023

Karta-zgloszenia-2022-2023

Witamy nadchodzące wakacje!

 

Na zajęciach świetlicowych powstały malarskie prace przedstawiające motywy przyrodnicze. Były to kolorowe motyle i kwiaty wykonane w technice wydzieranki. Dzieci tworzyły malowidła w zespołach . Uczestnicy zajęć chętnie bawili się kolorami.

 

Poranki ze zmysłami

Dnia 26 maja odbyły się zajęcia skierowane dla grupy świetlicowej „Poranki ze zmysłami” . Dzieci brały udział w różnych zabawach sensorycznych, które miały za zadanie dostarczać różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów. Zostały wykorzystane przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze. Uczniowie wykonywali piasek kinetyczny oraz slime, chodzili po ścieżce sensorycznej, odgadywali różne zapach, wysłuchiwali różnych dźwięków oraz brali udział w wykonywaniu ciekawych eksperymentów.

M.Ł

K.K.SZ

Prezent dla mamy!

W tym roku wcześniej niż zwykle dzieci przebywające w świetlicy wykonywały własnoręcznie laurki dla swoich mam. Uczniowie zrobili je w kształcie serduszka wypełnionego kolorowym obrazkiem i życzeniami. Efekty można zobaczyć na zdjęciach. Przy okazji tych prac opowiadały za co najbardziej kochają swoje mamy ❤️.
LW, MM

 

Zbliża się Dzień Mamy , więc dzieci ze świetlicy szkolnej przygotowały wspólny plakat związany z tym świętem.

 

11 maja w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia plastyczne, dla których inspiracją stały się ulubione książki.

 

Dzień Ziemi

Dzieci wspólnie z nauczycielami przygotowały plakat -„Dzień Ziemi”. Chrońmy naszą planetę.

 

Wielkanocne ozdoby 

Dzieci przebywające w świetlicy wykonywały z panią Luizą ozdoby z materiału charakterystyczne dla śwąt wielkanocnych. Zrobiły kolorowe pisanki, kurczaczki i inne dekoracje. Uczniowie  wykonane prace mogły zabrać do domu i udekorować swój pokój.
LW

Wiosenne  bukiety

W piątek 23 marca dzieci na zajęciach plastycznych wykonały – Wiosenne  bukiety.

Znalazły się w nich forsycje, bazie i gałązki brzozy. Dzieci chętnie wykonywały pracę.

 

Witamy wiosnę!

Z pierwszymi dniami wiosny dzieci chętnie przygotowały prace plastyczne -„Wiosenne motyle”. Każdy motyl był inspiracją plastyczną dziecka.

 

W marcowy poranek dziewczynki w świetlicy szkolnej chętnie układają puzzle.  Ułożyły obrazek z czterystu elementów z bajkowej ilustracji -„Śnieżki” . Gratulacje!

 

W dniu 20 lutego 2023 roku na zajęciach plastycznych w świetlicy uczniowie przygotowali  prace plastyczne – „Zwierzęta zimą”. Dzieci ciekawie wykorzystały płatki kosmetyczne, kartony i farby. Na dużym kartonie powstała całościowa ekspozycja prac. Wszyscy chętnie uczestniczyli w twórczych zabawach.

J.N.  A.C.

 

Szydełkowe ozdoby

Dzieci przebywające w świetlicy szkolnej chętnie biorą udział w zajęciach krawieckich. Szczególnie zimową porą, kiedy aura nie sprzyja, aby wyjść na dwór, świetliki ze skupieniem i cierpliwością poznają tajniki krawieckie. W ostatnim czasie coraz więcej uczniów uczy się szydełkować. I tak jak to w życiu bywa z różnym skutkiem. Niektórzy wykonują piękne ozdoby z włóczki , inni tylko łańcuszek , a jeszcze inni po kilku próbach twierdzą, że to nie dla nich.
Wszyscy jednak rozwijają przy tym swoje umiejętności manualne.
LW

Walentynki

Z okazji walentynek dzieci poznały historię święta i uczciły ten wyjątkowy dzień przygotowaniem serduszek dla swoich bliskich. Jak widać na zdjęciach, doskonale się przy tym bawiły.

D. J.

Mini piłka nożna

Po Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w naszej świetlicy szkolnej zapanowała ,, moda ” na rozgrywki w wersji mini w tej dyscyplinie sportu. Oczywiście z racji ograniczonej przestrzeni, którą można wykorzystać do gry, są to rywalizacje parami bądź w trójkach.
Chłopcy przebywający w świetlicy chętnie biorą udział w tych zabawach, często nazywają się wzajemnie tak jak profesjonalni zawodnicy. Jednak największą frajdę sprawia im po prostu ruch, bo w zdrowym ciele zdrowy duch!
LW

Choinkowe gwiazdki

W grudniu dzieci przebywające w świetlicy, w ramach zajęć kółka krawieckiego, wykonywały,,wesołe” ozdoby świąteczne. Pomysł ozdobienia filcowych gwiazdeczek oczkami i uśmiechem to inicjatywa uczniów. Oczywiście całkowite wykonanie również należało do świetlików. A efekt można podziwiać na zdjęciach.
LW

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada dzieci przebywające w świetlicy szkolnej, uczestniczyły w zabawach z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Jedni tworzyli papierowe pyszczki misia, inni brali udział w konkursie o gatunkach i życiu niedźwiedzi. Wszyscy opowiadali o swoich pluszakach. Zwieńczeniem zabaw była degustacja przysmaku misiów – miodu z wafelkiem.

DS

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Wprawdzie święto praw dziecka przypada 20 listopada, ale uczniowie Trzynastki obchodzili tę uroczystość nieco wcześniej.
Tym razem ,, mały” i ,,duży” samorząd wspólnie, w  piątek 18 listopada przypomniał całej społeczności szkolnej obowiązujące prawa dziecka. Uczniowie ze swoimi prawami mogli się zapoznać, słuchając Przewodniczącej SU, która w każdej klasie odczytała przygotowane informacje lub oglądając gazetki ścienne.
LW

„Lubimy czytać”
W czasie zajęć kółka czytelniczego dzieci poznały jedną z najbardziej znanych i lubianych bajek na świecie „Kot w butach”. Historia o sprytnym kocie pobudziła wyobraźnię plastyczną małych czytelników do stworzenia portretów bohatera bajki.

 

Świetlicowe kółko krawieckie

Za oknem robi się coraz chłodniej. Dzieci przebywające w świetlicy coraz rzadziej będą miały możliwość zabawy na świeżym powietrzu.
W zamian za to w naszej świetlicy będą miały okazję nauczyć się pożytecznej umiejętności,  jaką jest sprawne posługiwanie się igłą i nitką. Dzieci na zajęciach kółka krawieckiego będą wykonywały ozdoby i prace zarówno z wykorzystaniem szablonów jak również według własnego pomysłu.
Zapraszam w piątki, godzina 9.00-10.00 Luiza Wachelka.
Żyjmy zdrowo!
W jesienny poranek dzieci w świetlicy malowały ulubione owoce i warzywa. Przy pełnym skupieniu i zaangażowaniu powstały kolorowe dzieła, które znalazły miejsce na tablicy w stołówce szkolnej. Dumni i szczęśliwi autorzy po pracy degustowali jesienne owoce i warzywa.

Dzień Chłopak

30 września z okazji Dnia Chłopaka w świetlicy szkolnej odbyły się zabawy i konkursy na super dżentelmena. Do zabaw należało: prawidłowe nakrycie stołu, próba kondycji i pojemności płuc, próba siły oraz próba pięknego uśmiechu . Wszystkim dopisywał dobry humor i pozytywna energia.

 

 

Zapraszamy do świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej nr 13 w Częstochowie od poniedziałku do piątku od 6.45 do 17.00

W naszej świetlicy dzieci spędzają czas w miłej atmosferze, korzystając z form aktywności, które rozwijają ich zainteresowania i predyspozycje oraz poszerzają wiedzę ogólną.

Proponujemy: zajęcia plastyczno-manualne czyli rysowanie kredkami, wydzieranki, wyklejanki, wycinanki; zajęcia z wykorzystaniem środków audiowizualnych – oglądanie bajek i filmów edukacyjnych; zajęcia, podczas których można rozwiązywać krzyżówki, rebusy i doskonalić umiejętność czytania oraz zajęcia ruchowe.

Nasi wychowankowie mogą  poświęcać czas na naukę własną, ale też odrabiać prace domowe z pomocą nauczyciela. Mają również czas na swobodne zabawy,  korzystają z gier, klocków i  zabawek. .Podczas zajęć wykorzystujemy unikalne narzędzie edukacyjne – Interaktywną Podłogę FunFloor, doskonale rozwijające spostrzegawczość i integrację sensoryczną dzieci. Przy sprzyjającej pogodzie zabawy odbywają się na świeżym powietrzu.

Kierujemy się słowami Janusza Korczaka:

                                Dziecko chce być dobre.

                                Jeśli nie umie   – naucz.

                               Jeśli nie  wie – wytłumacz.

                                Jeśli   nie może –    pomóż.

 

 

 

 

ŚWIETLICA 2021/2022 

Karta zgłoszenia – 2021-2022

Wakacje nadchodzą wielkimi krokami. Gdzie je spędzimy? Dzieci rysują miejsca wakacyjnych wyjazdów – morze, góry, jeziora. Wszędzie czeka na nas słońce i letni odpoczynek.

 

W piątek 10 czerwca na zajęciach plastycznych dzieci robiły kolorowe zabawki z papieru. Powstały zwijające się węże, przestrzenne motyle i ryby. Zabawki z papieru sprawiły wszystkim wiele radości.

 

W piątek 3 czerwca na zajęciach plastycznych dzieci przygotowały – Wesołe zwierzątka. Znalazły się tam: słonie, zebry, żyrafy, misie i żaby. Własnoręcznie przygotowane prace ozdobią biurka  małych twórców.

 

W deszczowy piątek 27 maja dzieci chętnie kolorowały postacie zwierząt. Wesołe psy, koty,  koguty i kaczki ożywiły smutny dzień.

 

W piątek 20 maja dzieci ze świetlicy szkolnej przygotowały laurki dla swoich mam. Kolorowe kwiaty zdobiące laurki były wykonane techniką origami. Dziewczynki wykazały się inwencją i wesołe kwiaty tworzą ciekawe kompozycje.

 

W piątek 13 maja dzieci ze świetlicy szkolnej w związku z Dniami Książki przygotowały zakładki. Prace przedstawiają ulubione zwierzątka dzieci. Znalazły się tam figury psa, kota, małpy czy słonia.

 

W piątek 6 maja uczniowie z klas młodszych przygotowali wiosenne serduszka dla mam. Zbliża się to majowe święto i dzieci mają już  pierwsze prezenty. Czekamy na kolejne pomysły podarunków.

 

W piątek 29 kwietnia dzieci ze świetlicy przygotowały papierowe zwierzątka. Znalazły się tam kurczątka, rybki i koty. Wiosna i życie zwierząt jest w pełnym rozkwicie.

 

W piątek 22 kwietnia 2022 roku dzieci na zajęciach plastycznych przygotowały zwierzątka z origami. Znalazły się tam dmuchane pokemony i zwykłe zajączki. Zabawa jak zwykle sprawiła wszystkim wiele radości.

 

Dzieci na zajęciach plastycznych 8 kwietnia przygotowały wiosenne koszyczki i koguciki. Wielość barw cieszy oczy!

 

W piątek 1 kwietnia na prima aprilis dzieci na zajęciach plastycznych przygotowały techniką origami skaczące żabki, biedronki i muszki. Zabawy że skaczącymi żabkami sprawiły wszystkim wiele radości.

 

W piątek 25 marca witamy na zajęciach plastycznych wiosnę. Postacie pani Wiosny ozdobione są pierwszymi wiosennymi kwiatami i zielenią. Cieszymy się ze słonecznych dni!

 

W piątek 18 marca 2022 roku dzieci z klas drugich i trzecich przygotowały na świetlicy szkolnej wiosenne kwiaty. Kolorowe kwiaty powstały techniką origami. Ciekawe prace ozdobią wnętrza świetlicy.

 

W piątek 4 marca 2022 roku dzieci ze świetlicy w ramach solidarności z narodem Ukrainy przygotowały z kolorowego papieru gołąbki pokoju. Sylwety ptaków zostały wyklejone niebiesko – żółtym papierem. Wszyscy chcemy pokoju na świecie!

 

W piątek 11 lutego na zajęciach plastycznych dzieci z klas drugich przygotowały pudełeczka z sercami.

W poniedziałek 14 lutego na Dzień Walentego trafią do przyjaciół i bliskich.

 

W piątek 4 lutego dzieci na zajęciach plastycznych malowały krajobraz zimowy. Ciekawe efekty dało malowanie palcem białą pastą na niebieskim tle. Zima w obrazkach zagościła w świetlicy.

 

W piątek 28 stycznia dzieci ze świetlicy szkolnej na zajęciach plastycznych przygotowały „Tańczące bałwanki”. Bałwanki pociągane za sznureczek na kapeluszu tańczą – miłej zabawy.

 

W piątek 21 stycznia 2022 roku dzieci ze świetlicy szkolnej na zajęciach plastycznych przygotowały zakładki i serca z origami. Drobne prezenty powstały z okazji Święta Babci i Dziadka.  Życzymy miłego świętowania.

 

W piątek 14 stycznia 2022 roku dzieci że świetlicy przygotowały kolorowe ozdoby z drucików. Powstawały gwiazdki, motyle, ludziki  które cieszyły małych twórców. Zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości.

 

W piątek 17 grudnia 2021 roku w przedświątecznej atmosferze dzieci ze świetlicy przygotowały złociste aniołki. Kilkakrotnie złożony złoty papier, aureola, twarz i aniołek na choinkę gotowy. Czekamy już niecierpliwie na święta!

 

W czwartek 9 grudnia dzieci ze świetlicy w ramach zajęć plastycznych wykonały techniką origami kolorowe choinki i gwiazdki. Wszyscy starali się dokładnie składać kartki, aby ozdoby były równe i wszystkim się podobały. Gotowe prace wypełniły wnętrza świetlicy.

 

W piątek 26 listopada dzieci ze świetlicy uczciły – Dzień Misia. Dzieci ozdabiały misie kolorowymi kredkami i resztkami z kredek. Wesołe zwierzątka mali uczniowie zabrali do domów.

 

W jesiennym klimacie

Na zajęciach plastycznych świetliczaki wykonywały prace poświęcone tematyce jesiennej, wykorzystując przy tym wiele technik. Jesienne liście, dynie, wiewiórki, drzewa wykonane w technice przestrzennej podkreślają różnorodność barw i skarbów jesieni. Kompozycje uczniów można oglądać na świetlicowych gazetkach.

 

19 listopada w piątek na zajęciach plastycznych dzieci wyklejały plasteliną sylwetki zwierząt. Znalazły się tam wiewiórki, lisy, niedźwiedzie. Dzieci poznawały leśnych przyjaciół.

 

Zrób bransoletkę !

Dziewczęta przebywające w świetlicy szkolnej miały możliwość wykonać dla siebie bransoletkę według własnego pomysłu. Poznały zasady pomiaru obwodu swojego nadgarstka oraz wykonania bransoletki idealnie pasującej do ręki. Dobór koralików oraz  kolorystyka był wyłącznie  według własnego upodobania uczennic. W efekcie powstała śliczna i super pasująca biżuteria, którą dziewczynki mogły zabrać ze sobą do domu.

 

W piątek 29 października w związku ze Świętem Dyni dzieci przygotowały przestrzenne dynie z papieru.  Kolorowe prace będą ozdabiały pokoje dzieci.

 

W piątek 22 października dzieci ze świetlicy wybrały się na jesienny spacer. Dziewczynki i chłopcy zbierali kolorowe liście i fantazyjne gałązki do bukietów. W słońcu jesienne liście nabrały dodatkowego blasku. Zajęcia plastyczne w terenie były zupełnie inne niż zwykle.

 

Święto Drzewa

W tym tygodniu obchodzimy Święto Drzewa. We wtorek 12 października dzieci w ramach zajęć plastycznych rysowały swoje wizje pięknych, jesiennych drzew. Odwiedził nas także pan leśniczy, który opowiedział o swojej pracy i życiu lasu.

 

Spotkania ze sztuką

Świetlica jest miejscem rozwijającym zdolności dzieci, które chętnie wykonują prace plastyczne w ramach zajęć Klubu Małego Artysty.

W październiku, dzieci inspirując się obecną porą roku, wykonywały jesienne drzewa wykorzystując różne techniki i materiały przyrodnicze.

 

Baw się z nami

Gra w bingo matematyczne, to zabawa bardzo lubiana przez dzieci. Podczas emocjonującej rozgrywki dzieci trenują umiejętność liczenia w pamięci.

Stolice miast, flagi państw to proste gry edukacyjne dla dzieci interesujących się geografią. Poprzez zabawę dzieci utrwalają wiedzę i poznają tajemniczy świat elektroniki.

EB, AS

 

Zabawy na świeżym powietrzu

Dzięki  sprzyjającej pogodzie uczniowie przebywający w świetlicy  korzystają z Placu Aktywności Ruchowej, który znajduje się na terenie szkoły . Bardzo chętnie bawią się w grę, wymyśloną przez samych  uczniów, którą nazywają ,, kurą”. Inne ulubione zabawy to  huśtanie się, berki, wyścigi oraz kreatywne zabawy w dom. Świetliki będą wykorzystywać pogodę, oby jak najdłużej!

lw

 

Nie tylko kredka

W piątek 1 października dzieci z klas trzecich zbudowały  z klocków – krzesełek wieżę. Natomiast  ich koledzy most nad przepaściami. Wykonanie budowli sprawiło im wiele radości.

 

 

ŚWIETLICA 2020/2021

Dzieci lubią kolorować obrazki według podanych kodów. Tym razem uczniowie z klas drugich kolorowali różne zwierzątka. To jest zawsze przyjemne zajęcie gdy za oknem pada deszcz.

 

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

 

W świetlicy na rok Lema

Uczniowie przebywający w świetlicy mieli możliwość zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi życia i twórczości Stanisława Lema. Wysłuchali również fragmentów utworu ,,Bajki robotów”, dostępnych na kanale You Tube. Korzystając z zasobów Internetu, oglądali Park Lema, który znajduje się w Krakowie. Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały ścienną gazetkę tematyczną, która znajduje się w dużej sali świetlicy.
LW, SB

 

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

W czwartek 20 maja 2021 roku dzieci ze świetlicy szkolnej w ramach zajęć plastycznych -Nie tylko kredka” przygotowały składane owoce z papieru. Uczniowie klas młodszych wiedzą, że kolorowe gruszki, jabłka i śliwki są pełne witamin i należy ich dużo jeść.

 

W czwartek 13 maja na zajęciach plastycznych – „Nie tylko kredka” dzieci z klas młodszych przygotowały kolorowe motyle z kartonów i z rolek papieru. Powstały wesołe motyle , które ozdobią kącik plastyczny na świetlicy.

 

W czwartek 6 maja 2021 roku dzieci z klas pierwszych po powrocie do szkoły chętnie brały udział w zajęciach plastycznych – „Nie tylko kredka”. Dziewczynki przygotowały zakładki do książek z motywami wiosennymi. Wszystkim dzieciom zabawy plastyczne sprawiły wiele radości.

 

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

 

ŚWIETLICA ZDALNA 2020/2021

PROPOZYCJE ŚWIETLICY  NA TYDZIEŃ 26 IV- 30 IV

Zajęcia logicznego myślenia „Bliskie spotkania z matematyką”

Zapraszam Was do kolorowanek matematycznych

Kolorowanka 1

Kolorowanka 2

Kolorowanka 3

 

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

Zajęcia  sportowe „Gry i zabawy ruchowe”

Zajęcia ruchowe „Gry i zabawy ruchowe”

Zajęcia logicznego myślenia „Trening czyni mistrza”

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnych ćwiczeniach

 

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

Święto Pracy (1)

Święto Pracy (2)

Święto Konstytucji 3 Maja (1)

Święto Konstytucji 3 Maja (2)

Grafomotoryka w SP 13

 

Zajęcia taneczne „Roztańczona świetlica”

Dzień dobry :))))

Droga młodzieży mam nadzieję , że Just Dance i utwór ” waka waka”  już macie opanowany 🙂 Jak wrócimy do szkoły to na świetlicy wszystkie układy razem sobie przetańczymy . Dzisiejsza moja propozycja to również Just Dance ale utwór ” RASPUTIN ” ten układ jest trudniejszy , ale co to dla nas !!! Zapraszam do tańca !!!
Film na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=I8kuhv0FcTE

 

Zajęcia logicznego myślenia „Matematyka na wesoło”

Matematyka towarzyszy Wam od najmłodszych lat. Codziennie robiąc zakupy kalkulujecie ile czego i za ile możecie kupić. Pewnie wielu z Was spogląda na zegarek czekając na lekcje, czy może z utęsknieniem czekając jej koniec. Nieświadomie w codziennych czynnościach uczycie się matematyki odliczając czas jaki na pozostał na zabawę lub dzieląc się słodyczami z innymi dziećmi. 

Dlatego bawcie się dalej 

Mnożenie i dzielenie do 100:

https://wordwall.net/pl/resource/15172094/matematyka/mnożenie-i-dzielenie-do-100

Dodawanie i odejmowanie.

https://wordwall.net/pl/resource/1559869/matematyka/matematyka-na-dziś-dodawanie

Zajęcia manualno – techniczne „Zrób coś z niczego”

Za oknem szaro i zimno, chociaż to już kwiecień. Ty siedzisz ciągle w domu i narzekasz na nudę? Już  czas wziąć  sprawy w swoje ręce! Obejrzyj filmik, który prezentuje różne ciekawe zabawy. Wybierz jedną z nich tą, która wyda Ci się najłatwiejsza. I do dzieła ! Humor na pewno Ci się poprawi !

 

PROPOZYCJE ŚWIETLICY  NA TYDZIEŃ 19 IV- 23 IV

Zajęcia przyrodniczo – ekologiczne „Co w trawie piszczy”

Zajęcia logicznego myślenia „Bliskie spotkania z matematyką”

W tym tygodniu będziemy ćwiczyć odejmowanie, mnożenie i dzielenie liczb naturalnych. Zachęcam Was do wykonania tych kart pracy.

Karta pracy 1 – odejmowanie

Karta pracy 2 – mnożenie

Karta pracy 3 – dzielenie

 

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

Zajęcia  sportowe „Gry i zabawy ruchowe”

Gry i zabawy

 

Zajęcia logicznego myślenia „Trening czyni mistrza”

Zapraszamy do nauki i zabawy
Karta pracy 1   Krzyżówka

Karta pracy 2

karta pracy 3

 

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

Architekci

 

kolorujemy i poznajemy znaki zakazu1

kolorujemy i poznajemy – znaki zakazu 2

kolorujemy i poznajemy- wesoła sygnalizacja

 

Zajęcia taneczne „Roztańczona świetlica”

Witam Wszystkich bardzo serdecznie !!!!

Dzisiejsze zajęcie to powtórka układy z JUST DANCE z utworem waka waka Shakira, pamiętacie?
Zapraszam do świetnej zabawy !!!
Film na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=cRC4o4bzJhU

 

Zajęcia logicznego myślenia „Matematyka na wesoło”

Pamiętasz jeszcze w jaki sposób zapisujemy skróty jednostek miar? Tak to świetnie, jeśli nie to przypomnij sobie:

https://wordwall.net/pl/resource/11554288/matematyka/jednostki-miary

A pamiętasz jednostki czasu?

https://wordwall.net/pl/resource/7754943/jednostki-czasu

A może zabawa z pieniędzmi? Spróbuj ! Który poziom zabawy osiągnąłeś/osiągnęłaś?

https://wordwall.net/pl/resource/5998141/matematyka/jednostki-monetarne

 

Zajęcia manualno – techniczne „Zrób coś z niczego”

W tym tygodniu zachęcam do odszukania zestawu z małymi kolorowymi gumkami. Wiem, że wiele osób uczęszczających do świetlicy takie posiada. A jeśli uda Wam się znaleźć to spróbujcie wykonać nie bransoletkę, a uchwyt do długopisu lub ołówka. Szczerze zachęcam. Instrukcję jak tego dokonać prezentuje poniższy filmik. Polecam LW

 

PROPOZYCJE ŚWIETLICY  NA TYDZIEŃ 12 IV- 16 IV

Zajęcia przyrodniczo – ekologiczne „Co w trawie piszczy”

Dzień dobry,  kwiecień to miesiąc ekologii. W tym tygodniu dowiecie się co to jest ekologiczna żywność i jak powstaje🌾🌿

 

Zajęcia logicznego myślenia „Bliskie spotkania z matematyką”

W otaczającym nas świecie spotykamy się z różnymi figurami geometrycznymi. Warto nauczyć się ich rysować. Zachęcam Was do wykonania tych kart pracy.

Figury geometryczne 1

Figury geometryczne 2

Figury geometryczne 3

 

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

Zajęcia  sportowe „Gry i zabawy ruchowe”

Zajęcia ruchowe „Gry i zabawy ruchowe”

 

Zajęcia logicznego myślenia „Trening czyni mistrza”

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnych ćwiczeniach

PRZESTROGI MATEMATYCZNE

I PRZESTROGA

Zero w mianowniku

jedynka w dzienniku

II PRZESTROGA

Wielki kłopot masz dopiero

kiedy dzielić chcesz przez zero!

Tabliczka mnożenia do 100 – puzzle

Porównywanie liczb (do 20)

Płytki domino

Liczenie pieniędzy

Miesiące

 

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

motyl-1

motyl-2

 

Zajęcia taneczne „Roztańczona świetlica”

Witam serdecznie  młodzież naszej szkoły 🙂
Przybory kuchenne takie jak widelec, kubeczek , solniczka, miseczka nie są wam obce , ale w rytmie muzyki ? 🙂 Zapraszam do świetnej zabawy!!!!

 

Zajęcia logicznego myślenia „Matematyka na wesoło”

Krzyżówka matematyczna. Powtórzmy, jak nazywają się liczby w poszczególnych działaniach:

https://wordwall.net/pl/resource/3149519/matematyka/krzyżówka-matematyczna

Czas na kolejne wyzwanie. Ile to jest?  Możesz wybrać krzyżówkę, teleturniej,  połączyć pary, znaleźć parę.

https://wordwall.net/pl/resource/7167971/matematyka/krzyżówka-matematyczna

 

Zajęcia manualno – techniczne „Zrób coś z niczego”

Szydełkowanie jest łatwe!

Większość uczniów przebywających w świetlicy szkolnej  potrafi wykonać najprostszy ścieg na szydełku, czyli łańcuszek. Dzisiaj proponuję obejrzenie filmiku, na którym po pierwsze będziecie mogli przypomnieć sobie jak  się to robi oraz poznać nowe, bardzo łatwe, ściegi szydełkiem. Weźcie szydełka i włóczkę w dłoń i do dzieła ! LW

 

PROPOZYCJE ŚWIETLICY  NA TYGODNIE 29 III – 31 III oraz 7 IV- 9 IV

Zajęcia przyrodniczo – ekologiczne „Co w trawie piszczy”

W tym tygodniu zachęcam Was do przygotowania naturalnych i smacznych ozdób na zbliżające się święta Wielkanocne🐇🐣. Przy okazji możecie zaobserwować jak z nasionka wyrasta młoda roślinka🌿. Życzę Wesołych Świąt i dobrej zabawy😊

OWIES W POJEMNICZKACH PO DANONKACH – KREATYWNA ZABAWA DLA DZIECI NA WIOSNĘ

JAJKA – WIELKANOCNE KRÓLICZKI

 

Zajęcia logicznego myślenia „Bliskie spotkania z matematyką”

Przed nami Święta Wielkanocne. Polskie pisanki najczęściej zdobiono geometrycznymi wzorkami. Zachęcam Was do wykonania takiej pisanki i dwóch kart z zajączkiem.

Jajko – pisanka

Zajączek 1

Zajączek 2

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

Zajęcia  sportowe „Gry i zabawy ruchowe”

Zajęcia ruchowe „Gry i zabawy ruchowe”

Zajęcia logicznego myślenia „Trening czyni mistrza”

Logiczne zagadki matematyczne

 

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

Szlaczki na Wielkanoc 1

Szlaczki na Wielkanoc 2

Zajęcia taneczne „Roztańczona świetlica”

Witam wszystkich!

Na rozgrzewkę 🙂

Dzisiejszy układ taneczny to „Powitanie wiosny ” zapraszam wszystkich do tańca 🙂

 

Zajęcia logicznego myślenia „Matematyka na wesoło”

Święta Wielkiej Nocy tuż tuż. Może połączymy matematykę z Wielkanocą? – zajączek origami

Origami ma ogromny wpływ na kształcenie wyobraźni przestrzennej. Dzięki sztuce składania papieru ćwiczymy pamięć, spostrzegawczość, podzielności uwagi. Origami uczy prostoty, estetyki, dokładności, cierpliwości i dyscypliny. Rozwija pasję twórczą, zdolności plastyczne i fantazję.

Polecenie: postępuj według instrukcji w filmiku. Jeśli nie wychodzi, nie poddawaj się, cofnij film i próbuj raz jeszcze. Uda się!

Zajęcia manualno – techniczne „Zrób coś z niczego”

Wielkanocny zajączek!

Wiosenne porządki już za Tobą to znaczy , że nadszedł czas na ozdoby do Twojego pokoju.

 Dzisiaj proponuję wykonanie wielkanocnego zajączka. Do tego zadania potrzebne Ci będą : mała skarpetka w szarym, czarnym lub białym kolorze; nożyczki, ryż, sznurek , ładna tasiemka, oraz marker. Jeśli posiadasz te przedmioty to do dzieła!
Szczegóły na krótkim filmiku. Powodzenia LW.

 

PROPOZYCJE ŚWIETLICY  NA TYDZIEŃ 22 III – 26 XII

Zajęcia przyrodniczo – ekologiczne „Co w trawie piszczy”

20 marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna.🌼 To pora roku, która napawa wszystkich nadzieją i chęcią do życia. Pierwsze promienie słoneczne 🌞 dodają nam radości i energii. Sprawdź, jakie są jej pierwsze oznaki

 

Zajęcia logicznego myślenia „Bliskie spotkania z matematyką”

Wiosna również pojawiła się w matematyce. Rozwiąż zadania na jej powitanie.

Wiosenne zadania matematyczne

Zajączek

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

Zajęcia  sportowe „Gry i zabawy ruchowe”

Gry i zabawy w domu

Zajęcia ruchowe „Gry i zabawy ruchowe”

Drogie dzieci! Niestety nie możemy teraz spotykać się w świetlicy, ale chcemy Wam zaproponować kilka zabaw ruchowych . Na stronie ” Muzyczna gimnastyka” znajdziecie ćwiczenia w podskokach. Przywita Was tam skoczna piosenka ” Kto lubi słuchać, kto lubi tańczyć” . Są tam przedstawione zabawy- ćwiczenia gimnastyczne np. łódeczka, żuraw, jabłuszka itd. Są one dostosowane do Waszego wieku i pozwolą wspierać prawidłowy rozwój fizyczny.
Mamy nadzieje, że te propozycje dostarczą Wam pozytywnych emocji.

 

Zajęcia logicznego myślenia „Trening czyni mistrza”

Czas na logiczne wyzwanie! Zagadki matematyczne logiczne

Dzięki umiejętności logicznego myślenia dochodzi się do wielu wniosków samodzielnie i jest się w stanie osiągać o wiele lepsze wyniki w nauce.

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

pisanka 1

pisanka 2

karta pracy 1

karta pracy 2

karta pracy 3

Zajęcia taneczne „Roztańczona świetlica”

Witam Bardzo serdecznie wszystkich uczestników świetlicy.

Na dzisiaj przygotowałam nietrudny, a bardzo przyjemny układ taneczny z cyklu trzech zajęć .
Zapraszam wszystkich do zabawy i tańca 🙂 !!!!!
Film na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=_niF6s8tbZE

 

Zajęcia logicznego myślenia „Matematyka na wesoło”

Dziś powtórka z tabliczki mnożenia,  także z posługiwania się zegarem. Zabawy matematyczne to doskonałe uzupełnienie i powtórzenie wiedzy szkolnej.

https://www.gry-matematyczne.pl/tabliczka-mnozenia-nowa.html

https://www.gry-matematyczne.pl/ktora-godzina.html

 

Zajęcia manualno – techniczne „Zrób coś z niczego”

Ozdoby świąteczne

Jak Wielkanoc to oczywiście jajka. Z pojemników na jajka możesz wykonać bardzo łatwe ozdoby świąteczne, które będą pięknie wyglądały w Twoim  pokoju. Wystarczy, że przygotujesz pojemnik na jajka, kawałki czerwonego materiału, najlepiej sztywnego, piórko oraz, oczywiście klej i nożyczki. Włącz poniższy filmik i wykonuj zaprezentowane czynności. Do dzieła !
LW

ŚWIETLICA SZKOLNA 2020/2021

Zajęcia grafomotoryczne

 

27.03.2021 r. będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Teatru. Dzieci ze świetlicy, podczas zajęć wykonały rysunki o tematyce teatralnej.

 

Zajęcia grafomotoryczne

 

W czwartek 11 marca dzieci z klas młodszych przygotowały w ramach zajęć plastycznych na świetlicy – „Nie tylko kredką ” wiosenne krokusy. Uczniowie wylepiali sylwety kwiatów kolorową bibułą. Wypatrujemy wiosny!

 

Szycie – przydatna umiejętność

Dzieci przebywające w świetlicy, podczas zajęć krawieckich, mogły popisać się wyjątkową kreatywnością.  Wykonywały prace według własnego pomysłu. Wykorzystywały do tego posiadane materiały: ozdoby, włóczki i guziczki.
Warto także dodać, że operowanie igłą i nitką w naszej świetlicy zyskuje coraz większą popularność. Wśród chętnych do szycia –  uwaga  – coraz częściej pojawiają się także chłopcy. Jak im idzie? Obiektywnie trzeba stwierdzić, że efekty działań –  zarówno dziewcząt jak i chłopców  –  są imponujące!
LW

 

W czwartek 4 marca dzieci z klas pierwszych przygotowały na świetlicy w ramach zajęć plastycznych ramki do zdjęć. Były one wykonane techniką origami, a wewnątrz znalazły się zdjęcia z Częstochowy i okolicy.

 

Zajęcia grafomotoryczne

 

W czwartek 25 lutego dzieci z klas młodszych przygotowały na zajęciach plastycznych na świetlicy – ” Nie tylko ołówek” zwierzątka z rolek papieru i kolorowych kartek. Znalazły się tam lisy, sowy, słonie, myszki i koty. Gotowe prace zostały wyeksponowane w kąciku plastycznym.

 

DLACZEGO WARTO ŻYĆ BEZ FOLIÓWEK?

To zaprzątało głowy naszych uczniów na świetlicy. Dowiedzieli się dlaczego plastik, a w szczególności torby foliowe są zagrożeniem dla naszego środowiska, obliczali jak długo tworzywa sztuczne ulegają rozkładowi oraz projektowali wygląd wielorazowych toreb. Pod opieka pani Luizy Wachelki uszyli swoje własne woreczki, które mogą wielokrotnie używać podczas zakupów.

 

W czwartek 18 lutego w świetlicy szkolnej dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych – ” Nie tylko ołówek”. Dziewczynki wylepiały bibułą przygotowane wcześniej sylwetki zwierząt. Pięknie wykonane prace zabrały do domu.

 

Zajęcia grafomotoryczne

 

Walentynki w świetlicy

Dzieci przebywające w świetlicy szkolnej, pod okiem pani Luizy Wachelki, wykonywały kartki walentynkowe. Z przygotowanych wcześniej elementów ozdabiały białe i czerwone kartoniki według własnego pomysłu. I chyba właśnie to
sprawiło, że każda praca była wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju!
Inni, chętni uczniowie wykonywali wspólnie z nauczycielką dekorację ścienną. Ta kompozycja również związaną była ze świętem zakochanych. Największą radość uczniom jednak sprawiło wpisywanie życzeń i umieszczanie tam sekretnego adresata serdecznych wyznań.

LW

 

W czwartek 11 lutego dzieci w ramach zajęć plastycznych – ” Nie tylko kredka” przygotowały kartki na Walentynki. Różnorodne pomysły były związane z układem serduszek, filiżanek, czy też drzewek. Już niedługo kolorowe kartki trafią do przyjaciół.

 

Zajęcia grafomotoryczne

 

W czwartek 4 lutego w związku z panującą zimową aurą dziewczynki że świetlicy przygotowały prace plastyczne – „Narciarki”. Kolorowe postacie powstały z kartonów, papierów kolorowych i bibuły. Dzieciom wykonanie prac sprawiło dużo radości.

 

Zajęcia grafomotoryczne

 

W ramach zajęć plastycznych – zimową porą dzieci z klas pierwszych kolorowały obrazki związane ze sportami zimowymi. Natomiast uczniowie z klas drugich składali kartki metodą Origami, tworząc zimowe krajobrazy.

 

❄ŚNIEŻNA ŚWIETLICA ❄

W zeszłym tygodniu dzieci ze świetlicy wykorzystały  piękną, zimową aurę do zabaw i szaleństw na śniegu

 

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

 

W czwartek 21 stycznia dzieci z klas młodszych przygotowały dla swoich dziadków i babć kolorowe laurki z okazji ich święta. Część prac widnieje na szkolnej tablicy w świetlicy.

 

ŚWIETLICA ZDALNA 2020/2021

PROPOZYCJE ŚWIETLICY  NA TYDZIEŃ 21 XII – 22 XII

Zajęcia przyrodniczo – ekologiczne „Co w trawie piszczy”

Świąteczne zapachy 
Jeżeli już udekorowaliście pięknie swoją choinkę i pokój, czas na świąteczne zapachy. Zapach choinki i oczywiście pierniczków powoduje, że dom wypełnia się klimatem najpiękniejszych świąt w roku. Wspólne pieczenie pierników to tradycja nie jednej rodziny. W załączniku zamieściłam film jak w łatwy sposób przygotować piernikowe ciasto. Miłej zabawy i smacznego! Wesołych Świąt🎄😊
Zajęcia logicznego myślenia „Bliskie spotkania z matematyką”
Wszystkie dzieci w tym czasie będą ubierać swoje choinki. Pokoloruj również tę choinkę wykonując wcześniej zapisane działania.
Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”
Wśród świątecznych ozdób,  które  przygotujemy sami , może znaleźć się Mikołaj, Skrzat, Renifer i Bałwanek.
* Pierwsza dekoracja to – Bałwanek:
~ Materiały:
– 11 białych pasków papieru o wymiarach 2,5 cm x 12 cm,
– 2 czarne paski papieru o wymiarach 2 cm x 12 cm,
– skrawki pomarańczowego papieru,
– skrawki brązowego papieru,
– klej w sztyfcie
– nożyczki,
– czarny cienkopis.
~ Bałwanek – przebieg prac:
– składamy białe paski w łańcuch,
– do ostatniego ogniwa- głowa bałwanka, doklejamy kapelusz z czarnego papieru,
–  dorysowujemy nos, oczy,
– do niższego łańcucha doklejamy miotłę,
– Przywiązujemy różową wstążeczkę.
* Druga dekoracja to Renifer:
~ Materiały:
– 11 brązowych pasków papieru o wymiarach 2,5 cm x 12 cm,
– skrawek czerwonego papieru,
– skrawek brązowego papieru,
– klej w sztyfcie,
– nożyczki ,
– cienkopis.
~ Renifer – przebieg prac:
– składamy brązowe paski w łańcuch,
– do ostatniego ogniwa – głowa zwierzęcia doklejamy poroże,
– rysujemy oczy i usta.
* Trzecia dekoracja to Pajacyk, Elf:
~ Materiały:
– 11 zielonych pasków papieru o wymiarach 2,5 cm x 12cm,
– 1 brzoskwiniowy pasek papieru o wymiarach 2,5cm x 12cm,
– skrawek czerwonego papieru,
– skrawek zielonego papieru,
– skrawek brzoskwiniowego papieru,
– skrawek białego papieru,
– klej w sztyfcie,
– nożyczki.
~ Pajacyk – przebieg prac:
– składamy zielony łańcuch,
– na ostatnim ogniwie, jaśniejszym jest głowa,
– doklejamy uszy, zieloną czapeczkę, włosy, nos,
– na ogniwach łańcucha doklejamy guziki,
– rysujemy na głowie oczy i usta.
* Czwarta dekoracja Mikołaj:
~ Materiały:
– 11 czerwonych pasków papieru o wymiarach 2,5cm x 12 cm,
– 1 brzoskwiniowy pasek papieru o wymiarach 2,5 cm x 12 cm,
– skrawek czerwonego papieru,
– skrawek białego papieru,
– skrawek brzoskwiniowego papieru,
– klej w sztyfcie,
– nożyczki,
– czarny cienkopis.
~Mikołaj – przebieg prac:
– robimy pomarańczowy łańcuch,
– dokładamy do ostatniego ogniwa – głowa – czapkę, włosy, brodę, wąsy, nos,
– dorysowujemy oczy i usta.

Zajęcia  sportowe „Gry i zabawy ruchowe”

Zajęcia ruchowe „Gry i zabawy ruchowe”

Zajęcia logicznego myślenia „Trening czyni mistrza”

Karta pracy 6

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

szlaczki na Nowy Rok

Zajęcia logicznego myślenia „Matematyka na wesoło”

Matematyczna choinka

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów do rozwiązania krzyżówki. Wszystkie hasło wpisujemy poziomo. Litery w czerwonym kolorze dadzą rozwiązanie.

krzywkasko.jpg

1)  12 miesięcy

2)  znak graficzny liczby

3)  dochód jaki przynosi kapitał pożyczkowy

4)  dawna miara długości lub procentowa

5)  polska waluta

6)  wynik odejmowania

7)  figura geometryczna o trzech bokach

8)  najniższy nominał wśród polskich monet

9)  inaczej 12 sztuk

10) znak zapisywany przy odejmowaniu

11) 60 sztuk to …

12) wynik dodawania

13) jednostka czasu trwająca 24 godziny

14) prosta z zaznaczonym punktem zerowym, liczbowa

Zajęcia manualno – techniczne „Zrób coś z niczego”

 

PROPOZYCJE ŚWIETLICY  NA TYDZIEŃ 14 XII – 18 XII

Zajęcia przyrodniczo – ekologiczne „Co w trawie piszczy”

Święta tuż, tuż – czas najwyższy zacząć wprowadzać w domu świąteczny nastrój🎄   Proponuję Wam wykonanie własnoręcznie w domu kilku ozdób świątecznych.  Miłej zabawy 🙂

 

https://www.twojediy.pl/naturalne-ozdoby-choinkowe/

 

Zajęcia logicznego myślenia „Bliskie spotkania z matematyką”

Świat wokół nas jest piękny, ponieważ jest pełen symetrii. Figury symetryczne to obiekty będące dla siebie lustrzanymi odbiciami.

Oto symetryczne obrazki:

Karta pracy 1

Karta pracy 2

Karta pracy 3

 

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

Zajęcia plastyczne na świetlicy –  „Świąteczne kartki”
Przygotowanie trzech świątecznych katek:
1 – Kartka z choinką:
– Materiały: 2 kolory filcu zielony i brązowy, kartka biała złożona na pół, cekiny, klej akrylowy, pędzelek, nożyczki.
-Wycięcie choinki i ozdobienie tła na kartce.
– Przyklejenie choinki z gwiazdkami w tle.
2 – Kartka z brokatem:
– Materiały: biała kartka złożona na pół, czerwona kartka, brokat, czerwony sznureczek, gwiazdki, klej, nożyczki.
– Na drugiej części białej kartki narysowanie i wycięcie koła.
– Wysmarowanie wnętrza koła klejem i posypanie brokatem.
– Na pierwszej stronie przyklejenie gwiazdek i zawieszki.
3 – Kartka z reniferem:
– Materiały : biała kartka złożona na pół, ołówek, brokat, klej, nożyczki.
– Na połowie kartki narysować renifera z porożem, czerwonym nosem i kokardą.
-Doklejenie kolorowych cekinów na porożu renifera oraz kropeczek
w tle

 

Zajęcia  sportowe „Gry i zabawy ruchowe”

Zabawy ruchowe pomagają w nauce

Stwarzając dzieciom możliwości intensywnego ruchu, rozwijamy w nich niezwykłe właściwości ciała, ducha i umysłu. Jest to najcenniejszy posag, w jaki możemy je wyposażyć na długą drogę w ich dorosłym, skomplikowanym życiu – twierdził w swym opracowaniu „Ruch a bystrość umysłu i inteligencja” Wacław Gniewkowski, wieloletni badacz wpływu wychowania fizycznego na młodego człowieka. Większość zabaw ćwiczy umiejętność koncentracji, koordynację ruchową i wzrokowo-ruchową przydatną przy nauce czytania i pisania. Rozbudzają ciekawość związaną z poznawaniem świata, zatem sprawiają, że dziecko chętniej chłonie wiedzę.

Poniższe zabawy można wykorzystać w każdym domu, gdyż nie wymagają ani dużej przestrzeni, ani specjalnych rekwizytów. Szczególnie spodobają się dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Zabawy tropiące

Zabawy tropiące, inaczej poszukiwawcze. Jedną z nich jest znana powszechnie zabawa w „ciepło-zimno”. Rodzic chowa konkretny przedmiot, dziecko musi go znaleźć wyłącznie dzięki wskazówkom: ciepło, zimno.

Drugą zabawą, bardziej skomplikowaną są domowe podchody. Rodzic chowa w domu koperty z zadaniami. Dziecko znajduje je i wykonuje poszczególne polecenia np. zrób 10 przysiadów.

Zabawy ze sznurkiem

Potrzebny będzie sznurek długości minimum 1,5 m. Możecie sobie wyobrazić, że jest to most, wąż lub cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, tworzycie z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele:

– spacer po sznurku uważając by z niego nie „spaść”

– przeskakiwanie przez sznurek raz na jedną, raz na drugą stronę

– przejście po sznurku „stópkami”, tyłem, bokiem

Zabawy z piłką

Piłka jest świetnym materiałem do zabawy, gdyż można ją wykorzystywać na różne sposoby, w zależności od wieku dziecka. Dla najmłodszych przedszkolaków wyzwaniem jest zwykłe rzucanie do siebie piłki, starsze dzieci potrzebują już modyfikacji, np.

– Rzucanie piłki do celu. Wykorzystujemy wszystko to, co jest dostępne w domu: skrzynia, pudło, kosz na śmieci. Im starsze i zręczniejsze dziecko, tym dalej ustawiamy cel rzutu

– Piłka i kolory. Rzucamy do siebie piłkę wymieniając różne kolory. Na hasło „czarny” piłeczki nie wolno złapać. Jeśli jednak uczestnik chwyci piłkę, przegrywa lub wykonuje zadanie np. dziesięć podskoków.

Zabawa Ludzie do ludzi

Zabawa dla minimum dwójki dzieci. Osoba prowadząca włącza dowolną muzykę, w tym czasie dzieci tańczą, podskakują, chodzą na paluszkach (wszystko zależy od kreatywności uczestników). Podczas pauzy prowadzący mówi np. plecy do pleców i dzieci muszą się zetknąć daną częścią ciała.

Przeprawa przez rzekę

Spodoba się zarówno przedszkolakom, jak i starszym dzieciom. Na podłodze-rzece ustawiamy „kamienie”: poduszki, kartki papieru, duże, drewniane klocki itp. Zadaniem jest przeprawa przez rzekę bez dotknięcia stopą „wody”.

Taniec

Wspólny, swobodny taniec przy muzyce, która najbardziej wam odpowiada, to wspaniała forma ekspresji . Można wprowadzać elementy, które wzbogacą zabawę: paski krepiny, tasiemki, balony. Alternatywą jest „taniec na gazecie”. Zabawa najlepiej sprawdza się w dużej grupie, ale można ją wykonywać również we dwoje. Puszczając dowolną muzykę tańczycie na rozłożonej gazecie, nie wolno jednak dotknąć podłogi żadną częścią ciała. Z każdą następną rundą składacie gazetę na pół. Na koniec zliczacie liczbę rund.

Butelkowy slalom

Zabawa skierowana jest do dzieci od 5 roku życia. Ustawiamy 2-3 butelki w dowolnej konfiguracji. Uczestnik stara się zapamiętać ustawienie butelek, po czym zawiązujemy mu oczy. Dziecko musi przejść przez tor bez potrącenia przeszkód.

Zajęcia ruchowe „Gry i zabawy ruchowe”

Moi drodzy, jesteśmy w okresie świąteczno- mikołajkowym, dlatego proponujemy Wam zabawę ” Czym podróżuje Św. Mikołaj? Tym razem śnieżynka zaprasza Was do udziału w zabawie- zgadywance. Zobaczycie różne środki transport, ale tylko jeden jest najlepszy dla Św. Mikołaja. Życzymy udanej zabawy!

 

Zajęcia logicznego myślenia „Trening czyni mistrza”

Zadania o charakterze świątecznym

Karta pracy 5

 

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

Szlaczki na Boże Narodzenie (1)

Szlaczki na Boże Narodzenie (2)

 

Zajęcia taneczne „Roztańczona świetlica”

Witam świątecznym pozdrowieniem HO, HO, HO !!!!!!! Zapraszam do świątecznego tańca „Jingle Bells”

 

Zajęcia logicznego myślenia „Matematyka na wesoło”

liczby rzymskie od 1 do 20

https://learningapps.org/207242

Ćwiczenie interaktywne – utrwala umiejętność posługiwania się cyframi rzymskimi.

Franek i jego plan dnia

Liczby rzymskie dla klasy IV – gra w milionera

https://learningapps.org/11096674

 

Zajęcia manualno – techniczne „Zrób coś z niczego”

Dekoracje świąteczne – śnieżynka

Możesz udekorować swój pokój, wykonując własnoręcznie różne ozdoby. Na przykład śnieżynkę. Jak ją zrobić ? Pokazuje to krótki filmik, do którego link znajdziesz poniżej. Taką ozdobę możesz powiesić w dowolnym miejscu np. na choince, ścianie lub wykorzystać, aby udekorować świąteczny stroik. Do dzieła !

PROPOZYCJE ŚWIETLICY  NA TYDZIEŃ 07 XII – 11 XII

Zajęcia przyrodniczo – ekologiczne „Co w trawie piszczy”

Skąd pochodzi Święty Mikołaj? 

O to, gdzie mieszka Święty Mikołaj, spiera się kilka miejsc na świecie.

Tak naprawdę Świętym Mikołajem, w znaczeniu religijnym, był tylko ten pierwszy, biskup z Miry z południa obecnej Turcji.

Jednak dom Świętego Mikołaja możemy też znaleźć w innych miejscach na ziemi: w Laponii (Finlandia) w miasteczku Rovaniemi; na Grenlandii we wsi Uummannaq oraz na Alasce w miejscowości North Pole.

Obejrzycie jak wygląda miasteczko Świętego Mikołaja w Laponii

 

Zajęcia logicznego myślenia „Bliskie spotkania z matematyką”

Dzieci na całym świecie uczą się tabliczki mnożenia. Jeżeli masz problemy z zapamiętaniem niektórych iloczynów, to może pomogą Ci te tablice edukacyjne. Powodzenia!

 

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

Mikołaj z papieru
1. Przygotuj dwie kartki: białą i czerwoną o wymiarach: 10cm ×10cm.
2. Najpierw składaj czerwoną kartkę – postać Mikołaja, a następnie białą, z której powstanie twarz i broda Mikołaja.
3. Gotowa postać Mikołaja z papieru.

 

Zajęcia  sportowe „Gry i zabawy ruchowe”

10 pomysłów na zabawy ruchowe w domu

Po dwóch dniach świętowania jedyne o czym marzę to nie leżenie do góry brzuchem, ani też kolejna porcja pysznego ciasteczka, ale odrobina ruchu! Jednak możliwość ćwiczenia, gdy dzieci są w domu, a pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia, graniczy z cudem. W takich chwilach pozostają nam sprawdzone zabawy ruchowe, do których nie potrzeba wielu dodatków. Chcecie się przekonać w co lubimy się bawić, w czym mama jest najlepsza i jaką zabawę rozkładamy z taką samą chęcią zarówno dzisiaj jak i trzy lata temu? Przed Wami dziesięć pomysłów na zabawy ruchowe, testowane na moich dzieciach!

  1. Wyścig żółwi

Zabawa, przy której jest sporo śmiechu, a dzieciaki lubią ją powtarzać i bić swoje rekordy. Nazwa może bardziej Wam się skojarzyć z grą planszową, ale tym razem to nie to! Pamiętacie ze szkolnych zajęć gimnastycznych woreczki z grochem? Będziecie ich potrzebowali! Bardzo łatwo je uszyć, ale jeśli jednak z igłą i nitką Wam nie po drodze, wsypcie groch lub kaszę do woreczka na mrożonki. A teraz reguły gry! Na mecie ustawia się jedno lub więcej dzieci w pozycji na czworaka (mama czy tata również mogą). Każdy zawodnik na plecach ma balast w postaci woreczka. Każdy porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaznaczamy od miejsca dokąd żółw dotarł. Dzieciaki lubią poprawiać swój rekord i próbować dojść za każdym razem dalej. I tak zabawa może trwać naprawdę długo.

2. Przeprawa przez rzekę

Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny level do przejścia w grze.

3. Butelkowy slalom

Uważacie, że poruszanie się slalomem jest łatwe? To spróbujcie to zrobić z zawiązanymi oczami! Ta zabawa poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Gdy już popisałam się mądrymi słowami, opowiem Wam na czym polega! Zaczynacie od rozstawienia dwóch butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujecie mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek. Gdy uda mu się przejść poziom, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą Wam się w domu plastikowe butelki.

4. Tor przeszkód

Nie znam dziecka, które nie uwielbiałoby toru przeszkód! Do jego wykonania wykorzystajcie to co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek, których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki, które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać! Zabawa idealna zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci, bo jeśli dobrze przeszukacie archiwum, znajdziecie filmik z 2013 roku, w którym chłopcy pokazują swoje wersje pokonywania toru przeszkód! No dobra, nie musicie szukać, zobaczycie go tutaj.

5. Mały ninja

Mały ninja, człowiek pająk, nazywajcie to jak chcecie. Jedno wiem na pewno – dzieciaki będą tą zabawą zachwycone! Wystarczy zaplątać sznurek czy włóczkę o stół i krzesła by stworzyć niełatwy do przejścia tor (sprawdź jak to wygląda). Ćwiczenie wymaga skupienia, precyzji i trochę gimnastyki. A układ można za każdym razem zmieniać, zaczepiając w inny sposób włóczkę. Podobną, ale dużo większą pajęczynę znaleźliśmy w Bałtowie. I była do niej spora kolejka dzieci!

6. Poszukiwacze skarbu

Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do okrytego tajemnicą skarbu. Możecie narysować normalnie lub eksperymentalnie (tu podpowiedź jak) mapę, dodać kilka zadań specjalnych, typu: zrób 10 przysiadów, zakręć się 3 razy, podskocz 7 razy do góry itp. lub pochować kilka kartek z podpowiedziami takimi jak „sprawdź pod łóżkiem”, „szukaj za kanapą”, „zajrzyj do lodówki” itp. by dziecko nareszcie odnalazło skarb! A co będzie poszukiwaną nagrodą zależy już tylko od Was!

7. Balonowy tenis

Gra w piłkę w domu nie jest do końca bezpieczna. Ja w tym roku straciłam w ten sposób kilka kubków i ulubioną bombkę choinkową. Dlatego z odbijaniem piłki poczekamy, aż pogoda się poprawi, a tymczasem w domu gramy balonem. A zamiast rakietek używamy papierowych talerzy przyklejonych do drewnianych łyżek! W ten sposób rozgrywamy punktowane mecze! I skończył się problem potłuczonych naczyń!

8. Rzucamy do celu

Prosta, ale zajmująca gra. Na podłodze stawiacie miskę lub wiaderko i wrzucacie do niego piłki, balony lub zmięte w kulki gazety. Oczywiście wygrywa ten, kto wykona najwięcej prawidłowych rzutów z linii mety. A jeśli chcecie ubarwić, zabawę, zrobić coś kreatywnego, ciekawego i ładnego, sprawdźcie pomysł na grę zręcznościową z papierowych talerzyków i rolki po papierze. Dokładną instrukcję znajdziecie na blogu Dzieciaki w domu.

9. Szczudła z puszek

Przygotowując świąteczne sałatki korzystaliście z kukurydzy konserwowej? Mam nadzieję, że nie wyrzuciliście pustych puszek, bo mogę się Wam przydać do zrobienia szczudeł! Potrzebny będzie jeszcze sznurek, który przewleczecie przez zrobione w nich dziurki. Dziecko staje na puszkach, a sznurki trzyma w dłoniach i nimi „steruje”. Pomysł znalazłam na blogu Mama domowa, koniecznie podejrzyjcie!

10. Skocz do mety!

W gry planszowe można grać nie tylko przy planszy! Wystarczy kostka do gry, dwa sznurki na podłodze oznaczające start, metę i możemy zaczynać. Ustawiamy zawodników przy pierwszej linii. Każdy z nich rzuca kostką i skacze tyle razy ile oczek wyrzucił. Powtarzamy to aż ktoś przekroczy linię mety! Prawda, że proste? A jakie zajmujące!

Na koniec zdradzę Wam, że gdy wymyślam zadania ruchowe dla dzieci, sama mam okazję poćwiczyć razem z nimi. Bo niestety nie wiem jak niektóre matki to robią, że siedzą z dziećmi w domu i mają tak wyrzeźbione brzuszki. U mnie ćwiczenia poza siłownią nie przejdą. Wystarczy tylko, że przebiorę się w strój sportowy, rozłożę matę i uruchomię DVD z treningiem Ewy, zaraz obok zasiada istna „loża szyderców”. Nie skończę jeszcze dobrze rozgrzewki, a już słyszę „mamo, a tamta pani ma nogę wyżej niż ty”, „mamo, a tamta pani jeszcze ćwiczy, a czemu ty leżysz”, „mamo, skacz wyżej, tak jak tamta pani”! Momentalnie tracę cały zapał! Dlatego swoje ćwiczenia wykonuje, gdy loża śpi, a w ciągu dnia poszukuję zabaw ruchowych dla chłopaków. I przy okazji biegam razem z nimi! Nie wiem czy uwierzycie, ale najszybszy ze mnie żółw w wyścigach!

 

Zajęcia ruchowe „Gry i zabawy ruchowe”

 

Zajęcia logicznego myślenia „Trening czyni mistrza”

Matematyka z Mikołajem

Karta pracy 4

 

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

Który Mikołaj przyniesie prezenty?

Łączenie kropek

 

Zajęcia taneczne „Roztańczona świetlica”

Święta tuż tuż rozgrzewamy całe ciało w świątecznym klimacie 🙂

 ZAPRASZAM do zabawy!!!!!!

 Film do obejrzenia na YouTube pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=uhX7ifH9HZE

Zajęcia logicznego myślenia „Matematyka na wesoło”

Dziś uczniowie klas III doskonalą rachunki pamięciowe, mierzą, ważą i płacą za zakupy

https://zdobywcywiedzy.pl/platforma/kursy/477/gry-matematyczne-klasa-3

 

Zajęcia manualno – techniczne „Zrób coś z niczego”

Świąteczna kartka

Wyrazem ciepłych uczuć i szczerych życzeń świątecznych może być po prostu własnoręcznie wykonana kartka. Podpowiadamy, jak wykonać taki prezent od serca.
Przygotuj kartkę z grubszego papieru w ciemnym  kolorze. Może być zielona, granatowa, bordowa itp. Do ozdobienia takiej pracy potrzebne będą różne elementy w kolorze białym. Mogą być: koraliki, tasiemki, śnieżynki, cekiny, gwiazdeczki…
Przygotuj również białą kredkę oraz płynny korektor, który może posłużyć do wykonania napisu np. ,,Wesołych świąt”
Złóż dokładnie kartkę na pół. Jeśli uważasz, że jest za duża, to równo obetnij brzeg, zaznaczając wcześniej ołówkiem. Narysuj dużą choinkę, możesz wykorzystać kontury dostępne w Internecie lub zrobić trójkąt, który potem łatwo zamienisz w drzewo. Udekoruj według własnego pomysłu białymi elementami.
Nie zapomnij napisać życzeń wewnątrz kartki i jej podarować.
Na pewno zrobisz ogromne wrażenie!
lw

 

PROPOZYCJE ŚWIETLICY  NA TYDZIEŃ 30 XI – 04 XII

Zajęcia przyrodniczo – ekologiczne „Co w trawie piszczy”

4 grudnia to nie tylko imieniny Barbary, to też tradycyjne górnicze święto. Celebrowane jest nie tylko przez górników ale przez wszystkich związanych z wydobyciem paliw kopalnych np. geologów.  Co roku w wielu miejscach w kraju, podczas Barbórki, odbywają się  uroczyste msze święte, akademie, koncerty i tradycyjne karczmy piwne. Zapraszam Was do zapoznania się z pracą osób pracujących pod ziemią jak również ze skarbami, które w Ziemi są ukryte

 

Zajęcia logicznego myślenia „Bliskie spotkania z matematyką”

W tym tygodniu wszystkie dzieci będą oczekiwać na przybycie Świętego Mikołaja. Zróbcie Mu niespodziankę i rozwiążcie te karty pracy.

 

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

Jak wykonać kotka z rolki papieru?
Materiały i narzędzia: rolki z papieru toaletowego, klej, sznurek, waciki.
– Odcinamy rolki.
– Formujemy uszy.
– Malujemy na trzy kolory.
– Docinamy wąsy.
– Domalowujemy pazurki i oczka.
– Wyginamy łapki.
– Formujemy noski.
– Malujemy noski na czarno.
– Gotowe elementy przyklejamy.
– Wycinamy ogonki.
– Mamy gotowe kotki.

 

Zajęcia  sportowe „Gry i zabawy ruchowe”

Zabawy Mikołajkowe

Wiek dzieci: od 4 lat
Liczba dzieci: nieograniczona

Zabawa w oparciu o wiersz Bożeny Godzimirskiej „Mikołaj”
Idzie Mikołaj po drabinie, (dzieci kucają)
po drabinie, (stopniowo podnoszą się z przysiadu, wspinają się na palce i wyciągają ręce do góry)
po drabinie
jeden skok (podskok)
i już w kominie (kucają)

Zabawa orientacyjno- porządkowa „Dzwoneczki”
Przebieg:
Dzieci poruszają się swobodnie, zatrzymują i na sygnał- dźwięk dzwonka- staja w rozkroku, wymachują rękami w przód i w tył z jednoczesnym wypowiadaniem słów: Dzyń, dzyń, dzyń…Po kilku wymachach biegają dalej.

Zabawa z elementem równowagi „Mikołaj na drabinie”
Cel: doskonalenie równowagi
Przygotowanie: Nauczyciel układa z szarf drabinkę.
Przebieg: Dzieci ustawione w rzędzie. Przechodzą kolejno przez drabinkę stawiając stopy między szarfami- szczebelkami.
Po przejściu wracają na koniec rzędu i powtarzają zabawę.

Zabawa z elementem czworakowania „Zwierzątka czekają na Mikołaja”
Przebieg: Dzieci chodzą na czworakach, na określony sygnał np. dźwiękowy zatrzymują się, rozglądają dookoła.
Wspinają się na drzewa- przysiad i unoszenie się powoli w górę aż do wspięcia na palce.
Cel: doskonalenie czworakowania (lub nauka), doskonalenie ( lub nauka) umiejętności bezpiecznego poruszania się bez potrącania innych. Wzmacnianie mięśni grzbietu. Doskonalenie orientacji w przestrzeni i ogólnej sprawności ruchowej.

Zabawa naśladowcza „Pociąg z prezentami”
Przebieg: Dzieci ustawiają się w pociąg za nauczycielem i poruszają się przy utworze „Jedzie pociąg”.
Za każdym razem, kiedy muzyka się kończy, z pociągu wysiadają kolejno zabawki: piłeczki- dzieci podskakują, samochody- biegają po sali trzymając kierownicę, kaczuszki- robią z rąk skrzydełka i poruszają się jak kaczuszki.
Cel: Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i poprawnego reagowania na umówione sygnały ( w tym przypadku muzyczny). Naśladowanie ruchem poszczególnych przedmiotów lub zwierząt.
Celem w tej zabawie może być też np.: doskonalenie podskoków obunóż, wdrażanie do uważnego biegania bez potrącania innych.

Zabawa ruchowa „Jedziemy z reniferami”
Dzieci rozstawione w różnych miejscach sali.
Na hasło:
„śnieg”- naśladują rękoma spadające płatki śniegu (z góry-wspięcie na palce, na dół- do przysiadu)
„renifery”- tworzą z rąk rogi renifera- opuszczają i unoszą głowę (renifery podchodzą do zaprzęgu)
„jedziemy”- dzieci poruszają się do przodu (jadą saneczkami w zaprzęgu z reniferami)
Powtarzamy hasła od początku

Zabawa „Robimy łańcuch choinkowy”
Dzieci siedzą w rozsypce na dywanie, pośrodku stoi choinka (jedna z pań)
Wyznaczone dziecko jest początkiem łańcucha, wybiera sobie drugie dziecko (kolejne ogniwo łańcucha),
i tak aż wszystkie dzieci wezmą udział w zabawie. Łańcuch krąży po sali i zamyka się wokół choinki.

Zabawa „Niewidzialne prezenty”
Osoba będąca Mikołajem staje przed pozostałymi dziećmi i wyjmuje z worka ” niewidzialne prezenty”.
Musi go opisać gestami i dźwiękiem. Kto odgadnie jaki to prezent zostaje Mikołajem.

Zabawa ruchowo – naśladowcza „Saneczki”
Dzieci siedzą swobodnie na dywanie w rozkroku, tak jakby siedziały na sankach. W rękach trzymają sznurek, żeby nie spaść. Wykonują polecenia Mikołaja: pochylają się do przodu, do tyłu, na boki. Następnie dobierają się parami i siadają na sankach jedno za drugim. W parach wykonują te same ćwiczenie jak wyżej. Na koniec saneczki przewracają się i dzieci leżąc na plecach swobodnie wymachują nogami uniesionymi w górę.

 

Zajęcia logicznego myślenia „Trening czyni mistrza”

Zapraszamy do kolejnych łamigłówek

Karta pracy 3

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

 

Zajęcia taneczne „Roztańczona świetlica”

Moi drodzy dzisiejsza propozycja to świąteczne porządki oczywiście w rytmie muzyki 🙂 Zapraszam do sprzątania i świetnej zabawy.

 

Zajęcia logicznego myślenia „Matematyka na wesoło”

Cyfry, liczby, geometria i inne różne ciekawe zadania.  Dzisiaj propozycje dla klasy II. Życzę wesołej zabawy!

https://zdobywcywiedzy.pl/platforma/kursy/461/cwiczenia-matematyczne-klasa-2

Zajęcia manualno – techniczne „Zrób coś z niczego”

Zrób bransoletkę!
Bransoletka jest piękną ozdobą na rękę każdej dziewczyny i kobiety. Do wykonania tej biżuterii potrzebujemy cieniutką gumkę ( około 25 cm ), w pasmanteriach dostępne są też przezroczyste żyłki; delikatnie rozciągliwe. Jeśli takiej nie posiadasz, to wykorzystaj taką, jaką masz. Natomiast jeśli Twoja gumka jest za szeroka i nie możesz nawlec żadnego koralika, pamiętaj, że zawsze możesz rozciąć ją nożyczkami i wykorzystać cieniutki paseczek. Przygotuj również około 20 – 25  koralików w zależności od wielkości. Bardzo delikatnie nawlekaj jeden po drugim. Jeśli osiągniesz około 17 cm ozdoby to zwiąż dokładnie dwa końce gumki ze sobą. Po upewnieniu się, że pęk jest ścisły i nie ulegnie zniszczeniu przy zakładaniu bransoletki, odetnij niepotrzebne końce gumki.
Teraz tylko załóż na rękę i koniecznie podwiń rękawy. Efekt  będzie oszałamiający!

 

 

PROPOZYCJE ŚWIETLICY  NA TYDZIEŃ 23 XI – 27 XI

Zajęcia przyrodniczo – ekologiczne „Co w trawie piszczy”

W tym tygodniu są Andrzejki czyli czas wróżb i zabaw. Prognozowanie pogody  też jest sztuką przewidywania przyszłości. Wystarczy uważnie obserwować otoczenie. Przyroda wszystko nam powie – trzeba tylko nauczyć się jej języka i uważnie słuchać. Zapraszam Was do obejrzenie prezentacji o znakach, które daje nam natura.

 

Zajęcia logicznego myślenia „Bliskie spotkania z matematyką”

Sprawdź swoją spostrzegawczość

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

Praca plastyczna – Proste animacje:
1. Przygotuj 2 kartki papieru A – 4.
2. Przecinamy kartkę na pół i ją składamy.
3. Rysujemy postać, która coś robi – Chłopiec kopie piłkę, piłka u góry.
4. Na następnej stronie rysujemy tę samą postać w trochę zmienionym układzie, piłka na dole, inny ruch.
5. Pierwszą stronę nawijamy na ołówek.
6. Przesuwamy pierwszą stronę za pomocą ołówka, powstaje ruch .
7. Możemy przygotować kolejną animację z inną postacią – dziewczynką.

 

Zajęcia  sportowe „Gry i zabawy ruchowe”

Czas na gry i zabawy ruchowe dla dzieci

  • Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy – Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.
  • Ciuciubabka – Dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Maluchy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać.
  • Kolory – Dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostałe siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”.
  • Balonik – „Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i… bach!”. To świetna zabawa, uwielbiana przez maluchy obojga płci.
  • Gra w klasy – Narysuj na chodniku kratki do gry w klasy i ponumeruj je do pięciu. Pokaż dziecku, jak rzucić kamyk, patyk na jedną z kratek. Zachęć malca do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot.
  • Stoi różyczka – Kolejna zabawa dla najmłodszych dzieci, która cieszy od wielu pokoleń. Śpiewajcie (wiadomo jaką) piosenkę i bawcie się!

 

Zajęcia ruchowe „Gry i zabawy ruchowe”

Witajcie! Kochani, dziś w dobie koronawirusa przygotowaliśmy dla Was kilka zabaw ruchowych. Wszystkie te propozycje z łatwością przeprowadzicie w warunkach domowych.

Zamiast telewizora i telefonów możecie wykorzystać pomysły na zabawy przedstawione w filmiku pt. „Zabawy na nudę”

Wszystkie te zabawy to świetna forma spędzenia czasu, poprawiają one kondycje ruchową i dają dużo radości.

 

Zajęcia logicznego myślenia „Trening czyni mistrza”

Zapraszamy do zmierzenia się z kolejnymi łamigłówkami.

Karta pracy 2

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

 

Zajęcia taneczne „Roztańczona świetlica”

Sałatka owocowa z polewą czekoladową.

Zapraszam wszystkich do świetnej zabawy!!!!!

Zajęcia logicznego myślenia „Matematyka na wesoło”

Cyfry, liczby, geometria i inne różne ciekawe zadania.  Oto dzisiejsze propozycje dla klasy I, w kolejnych tygodniach quizy interaktywne dla klas II i III.

https://zdobywcywiedzy.pl/platforma/kursy/455/matematyka-klasa-1-quizy-online

Zajęcia manualno – techniczne „Zrób coś z niczego”

Szycie – kurs podstawowy

Zadanie, które zaproponuję do wykonania, jest skierowane do uczniów najmłodszych. Naukę szycia najkorzystniej zacząć wykorzystując nie tkaninę a nieco sztywniejszą kartkę papieru. Oczywiście trzeba przygotować : igły, różnokolorowe nici, nożyczki oraz miękką tkaninę np. ręcznik.
Sposób wykonania : na kartce narysuj kontury ulubionego zwierzątka np. ryby. Następnie połóż kartkę na ręczniku lub innej miękkiej tkaninie. Wykonaj nakłucia tych konturów po dwie dziurki blisko siebie w odstępach około 1,5 cm. Wspólnie z dzieckiem nawlecz igłę, zrób pęk i do dzieła. Pokaż dziecku jak prowadzić igłę i zapełniać kontur kolorową nitką. W trakcie wykonywania pracy można  dowolnie zmieniać kolory nitek.
Ogromną zaletą takiej nauki jest papier, który się nie zahacza, nie powstają zapętlenia w trakcie przekładania igły przez gotowe dziurki. Naprawdę polecam !

 

PROPOZYCJE ŚWIETLICY  NA TYDZIEŃ  16 XI – 20 XI

Zajęcia przyrodniczo – ekologiczne „Co w trawie piszczy”

Jesien to najbardziej kolorowa pora roku.🍃🍂🍁 Obejrzyjcie filmik jak przyroda zmienia swoje barwy i powoli szykuje się do snu.

 

Zajęcia logicznego myślenia „Bliskie spotkania z matematyką”

Tangram – chińska łamigłówka, znana od ponad 3000 lat. Składa się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych ( tzw. tan), powstałych przez rozcięcie kwadratu.

Za pomocą tangramu można ułożyć tysiące obrazków podyktowanych dziecięcą wyobraźnią lub zainspirowane specjalnymi kartami. Tangramy ćwiczą koncentrację uwagi, kombinowanie i myślenie logiczne.

Zapraszamy Was do tej zabawy.

 

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

Godło Polski – technika origami.
1.Przygotowanie białych, czerwonych I żółtych kartek.
2.Odrysowanie kół większych i mniejszych.
3. Wycinanie większych i mniejszych kół białych I żółtych.
4. Składanie i przyklejanie białych i żółtych kół na czerwonym tle – postać orła.

Zajęcia  sportowe „Gry i zabawy ruchowe”

Zajęcia ruchowe „Gry i zabawy ruchowe”

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu to świetny sposób na zdrową dawkę ruchu. Mamy dla Was propozycje kilku zabaw, które sprawdzą się nawet w małym mieszkaniu np. jak się ruszają zwierzęta?  sznurek ” parzy”, przeprawa przez rzekę itd. Dokładny opis tych zabaw i kilku innych znajdziecie na stronie www.mamotoja.pl zakładka zabawy-ruchowe-dla-dzieci.

Zajęcia logicznego myślenia „Trening czyni mistrza”

Zapraszamy do „ruszenia głową” i zmierzenia się z łamigłówkami.
Zaprezentowane tu łamigłówki sprawią   wiele radości i satysfakcji, pozwolą rozwinąć umysł i osiągnąć lepsze wyniki w szkole. A wszystko w formie zabawy i radości.

Karta pracy 1

 

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

Rozwijanie sprawności manualnej – godło do kolorowania.

Godło

Polskie symbole narodowe

Zajęcia taneczne „Roztańczona świetlica”

Zajęcia logicznego myślenia „Matematyka na wesoło”

Prosta i zabawna zagadka matematyczna – kształty

Zajęcia manualno – techniczne „Zrób coś z niczego”

Czerwone korale
Podczas jesiennego spaceru z rodziną proponuję zerwać kilka gałązek jarzębiny. Piękne, czerwone kuleczki tej rośliny są wspaniałą naturalną ozdobą. Można z nich wykonywać różne kompozycje, można również wykonać piękne czerwone korale. Aby tego dokonać należy przygotować ok. 70 kuleczek jarzębiny, igłę , mocną nitkę oraz nożyczki. Jeśli dysponujesz zapięciem to możesz  mieć mniej kulek, ponieważ wtedy możesz zrobić krótsze korale.
Sposób wykonania : nawlecz na igłę mocną nitkę około 80 cm. Zawiąż duży pęk pod koniec nitki i nawlekaj kuleczki jarzębiny. Zrób to powoli i ostrożnie, aby nie zniszczyć owoców jarzębiny. Po nawleczeniu wystarczającej ilości zwiąż ze sobą dwa końce nitki i odetnij niepotrzebne końcówki. I korale są gotowe!
Własnoręcznie wykonanymi koralami możesz obdarować  mamę lub inną osobę. Życzę miłej zabawy !
LW

 

GODZINY PRACY  ŚWIETLICY  SZKOLNEJ

od poniedziałku do piątku: 6.45 – 17.00

    Nasza świetlica to miejsce, w którym dzieci spędzają czas w miłej atmosferze. Znajduje się ona na parterze budynku szkolnego. Uczniowie przebywający w świetlicy mogą liczyć na pomoc nauczycieli w odrabianiu prac domowych, mają możliwość spożycia posiłku oraz bezpiecznego i efektywnego wypoczynku. W świetlicy każde dziecko może znaleźć taką formę aktywności, która będzie rozwijać jego zainteresowania i predyspozycje. W naszej ofercie są zajęcia plastyczne i sportowe. Promujemy czytanie książek podczas zajęć czytelniczych. Podczas zajęć wykorzystujemy unikalne narzędzie edukacyjne – Interaktywną Podłogę FunFloor, która doskonale rozwija spostrzegawczość i integrację sensoryczną dzieci, a przede wszystkim ich kreatywność. Przy sprzyjającej aurze zabawy odbywają się na świeżym powietrzu. W czasie pobytu na świetlicy dzieci będą mogły uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo – wychowawczych, sportowych oraz rekreacyjnych. Mogą liczyć na pomoc w odrabianiu prac domowych, zjeść posiłek oraz obejrzeć filmy, pobawić się, czy też odpocząć.

Świetlica – karta zgłoszenia – 2020/2021

Ramowy plan dnia w świetlicy – 2020/2021

Regulamin świetlicy szkolnej – 2020/2021

Klauzula informacyjna dla osób upoważnionych do odbioru dziecka z oddziału przedszkolnego / ucznia ze szkoły / świetlicy szkolnej

 

Cykliczne zajęcia w świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2020/20201

 

Lp.  

Nauczyciel

 

Zajęcia

Termin

1. Sylwia Brewczyńska

Zajęcia przyrodniczo – ekologiczne „Co w trawie piszczy”

poniedziałek             14.00 – 15.00
2. Anna Chyrzyńska

Zajęcia logicznego myślenia „Bliskie spotkania z matematyką”

środa                              9.00 – 10.00
3. Anna Cudak

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

czwartek

12.45 – 13.45

4. Jacek Drzewiecki

Zajęcia  sportowe „Gry i zabawy ruchowe”

wtorek                       13.30 -14.30
5. Ewa Hołubiczko

 

Zajęcia ruchowe „Gry i zabawy ruchowe”

piątek                       14.30 – 15.30
6. Ewa Maj

Zajęcia logicznego myślenia „Trening czyni mistrza”

poniedziałek

11.45 -12.45

 

7. Monika Mszyca

Zajęcia plastyczne „Nie tylko kredka”

czwartek

12.45 – 13.45

8. Małgorzata Pabin

Zajęcia grafomotoryczne „ Grafomotoryka i problem z brzydkim pisaniem znika”

czwartek

13.10 – 14.10

9. Agata Sokołowska

Zajęcia taneczne „Roztańczona świetlica”

poniedziałek

10.00 – 11.00

10. Alicja Szyda

Zajęcia logicznego myślenia „Matematyka na wesoło”

piątek

9.00 – 10.00

11.

Luiza Wachelka

Zajęcia manualno – techniczne „Zrób coś z niczego”

środa

14.00 – 15.00


Ćwiczymy dokładność i staranność

 


W piątek 6 listopada dzieci ze świetlicy uczciły Dzień Niepodległości przygotowując wystawę z symbolami narodowymi.

 


Kolczyki własnoręcznie wykonane !
Uczennice przebywające w świetlicy szkolnej wraz z panią Luizą Wachelką wpadły na pomysł zrobienia kolczyków.  Szczegółowych inspiracji było wiele: pojawiły się kolczyki ozdobione różnokolorowymi koralikami, udekorowane nitkami, paseczkami i wełnami, a nawet wzorkami wykonanymi na szydełku  z włóczki.
Niezmiennie największą atrakcją było zakładanie gotowych ozdób na uszy, a spojrzenie w lusterko bezcenne!
LW

 

 


Szydełkowanie. Czy jest trudne?
Dzieci przebywające w naszej szkolnej świetlicy mogą  – przed lekcjami i po lekcjach – uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach manualno – technicznych.  W październiku, pod okiem p. Luizy Wachelki, „świetliki” miały okazję nauczyć się nowej umiejętności – szydełkowania. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy próbowali swoich sił w posługiwaniu się szydełkiem. I jak się okazało,  wśród nich byli tacy, którzy bezbłędnie opanowali tę trudną sztukę!  Nasi wychowankowie, podczas pobytu na świetlicy, wykonali  z różnokolorowych włóczek ozdoby do włosów w kształcie róży. Brawo !
LW

Uczniowie naszej szkoły przebywający w świetlicy szkolnej mogą rozwijać swoje zdolności zarówno techniczne jak i  manualne. Dzieci z pomocą pani Luizy Wachelki wykonywały podczas zajęć świetlicowych breloczki w kształcie jesiennych śliwek, które ozdabiały według własnego pomysłu.
W SP 13 robiliśmy breloczki
Jak się okazało zarówno precyzja jak i kreatywność „świetlików” jest naprawdę imponująca !
LW

W czwartek 22 października dzieci na zajęciach plastycznych w świetlicy szkolnej rysowały i tworzyły własne gry i rebusy. Powstałe prace wykorzystają do ciekawych zabaw w grupie.

 

Rozwijanie sprawności manualnej

 

 

W czwartek 15 października  dzieci ze świetlicy szkolnej bawiły się na zajęciach plastycznych wykonując serwetki z kolorowego papieru. Były one wykończone kolorowymi wycinankami i naklejkami. Wykonanie tych prac uruchomiło wyobraźnię i sprawiło dzieciom wiele przyjemności.

 

W czwartek – 8 października dzieci ze świetlicy brały udział w zajęciach plastycznych – „Kolorowy ołówek”. Dziewczynki z klas młodszych pod kierunkiem nauczycielek wypełniały bibułą sylwetki zwierząt, kwiatów, wazony. Gotowe prace ozdobiły salę świetlicy.

 

🍂🦔Jesienna świetlica🍄🍁

„Jesienią,jesienią sady się rumienią.
Czerwone jabłuszka 🍎pomiędzy zielenią….”

 

Rok szkolny 2019/2020

ZDALNA ŚWIETLICA PROPONUJE

Zabawy ruchowe

Zestaw nr 1 – Zabawy ruchowe z dzieciństwa mamuś i tatusiów

Zabawy ruchowe z dzieciństwa mamuś i tatusiów Zestaw nr 1

Zestaw nr 2 – Skoki mniejsze i większe

Skoki mniejsze i większe Zestaw nr 2

Zestaw nr 3  – Zabawy z piłką

Zabawy z piłką – zestaw nr 3

Zestaw nr 4 Zabawy na muskuły

Zabawy na muskuły – zestaw nr 4

Zestaw nr 5 – A teraz w ruch idzie (jedzie?) hulajnoga i rowerek 🙂

A teraz w ruch idzie (jedzie?) hulajnoga i rowerek – zestaw nr 5.docx

Zestaw nr 6 – Zabawy ruchowe z opowieścią

Zabawy ruchowe z opowieścią – zestaw nr 6

Zabawy na wesoło.

https://www.youtube.com/watch?v=yjcFPLNTRYw

Gry i zabawy w domu .

https://www.youtube.com/watch?v=ZvvewNwtu_c

Proponowane zabawy

Zabawy tropiące Proponowane zabawy

Proponowane zabawy

Zabawy tropiące

Czas na gry i zabawy ruchowe dla dzieci

Proponowane gry i zabawy 1

Proponowane gry i zabawy 2

Ćwiczenia dla dzieci . Ma

ły sportowiec w domu.

Gry i zabawy stolikowe

Propozycje gier i zabaw dla uczniów, którzy pozostają w domach.

Zagrajmy w familijną grę! W ,,Chińczyka”
Nudzisz się w domu? To świetna propozycja dla Ciebie i Twojej rodziny.
Gra „Chińczyk” jest łatwa i emocjonująca. Jeśli nie wierzysz, musisz spróbować !
Pamiętaj planszę możesz wydrukować z Internetu. Jeśli masz tylko czarno- biały tusz, możesz pokolorować kredkami lub farbami. A pionki zawsze można zastąpić małymi zabaweczkami, guzikami, zatyczkami od pisaków lub innymi małymi przedmiotami. Myślę, że kostka się w każdym domu znajdzie. Zawsze możesz wykorzystać kostkę z innej gry planszowej. Zasady gry są poniżej.
Dobrej zabawy !
LW, CW
Zagraj w UNO !
Ostatnimi czasy rekordy popularności bije gra w karty ( UNO ). Jeśli nie masz aktualnie tych kart zawsze możesz pociąć jakiś karton na jednakowe kawałki i narysować poszczególne elementy. Można również wydrukować z internetu i podkleić grubszy papier. Szczegółowe zasady znajdziesz poniżej.
Zatem do dzieła moi drodzy!
LW, CW

Warcaby,  możesz zagrać bez wychodzenia z domu!

Gra  w warcaby jest łatwa, powszechnie znana, rozwija myślenie strategiczne i spostrzegawczość. Do tego jest ciekawą rozrywką  i świetnym sposobem na domową nudę.

Jest prosta do wykonania samodzielnie ( jeśli nie posiadasz takiej w domu ). Potrzebujesz planszy, którą możesz wydrukować z Internetu ewentualnie narysować własnoręcznie wzorując się na grafikach dostępnych w Internecie. Aby zagrać potrzebne Ci są pionki, które spokojnie możesz zastąpić guzikami lub korkami od plastikowych butelek. Muszą być tylko w dwóch kolorach.

Jasne, podstawowe zasady gry znajdziesz poniżej, Zagraj ze swoim domownikiem!

LW, CW

Zasady gry w warcaby

Gra „Labirynt”
Tym razem zapraszamy do wzięcia udziału w grze o nazwie „Labirynt”.
W tej grze należy odnaleźć ukryty skarb przeciwnika. Każdy z graczy rysuje na kartce dwa kwadraty wielkości 10 x 10 kratek.
U góry na linii poziomej należy wpisać nad każdą kratką litery od A do J, a z boku pionowo cyfry od 1 do 10. W dowolnej kratce swojego kwadratu umieszczamy skarb oznaczony kółkiem i wyznaczamy drogę do niego, rysując labirynt dowolnej długości, szerokości jednej kratki.
Labirynt może być dość kręty i w zależności od umowy mieć 30, 40 albo więcej odcinków, każdy po jednej kratce. Powinien się kończyć na brzegu kwadratu. W tej końcowej kratce rysujemy krzyżyk i podajemy jego współrzędne przeciwnikowi.
To stąd wyruszy na poszukiwanie naszego skarbu. W drugim kwadracie rysujemy krzyżyk w wyznaczonym przez przeciwnika miejscu naszego startu. Osoba rozpoczynająca grę mówi, jaką drogą chce iść (podaje współrzędne pola, na które chce się przesunąć z punktu x). Jeśli droga jest wolna, bo nie ma tam ściany labiryntu, przeciwnik wyraża zgodę na ten ruch. Grający może w ten sposób postawić pięć kroków, chyba że natknie się na ścianę labiryntu, wtedy kończy marsz.
Grający może przechodzić przez jedno pole nawet po kilka razy, chcąc się wydostać ze ślepej uliczki. Aby sobie ułatwić zadanie, na drugim kwadracie zaznaczamy odkryte ściany labiryntu przeciwnika i przebytą drogę.
Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do ukrytego przez przeciwnika skarbu. Wystarczy kartka i długopis.
Mnóstwo ciekawych propozycji, jak narysować plansze do gry i jak zagrać w inne odmiany labiryntu grę znajdziecie na stronie:
https://www.superkid.pl/labirynty-online-motywy-rozne-tt.
Powodzenia!
LW, CW
Familijna gra w KIM

Proponujemy ciekawą zabawędla całej rodziny! 

Prowadzący kładzie na stole lub podłodze około 20 małych przedmiotów, np.  guziki, ołówki, szmatki, orzechy, kamienie, scyzoryk, sznurek, fotografię, papier toaletowy, żarówkę w ogóle cokolwiek, co znajdzie pod ręką. Uczestnicy na nie patrzą i starają się jak najwięcej zapamiętać. Następnie należy te przedmioty  zasłonić. Uczestnicy spisują na karteczkach, co zapamiętali. Zwycięża ten, kto spisał najwięcej przedmiotów i on zostaje ,,Kimem”.

Uwaga! Wszyscy ćwiczą spostrzegawczość, pamięć oraz poprawną pisownię wyrazów. A Kim w nagrodę szuka innych przedmiotów i staje się prowadzącym.

Życzymy fajnej, kreatywnej zabawy ! 

LW, CW

Klasyczna zabawa w zimno – ciepło

Świetnym pomysłem na zabawę w warunkach domowych lub ogrodowych jest znane i lubiane, szczególnie przez najmłodszych, zimno – ciepło.

Dlaczego akurat ta zabawa? Po pierwsze: w domu i w ogrodzie jest mnóstwo zakamarków, w których można chować różne przedmioty. Po drugie: zasady są łatwe i zrozumiałe, nawet dla małych dzieci Pociechy szybko się uczą, że cieplej oznacza bliżej miejsca , w którym znajduje się pożądana rzecz. Po trzecie: wszyscy domownicy mogą brać w niej udział od najmłodszych do najstarszych..

Kilka porad praktycznych – czym młodsze dzieci biorą udział w zabawie tym przedmiot, który jest chowany musi być większy. Unikajmy miejsc niebezpiecznych ( są takie w domu ) tam lepiej, żeby zawsze było ,,zimno”.
Jest to zabawa, która może wywołać u grających salwy śmiechu. Dlatego polecamy ją w momencie, gdy jest smutno, ponuro i nikomu nic się nie chce. „Ciepło – zimno” na pewno podniesie nam poziom adrenaliny we krwi!
LW, CW

Komplementy 
Po tylu dniach spędzonych w domu może brakować pomysłów do zabawy i dobrego samopoczucia…
Dzisiaj proponujemy łatwą zabawę w komplementy, najlepiej dla całej rodziny.
Przebieg zabawy : prowadzący ( to wcale nie musi być mama ) puszcza rytmiczną, lubianą przez rodzinę muzykę. Wszyscy uczestnicy zabawy poruszają się w takt melodii i poruszają się po  wyznaczonym terenie ( np. pokoju lub ogrodzie ). W pewnym momencie muzyka przestaje grać i zadaniem uczestników jest powiedzieć jak najwięcej komplementów osobie, która najbliżej stoi. Potem ponownie tańczymy bądź poruszamy się rytmicznie. Po kilku rundach zmieniamy prowadzącego tak, żeby absolutnie wszyscy mogli usłyszeć coś miłego.
I tak chodzimy, mówiąc sobie miłe słowa, aż wszyscy się rozchmurzą . A może śmiać się będą do rozpuku….

LW, CW

Bez słów, ulubiona zabawa dzieci w kalambury.

Jeśli nie masz pomysłu na zabawę to może ….. Kalambury!
Przebieg zabawyNa stoliku leży kilka kartek (czystą stroną do wierzchu) z napisami: kot, żaba, krowa, ogrodnik, krawiec itp. Uczestnik po wylosowaniu kartki ma wyrazić jej treść za pomocą gestów. Wygrywa ten, kto najszybciej odgadnie przedstawianą treść.
Można zapisywać punkty, można w nagrodę dawać drobne prezenty bądź słodycze. Fajną modyfikacją jest gra drużynowa np. drużyna żeńska i męska. Wtedy zdobyte punkty wędrują na konto kobiet i mężczyzn. Czasem zabawne są kary za użycie słów podczas prezentacji. Może być np. przejście pod stołem dowolnym sposobem lub wykonanie trzech ,, pajacyków”.
Na pewno trochę ruchu i śmiechu nie zaszkodzi! Życzymy miłej zabawy !
LW, CW

Łamigłówki, krzyżówki, ciekawostki

Łamigłówki  matematyczne


Drodzy uczniowie!

Zapraszamy Was do odwiedzenia  matematycznego kącika. Kącik ten jest przeznaczony dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Poznacie tu także i inną matematykę: łatwą, lekką i przyjemną. Mamy nadzieję, że będziecie czerpali przyjemność w obcowaniu z tym przedmiotem. Znajdziecie tu różnego rodzaju łamigłówki, ciekawostki, krzyżówki matematyczne. Strona matzoo.pl proponuje szereg zadań do rozwiązywania online w atmosferze nauki przez zabawę. W zakładce łamigłówki znajdziecie:
Sudoku, Zapałki, Mecz, MatMemorki, Puzzle
https://www.matzoo.pl/lamiglowki/68

Zapraszamy do kolekcji krzyżówek

http://www.zyraffa.pl/krzyzowki
http://www.zyraffa.pl/krzyzowki/multimedialne/samochodowe.html
http://www.zyraffa.pl/krzyzowki/multimedialne/poznawaj_swiat.html
http://www.zyraffa.pl/krzyzowki/multimedialne/przyrodnicze.html

Zapraszamy również do gry w domino
Deduktomino –łamigłówka online-Math.edu.pl

http://www.math.edu.pl/deduktomino

Magiczny świat zagadek i łamigłówek

Zagadki logiczne wraz z podpowiedziami i prawidłowymi rozwiązaniami.
Łatwe i trudne zagadki dla każdego.

https://miastodzieci.pl/zagadki/

https://szaloneliczby.pl/zagadki-logiczne/

Wykorzystanie gier planszowych do zdobywania umiejętności logicznego myślenia np. poprzez naukę gry w szachy

https://lekcjewsieci.pl/zasady-gry-w-szachy/

Zapraszamy na interaktywne gry z tabliczką mnożenia : tabliczkamożenia.pl
Nauka tabliczki mnożenia wcale nie musi sprawiać trudność.
Jej pamięciowe opanowanie jest warunkiem przyszłych matematycznych sukcesów.
https://www.xn--tabliczkamnoenia-0rd.pl/

MATEMATYKA W PRZYSŁOWIACH I POWIEDZENIACH

  1. JEDNA JASKÓŁKA WIOSNY NIE CZYNI
  2. KAŻDY KIJ MA DWA KOŃCE
  3. DO TRZECH RAZY SZTUKA
  4. KOT SPADA ZAWSZE NA CZTERY ŁAPY
  5. PIĄTE KOŁO U WOZU
  6. GDZIE KUCHAREK SZEŚĆ, TAM NIE MA CO JEŚĆ
  7. ZA SIEDMIOMA GÓRAMI, ZA SIEDMIOMA RZEKAMI…..
  8. ÓSMY CUD ŚWIATA
  9. NI W PIĘĆ NI W DZIEWIĘĆ
  10. STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ

Prace plastyczne i ręczne

Ten tydzień poświęcamy naszemu zdrowiu.

Zasady zdrowego stylu życia są ważne każdego dnia 🥗🍓🍌🍅😷🛀🤸‍♀️🚴‍♂️, a w szczególności w obecnym czasie.

Już niedługo niektórzy z nas wrócą do szkoły. Bardzo ważne jest żebyśmy pamiętali o zachowaniu wszystkich zasad higieny.

Zasady zdrowego stylu życia

Jak zachęcić dzieci do zdrowego trybu życia?

Zdrowe jedzenie

 zdrowe śniadanie                    ugotuj mi mamo                       zdrowe przekąski

Jak dbać o skórę, włosy  paznokcie?

bajka o higienie           jak czesać włosy?             jak myć włosy?

jak dbać o paznokcie?                          jak zrobić proste fryzury?

Wirusy i bakterie

Czy wszystkie bakterie są złe? Jak zrobić model bakterii?

 Jak się chronić przed koronawirusem?

Tych zwierząt musicie się strzec!

 pszczoła wycinanka                      odstraszacz komarów                     wąż

Trujące grzyby i rośliny

 muchomor                  konwalie                                   lilia wodna

„Kolorowy świat…”🎨 taki jest temat w tym tygodniu. Dowiecie się skąd się bierze tęcza i kolory.  Proponujemy wam również kilka owocowo-warzywnych trików, oczywiście w odpowiednim kolorze. Miłej zabawy 😊

Skąd się bierze tęcza ?

bajka

🌈  Tęczowy tydzień

22 pomysły na tęcze

🔴Czerwony jak…

czerwona biedronka               czerwone serce                  czerwona róża

🟠Pomarańczowy jak…

pomarańczowa marchewka                       sok z pomarańczy

🟡Żółty jak….

 słoneczko               kaczuszka                      triki z cytryny

🟢Zielony jak….

skacząca żabka                krokodyl                      niezwykłe zastosowanie ogórka

🔵Niebieski jak…

 smerf                  niezapominajki                         morze w butelce

Ten tydzień poświęcimy książkom 📚. Dowiecie się czego książki nie lubią, jak o nie dbać, jak wykonać własnoręcznie zakładki, okładki i ilustracje. Jeżeli chcielibyście komuś podarować książkę np. na urodziny to też znajdziecie podpowiedź jak ją zapakować, żeby wyglądała efektownie. Miłej zabawy!

Jak dbać o książki?

 czego nie lubi książka?                obkładanie książek folią

 okładka z papieru                        jak układać książki na półce

Jak zapakować książkę na prezent?

kropki                   męska koszul                  efektywne pakowanie prezentów

Zakładki do książek

 zakładki narożne           zakładki z paseczków  papieru       zakładka z patyczków

Mój ulubiony bohater (kolorowanki)

 bajki i baśnie                postacie Disneya                    kraina lodu

Komiksowi bohaterzy

 maska spidermana            odcisk dłoni bohatera        kukiełki superbohaterów

Okładki i ilustracje książki

ilustracje do ulubionej książki                 zrób okładkę           dżinsowa okładka

Przed nami majowe dni świąteczne: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja. Musimy się do nich odpowiedni przygotować. Propozycje na ten tydzień to :

bajka o symbolach narodowych

Konstytucja-dlaczego jest taka ważna? 

FLAGA POLSKI

flaga polski                             godło Polski

GODŁO POLSKI

orzeł biały                                orzeł biały z talerzyka

KOTYLIONY

 kotyliony                                 kotylion z papieru

KOLORY POLSKI

 mapa Polski                         symbole Polski                       Nasza Ojczyzna

Dzisiejszy tydzień poświęcony jest ekologii🌲🌼🌳 i obchodom Światowego Dnia Ziemi🌍. Wszystkie propozycje związane są z recyklingiem czyli „zrób coś z niczego”

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

bajka proekologiczna

film o recyklingu

piosenka „Nasza planeta”

Ziemia, nasz wspólny dom

Ziemia z lotu ptaka- „puchnące farbki”

Nasza Ziemia

ZRÓB COŚ Z ……

METALU

 magnesy na lodówkę        bransoletka z zawleczek od puszek          ozdobne nakrętki

NAKRĘTEK

waż z nakrętek                      ludzik                                 kwiaty

PLASTIKU

40 pomysłów na wykorzystanie plastiku

PAPIERU

 piwonia             kwiaty z papieru toaletowego           jak zrobić maseczkę?

Święta już za nami. Ten tydzień należy do zwierząt, tych co mamy w domu, przy domu i tych co żyją na wolności. Dobrej zabawy 😊

ZWIERZĘTA DOMOWE

kotek                         pies z ręcznika                            rybki z papilotów                        akwarium

ZWIERZĘTA HODOWLANE

krówka                             świnka z plasteliny                          owieczka

DZIEKIE ZWIERZĘTA

żyrafa                          ośmiornica                           wąż                       pająk

Ozdoby świąteczne

Niedługo święta wielkanocne, trzeba się do nich przygotować. W tym tygodniu proponujemy Wam wykonanie prostych ozdób świątecznych, pokazujemy jak wyhodować roślinki, które przyozdobią wasz stół oraz jak zrobić jadalne dekoracje wielkanocne. Miłej zabawy 😊

ZAJĄCZEK I OWIES

  zajączek z rączek                  zajączkowa, wielkanocna girlanda         ekologiczny zajączek z gazety

  hodowla owsa                          zajączek-jadalna dekoracja na stół

KURCZACZKI I RZEŻUCHA

 Jak wyhodować rzeżuchę? Ozdoba na stół – jajka kurczaki wielkanocne

 kurczakowa wielkanocna  kartka świąteczna           patyczkowy kurczak            kurczaczek z wytłaczanek

PISANKI

pisankowy wieniec                ażurowe pisanki                        pisanka 3D

Ozdoby wiosenne

W sobotę  21.03 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Dni będą teraz coraz dłuższe i miejmy nadzieje, że cieplejsze 😊

Zapraszamy Was do wykonania  prostych wiosennych ozdób . SB i MM.

Przebiśniegi

Kwiaty wiosenne

Bociany

Krokusy z pestek dyni

Krokusy z bibuły

Stemplowana łąka

Nie tylko rośliny, ale i zwierzęta odczuwają nadejście wiosny. Zapraszamy Was w tym tygodniu do wykonania zwierzątek, które kojarzą się nam z ta porą roku.

Możecie też spróbować przygotować dla rodziny wiosenne śniadanko. Smacznego i miłej zabawy 😊

ŻABKA

skacząca żabka    zakrętkowa żabka     żabka z kółeczek

BIEDRONKA

ekologiczne biedronki     papierowa biedronka     biedronka z talerzyka

WIOSENNE ŚNIADANIE

kanapeczki z biedroneczką 1             kanapeczki z biedroneczką 2

PSZCZÓŁKA

pszczółka wycinanka            pszczółka z pomponika           pszczółkowy obrazek

MOTYL

motylki z origami               harmonijkowe motyle         motylki z paseczków papieru

WIOSNA WOKÓŁ NAS

łąka na rolce            wiosenne kwiaty                  odbijanie bibuły-kwiaty

ŚWIETLICA SZKOLNA 2019/2020

Lp.       Nauczyciel Zajęcia Termin
1. Sylwia Brewczyńska Co w trawie piszczy? – zajęcia przyrodnicze poniedziałek

15.00 – 16.00

2. Jacek Drzewiecki Gry i zabawy ruchowe piątek

13.00 – 14.00

3. Janusz Ferenc Zabawy ruchowe piątek

11.30 – 12.30

4. Dorota Jastrzębska Już wiem! Kreatywne gry

i zabawy

piątek

9.00 – 10.00

5. Ewa Hołubiczko Triki matematyki środa

14.00 – 15.00

6. Anna Latacz Kaligrafia środa

14.00 – 15.00

7. Ewa Maj Matematyczne łamigłówki – trening czyni mistrza czwartek

15.00– 16.00                    

8. Monika Mszyca Zajęcia plastyczne czwartek

13.00– 14.00

9. Mariusz Sieczka Zagadki polonistyczne środa

11.30 – 12.30

10. Luiza Wachelka Kółko krawieckie wtorek

13.30 – 14.30                                   

11. Cezary Wachelka Głośne czytanie bajek i legend; zajęcia teatralne czwartek

9.30– 10.30                      

 

 


Aktualności

Światowy Dzień Kota. 

17 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Kota.

Zwierzaki te zostały udomowione blisko 10 tysięcy lat temu i pozostały w naszych domach i sercach do dzisiaj.

Od samego rana w świetlicy nasi uczniowie przygotowywali prace plastyczne o tematyce kociej. Zorganizowaliśmy również wystawę zdjęć naszych milutkich choć charakternych pupili. Z każdą godziną tablica  wystawowa  powiększała się o fotografie i rysunki.

Śpiewaliśmy piosenki i wymyśliliśmy koci taniec.

Mówiliśmy też o wielkich kotach, tych co żyją na wolności. Ich liczba z każdym rokiem maleje, niektóre gatunki tak jak tygrys są zagrożone wyginięciem. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego i jak możemy je chronić.

Najmłodsze „kotki” z klasy Oa wykonały  piękne papierowe podobizny swoich ulubieńców.

Ten dzień, obchodzony po raz pierwszy sprawił naszym uczniom wiele radości

Lubimy się !

Dzieci przebywające w świetlicy szkolnej przez ostatnie  dwa tygodnie wykonywały kartki walentynkowe dla swoich ulubionych koleżanek i kolegów. Nie zawsze były to osoby z ich klasy, często kartka adresowana była do osoby, z którą dany uczeń lub uczennica spędzają czas w świetlicy szkolnej. Zabawa była przednia, a uśmiech dziecka, które w piątek otrzymało niespodziankę, szczery i  bezcenny . LW

Andrzejki w świetlicy

    Uczniowie przebywający w świetlicy, w czwartkowe popołudnie mogli ,, poznać ” swoją przyszłość, biorąc udział we wróżbach, które przygotowała pani Luiza.
Wróżka pani Monika krążyła wśród dzieci z czarodziejskim workiem wypełnionym po brzegi różnymi przepowiedniami. A uczniowie wybierali losowo karteczkę , na której były ciekawe zawody, lub zajęcia , które będą wykonywać w przyszłości. Sporo przy tym było śmiechu, ciekawości i spontanicznej radości.
Całą zabawę fotografowała pani Ewa Maj.
lw

Nie tylko się bawimy

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów przebywających w świetlicy cieszą się prowadzone przez panią Monikę Mszycę zajęcia plastyczne oraz zajęcia krawieckie pod okiem pani Luizy Wachelki. Dzieci uczą się sprawności manualnych, wykonując liczne ozdoby. Zarówno z papieru jak i z materiału. Często też wykorzystują nietypowe elementy, które odpowiednio dopasowane, stanowią dekorację. Jeżeli są jeszcze osoby chętne zapraszamy do udziału w tych zajęciach.
LW

11 listopada przypada niezwykle ważne dla Polaków święto. 101 lat temu nasz kraj odzyskał niepodległość. Szkolne odchody tego wydarzenia zaplanowano 8 listopada, jednak dzieci uczęszczające do świetlicy już od kilku dni starały się, aby uczcić to wydarzenie. Wykonały mi.in. piękne prace plastyczne, które pojawiły się na gazetce ściennej, oglądały filmy o odzyskaniu przez Polskę w 1918 roku niepodległości oraz słuchały od wychowawców pogadanek, jak nasi pradziadkowie i prapradziadkowie walczyli o to, aby Polska znów stała się suwerennym krajem.
cw

Tu nie ma miejsca na nudę !

Jeżeli ktoś myśli, że dzieci w szkolnej świetlicy, mogą się nudzić, jest w błędzie! W SP nr 13  świetlica działa „pełną parą” i każdy przebywający tam wychowanek szkoły może znaleźć coś dla siebie!

Od godz. 6.45 do 17 – tak w tym roku szkolnym działa świetlica w „Trzynastce”. W tym miejscu pojawiają się głównie dzieci z klas młodszych, chociaż czasami  zaglądają tutaj także starsi uczniowie.
W ostatnim czasie w tym miejscu wiele się zmieniło. Pojawiły się nowe zabawki dla najmłodszych, gry dla tych nieco starszych oraz zajęcia, które pozwolą na rozwój własnych zainteresować.
Multimedialny dywan (podłoga interaktywna) od ubiegłego roku jest hitem dla tych, którzy chcą w sposób czynny spędzić wolny czas. Dzięki temu urządzeniu dzieci mogą połączyć zabawę z nauką, rozwijać swoją motorykę, spostrzegawczość oraz koordynację wzrokową.
Maluchy, które wolą jednak spędzać czas z zabawkami, znajdą w świetlicy nowe klocki, samochodziki, lalki i kasy, przypominające te, które obserwują w sklepie.
Świetlica w naszej szkole  to miejsce, gdzie cały czas coś się dzieje! Nie wierzycie ? Zapraszamy, zajrzyjcie do nas! Na pewno Wam się spodoba.
lw, cw

Igrzyska świetlicy

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody, we wtorek 15 października odbyły się sportowe zmagania uczniów, przebywających w tym dniu w świetlicy.Dzieci zostały podzielone na trzy zespoły, których nazwy wymyślali sami uczniowie. I tak do rywalizacji przystąpili : G-PLAY świetlica, Zielone Świetliki oraz zespół Super Świetlica. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyli uczniowie z drużyny G-PLAY świetlica, która występowała w składzie: P. Dąbrowski, M. Kasprzak, S. Makles oraz H. Szwedzińska. Wszyscy uczestnicy otrzymali jako nagrodę słodki poczęstunek. Zawody zorganizowały panie: Luiza Wachelka i Monika Mszyca.
LW

Witamy jesień !!

Nasza świetlica powoli zmienia kolory na jesienne… Tablice zaowocowały darami jesieni jabłkami, śliwkami i gruszkami oraz zawitały do nas liściaste zwierzątka lwy, sowy i liski.

SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKI

Akcja Clean Up the World jest programem publicznej edukacji ekologicznej. Corocznie inspiruje ok. 40 mln osób na całym świecie do codziennego dbania o swoje środowisko.

Tegoroczna akcja „Sprzątania świata” odbyła się pod hasłem NIE ŚMIECIMY-SPRZĄTAMY-ZMIENIAMY.

Dzieci ze świetlicy SP 13 bardzo aktywnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach organizowanych przez nauczycieli. Najpierw wykonany został plakat promujący akcje i pierwsze ilustracje. Z każdym dniem rysunków przybywało. Odbyły się pogadanki na temat : „W jaki sposób segregujemy śmieci?” ,” Co zrobić aby śmieci było mniej?” Dzieci rozwiązywały również krzyżówki, rebusy i quizy.

Posprzątany został także nasz „mały świat” czyli teren dookoła szkoły. Dzieci z wielkim zaangażowaniem włączyły się w tą akcję, rozumiejąc jak ważne dla nas wszystkich jest czyste środowisko.

S B-G

Trzeciego września powitaliśmy uczniów klas pierwszych, którzy zapisali się do świetlicy szkolnej. Każdy z uczniów otrzymał mądrą sówkę. Niebawem spotkamy się na uroczystym ślubowaniu. Od początku roku szkolnego dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych, poznały zasady bezpieczeństwa w świetlicy, bawiły się na placu zabaw.



Przejdź do treści