Wolontariat

100-lecie Niepodległości- Święty Mikołaj na Kresy

To już koniec akcji zorganizowanej w naszej szkole.

 

Każdy z uczniów mógł przez chwilę zostać Świętym Mikołajem. Tak też się stało. Z inicjatywy Urzędu Miasta Częstochowy oraz Towarzystwa Patriotycznego „Kresy” w październiku i listopadzie nasza szkoła brała udział w szeroko zakrojonej na terenie miasta akcji dla rodaków mieszkających na Kresach. Inicjatywa oparta była na idei charytatywnej i patriotycznej. Polegała na zbiórce artykułów szkolnych, słodyczy oraz artykułów żywnościowych, a jej celem było przygotowanie przez placówki oświatowe paczek dla uczniów polskich szkół:

  • na Litwie (Wilnie): polskie szkoły w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach i w Pakienie,
  • na Białorusi (Grodno): polskie szkoły w Lidzie, Wołkowysku, Oszmianie, Ostrowcu i w Grodnie.
  • na Ukrainie (Lwowie): polska szkoła w Stanisławowie i dzieci uczące się języka polskiego w Katedrze Lwowskiej.

Artykułami żywnościowymi zostaną obdarzeni Polacy mieszkających na Kresach, a o których w rocznicę 100-lecia odzyskania Niepodległości powinniśmy pamiętać w sposób szczególny. Zaangażowanie społeczności szkolnej było tak samo duże jak w ubiegłym roku. Zebrane artykuły zostały przekazane przez opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu Panią Konopę  organizatorom zbiórki. Prezenty mikołajkowe zawierały nowe zabawki, artykuły szkolne, książki, plecaki, piórniki, słodycze i wiele innych, których nie sposób wymienić.  Nie można zapomnieć o najszczerszych podziękowaniach dla naszych wychowawców, którzy spisali się na medal mobilizując dzieci i młodzież, aby wzięli udział w tej szczytnej akcji. Bardzo serdecznie dziękujemy również rodzicom, bez których pomocy zbiórka nie mogłaby się odbyć.

 

Opracowała: MK


POMÓŻ NAM POMAGAĆ !!!!!!!

  „Charytatywnie dla zwierząt”

 W październiku na terenie naszej szkoły odbyła się akcja charytatywna, której celem była zbiórka artykułów dla zwierząt ze schroniska. Akcja przeprowadzona była pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy natomiast organizatorem zbiórki był Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie. Szkolne Koło Wolontariatu wraz z jej opiekunem Panią Martą Konopą serdecznie dziękuje rodzicom i dzieciom za ich wielkie zaangażowanie i ogromne serca, aby nieść pomoc bezdomnym zwierzętom. Podziękowania kierujemy również do wychowawców. Każda, nawet najmniejsza pomoc jest wielkim darem dla schroniskowych sierot.  Akcje tego rodzaju mają pozytywny wpływ na zaszczepienie wśród dzieci i młodzieży troski o zwierzęta. Wszystkie zebrane artykuły trafiły już do schroniska mieszczącego się przy ulicy Gilowej w Częstochowie. Jeszcze raz bardzo serdecznie chcemy podziękować za pomoc i zachęcamy do brania udziału w kolejnych akcjach przeprowadzanych na terenie szkoły przez Szkolne Koło WolontariatuJ

 

Opracowała M.K


„POMAGAMY, WSPIERAMY, DAJEMY NADZIEJĘ…..HOSPICJUM TO TEZ ŻYCIE!!” pod tym hasłem już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, wraz z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariaty – p. Martą Konopą,  wzięli udział w Marszu Nadziei, którego celem jest zamanifestowanie potrzeby niesienia pomocy i nadziei wszystkim osobom chorym i cierpiącym oraz ich rodzinom. Marsz Nadziei jest imprezą w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Pola Nadziei, która co roku organizowana jest na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych dotkniętych chorobą nowotworową. W programie marszu były między innymi:  okolicznościowe przemówienia i występy artystyczne. Około godziny 11.00 nastąpił wymarsz uczestników z Placu Daszyńskiego oraz  przemarsz II i III Aleją NMP. Uczestnicy niosąc kwiaty żonkili, przypinki żonkila na ubraniach, balony w kolorze żółtym, plansze z hasłami o nadziei około godziny 12.00 dotarli na błonia Jasnej Góry gdzie wszyscy zgromadzeni odmówili  modlitwę za chore dzieci i dorosłych będących pod opieką Hospicjum. Możliwość uczestniczenie naszej szkoły w tej akcji jest wynikiem wieloletniej współpracy ze Stowarzyszeniem Hospicyjnym Ziemi Częstochowskiej. Warto również wspomnieć, iż w kwietniu wolontariusze z naszej szkoły zaangażowali się w zbiórki funduszy na rzecz Hospicjum, które odbyły się pod kościołami Archidiecezji Czestochowskiej.

Marta Konopa


Dn. 13.01.2018r. wolontariuszki z „Trzynastki” prowadziły zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na zakup
nowoczesnych technologii dla niepełnosprawnych dzieci z fundacji Promień Nadziei z Krakowa
W godzinach 10-14.30 zbierały pieniądze Julia Rybak, Nina Kowalczyk i Martyna Michalik z klasy 3A.
Oprócz zbiórki, dziewczyny pomagały również w pakowaniu zakupów przy kasach.
Julia Rybak, kl. 3a

 


Pomóż nam przetrwać zimę……

Pod tym hasłem  w dniach 27.11.17- 10.12.17 w naszej szkole odbędzie się zbiórka artykułów dla zwierząt z częstochowskiego schroniska. Każdy może pomóc przekazując opiekunowi Szkolnego Koła Wolontariatu Pani Konopie lub opiekunowi Samorządu Szkolnego Pani Wachelce  następujące rzeczy:
żwirek dla kotów,
– karmę mokrą dla kotów i psów (saszetki, puszki)
makaron, ryż, kaszę
– słomę na zimę do ocieplenia legowisk
koce i ręczniki
miski metalowe
drapaki i domki dla kotów
środki czystości
artykuły do pielęgnacji

– i.t.p

Jeżeli się przyłączysz wspólnie możemy zrobić coś dobrego, tym razem dla bezdomnych zwierząt.

CZEKAMY NA WAS I ZAPRASZAMY DO ZBIÓRKI !!!

 


I ruszyli do boju..…….lecz nie chodzi tu wcale o bitwę ale o niesienie pomocy…..

 To już kolejny rok, kiedy podczas weekendów uczniowie naszej szkoły odrywają się od szklanych ekranów,  wizyt w McDonald’s, nudnych filmów  w Cinema City itp aby zasilić szeregi wolontariuszy ruszających po to, by wspomóc działania krakowskiej Fundacji „Promień Nadziei”. Warto przybliżyć, iż organizacja ta zajmuje się niesieniem pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich, zagrożonych marginalizacją społeczną, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, a także ciężko chorym wymagającym leczenia specjalistycznego, rehabilitacji oraz sprzętu specjalistycznego. Do zadań młodzieży należy pomaganie chętnym osobom pakować zakupy w marketach Simply na terenie naszego miasta, zachęcając tym samym  klientów do udziału w zbiórce. Uczestniczenie w akcjach tego rodzaju jest świetną okazją do rozwijania wśród młodzieży empatii, wrażliwości i  życzliwości. Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszy z klas IIIa, IIIb i IIIc, za ich zaangażowanie, poświęcony czas i cierpliwość  w bezpośrednich kontaktach z ludźmi J. Niech słowa Papież Franciszka:

 „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” .

zachęcą was do zgłoszenia się na kolejne akcje do opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu P. Marty Konopy. Czekamy na was 🙂

MK