Wolontariat

„POMAGAMY, WSPIERAMY, DAJEMY NADZIEJĘ…..HOSPICJUM TO TEZ ŻYCIE!!” pod tym hasłem już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, wraz z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariaty – p. Martą Konopą,  wzięli udział w Marszu Nadziei, którego celem jest zamanifestowanie potrzeby niesienia pomocy i nadziei wszystkim osobom chorym i cierpiącym oraz ich rodzinom. Marsz Nadziei jest imprezą w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Pola Nadziei, która co roku organizowana jest na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych dotkniętych chorobą nowotworową. W programie marszu były między innymi:  okolicznościowe przemówienia i występy artystyczne. Około godziny 11.00 nastąpił wymarsz uczestników z Placu Daszyńskiego oraz  przemarsz II i III Aleją NMP. Uczestnicy niosąc kwiaty żonkili, przypinki żonkila na ubraniach, balony w kolorze żółtym, plansze z hasłami o nadziei około godziny 12.00 dotarli na błonia Jasnej Góry gdzie wszyscy zgromadzeni odmówili  modlitwę za chore dzieci i dorosłych będących pod opieką Hospicjum. Możliwość uczestniczenie naszej szkoły w tej akcji jest wynikiem wieloletniej współpracy ze Stowarzyszeniem Hospicyjnym Ziemi Częstochowskiej. Warto również wspomnieć, iż w kwietniu wolontariusze z naszej szkoły zaangażowali się w zbiórki funduszy na rzecz Hospicjum, które odbyły się pod kościołami Archidiecezji Czestochowskiej.

Marta Konopa

Dn. 13.01.2018r. wolontariuszki z „Trzynastki” prowadziły zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na zakup
nowoczesnych technologii dla niepełnosprawnych dzieci z fundacji Promień Nadziei z Krakowa
W godzinach 10-14.30 zbierały pieniądze Julia Rybak, Nina Kowalczyk i Martyna Michalik z klasy 3A.
Oprócz zbiórki, dziewczyny pomagały również w pakowaniu zakupów przy kasach.
Julia Rybak, kl. 3a

Pomóż nam przetrwać zimę……

Pod tym hasłem  w dniach 27.11.17- 10.12.17 w naszej szkole odbędzie się zbiórka artykułów dla zwierząt z częstochowskiego schroniska. Każdy może pomóc przekazując opiekunowi Szkolnego Koła Wolontariatu Pani Konopie lub opiekunowi Samorządu Szkolnego Pani Wachelce  następujące rzeczy:
żwirek dla kotów,
– karmę mokrą dla kotów i psów (saszetki, puszki)
makaron, ryż, kaszę
– słomę na zimę do ocieplenia legowisk
koce i ręczniki
miski metalowe
drapaki i domki dla kotów
środki czystości
artykuły do pielęgnacji

– i.t.p

Jeżeli się przyłączysz wspólnie możemy zrobić coś dobrego, tym razem dla bezdomnych zwierząt.

CZEKAMY NA WAS I ZAPRASZAMY DO ZBIÓRKI !!!

I ruszyli do boju..…….lecz nie chodzi tu wcale o bitwę ale o niesienie pomocy…..

To już kolejny rok, kiedy podczas weekendów uczniowie naszej szkoły odrywają się od szklanych ekranów,  wizyt w McDonald’s, nudnych filmów  w Cinema City itp aby zasilić szeregi wolontariuszy ruszających po to, by wspomóc działania krakowskiej Fundacji „Promień Nadziei”. Warto przybliżyć, iż organizacja ta zajmuje się niesieniem pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich, zagrożonych marginalizacją społeczną, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, a także ciężko chorym wymagającym leczenia specjalistycznego, rehabilitacji oraz sprzętu specjalistycznego. Do zadań młodzieży należy pomaganie chętnym osobom pakować zakupy w marketach Simply na terenie naszego miasta, zachęcając tym samym  klientów do udziału w zbiórce. Uczestniczenie w akcjach tego rodzaju jest świetną okazją do rozwijania wśród młodzieży empatii, wrażliwości i  życzliwości. Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszy z klas IIIa, IIIb i IIIc, za ich zaangażowanie, poświęcony czas i cierpliwość  w bezpośrednich kontaktach z ludźmi J. Niech słowa Papież Franciszka:

„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” .

zachęcą was do zgłoszenia się na kolejne akcje do opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu P. Marty Konopy. Czekamy na was 🙂

MK