Samorząd Uczniowski

Rok szkolny 2023/2024

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie!

W miniony czwartek zakończyły się Mistrzostwa Szkoły w piłce nożnej zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Jako ostatni do rywalizacji przystąpili czwartoklasiści. Zgodnie z przewidywaniami zwyciężyli chłopcy z klasy 4c, sportowej . Na drugiej pozycji uplasowali się uczniowie z klasy 4a. Dzielnie walczyli uczniowie z klasy 4b, którzy ostatecznie zajęli trzecie miejsce.
Cały cykl mistrzostw trwał od lutego, aż do 18 kwietnia. Najbardziej emocjonujący i nieprzewidywalny był mecz  pomiędzy klasą 6 c i 6b. A wszystkie mecze sprawiedliwie i rzetelnie sędziował pan Jacek Drzewiecki, za co przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ogromnie dziękują!
SU

Wiosna skąpana w kwiatach!
Pierwszy dzień wiosny uczniowie klas starszych postanowili powitać dodając do swojego ubioru element kwiatowy. 21 marca zrobiło się w naszej szkole bardzo kolorowo i radośnie. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji .
SU

Organizowane przez Samorząd Uczniowski „Klasowe Mistrzostwa Szkoły w Piłce Nożnej”.
W czwartkowe popołudnie do gry tym razem przystąpili uczniowie klas piątych. Faworytem zawodów była drużyna chłopców klasy 5A. Drużyna chłopców z klasy 5C ambitnie walczyła o zwycięstwo. Faworyt jednak nie zawiódł. Po emocjonującym meczu rozegranym zgodnie z zasadami fair play zwyciężyli uczniowie klasy 5 A, drugie miejsce zajęli chłopcy z klasy 5C. W dzisiejszym turnieju zabrakło drużyny chłopców z klasy 5B.
Gratulacje zwycięzcą i wszystkim uczestnikom turnieju!!!
SU

Rywalizacja szóstoklasistów

W ramach Mistrzostw Szkoły w piłce nożnej w ten czwartek do gry przystąpili uczniowie klas szóstych. Po bardzo zaciętej walce zwyciężyli uczniowie klasy 6 c, drugie miejsce zajęli chłopcy z klasy 6b, a na trzeciej pozycji uplasowali się uczniowie z klasy 6a
Gratulacje dla wszystkich !
SU

💐Z okazji DNIA KOBIET💐 Samorząd Uczniowski składa wszystkim kobietom, dziewczętom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i samych pięknych dni w życiu. Życzymy by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze i byście zawsze czuły się doceniane i szanowane !!! 💐

SU

Mistrzostwa Szkoły

W tym roku  przystąpiliśmy do organizacji  Sportowych Mistrzostw Szkoły. Pomysłodawcami tej imprezy byli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Jako pierwsi rywalizowali uczniowie klas starszych, czyli siódme i ósme klasy. Przeprowadzono turniej  piłki nożnej, gdyż jest to najpopularniejsza dyscyplina sportowa w naszym kraju.
I tak w czwartkowe popołudnie, po zaciętej walce ,zwyciężyli chłopcy z klasy 7b, na drugim miejscu uplasował się zespół z klasy 7c, który  miał w swoim składzie jedną przedstawicielkę płci pięknej. A trzecią lokatę wywalczyła klasa 7a, która również miała skład koedukacyjny. Niestety, nie dopisali uczniowie z klasy 8a i nie stawili się do tych rozgrywek. Szkoda, bo zdecydowanie mogli zmienić układ tego podium…
LW

Poczta walentynkowa

To już tradycja, że uczniowie naszej szkoły przygotowują na kartkach życzenia i wyrazy sympatii dla swoich ulubionych koleżanek i kolegów. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zbierają te kartki do specjalnie wykonanej skrzynki, a przewodnicząca SU dostarcza korespondencję do adresatów.
Oczywiście nie inaczej było w tym roku, ale pozytywne emocje za każdym razem są inne i bezcenne !
Duże zaangażowanie w organizację tej inicjatywy okazały dziewczęta z klas: 5c, 6b oraz 7b.
LW

Koleżeństwa nigdy dość!

W środę 24 stycznia starsi uczniowie naszej szkoły na znak przyjaźni ubrali się jak najbardziej podobnie do siebie i razem spędzali przerwy między lekcjami. Fotoreporterzy Samorządu Uczniowskiego uchwycili kilku z nich. Akcja bardzo podobała się uczniom i na ich prośbę zostanie powtórzona jak zrobi się ciepło i będzie można wykazać się większą kreatywnością stroju.
SU

Mikołajkowy wieczór w szkole

W piątkowy wieczór (8.12) zapach świeżo pieczonego popcornu witał najstarszych uczniów naszej placówki w dużej świetlicy szkolnej. Samorząd Uczniowski przygotował,, salę kinową ”, czyli ogromny ekran oraz fajne nagłośnienie i super atmosferę. Zebrani mogli zobaczyć fragmenty swoich ulubionych filmów, porozmawiać, a także zjeść popcorn przygotowany przez samą przewodniczącą SU Olgę Bekiesz.
Być może taki sposób spędzania czasu wolnego naszych uczniów na stałe trafi do kalendarza szkolnych imprez?
SU

 

 

Dyskotekowe szaleństwo !

W czwartkowe popołudnie (30.11) uczniowie klas starszych SP13 mieli okazję poszaleć w rytm muzyki ,, disco”. Na andrzejkowej imprezie bawiło się aż 150 uczniów i uczennic. Tym razem o oprawę muzyczną zadbały DJ z klasy 6c : Weronika Świtała, Nikola Siara oraz Julia Ciałowicz.
Całą zabawę przygotował tradycyjnie Samorząd Uczniowski.
 I jak zawsze na koniec pojawiły się pytania: ,, Kiedy odbędzie się następna dyskoteka ?”
SU

Wizyta na Cmentarzu św. Rocha

Z okazji Święta Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły tradycyjnie odwiedzili groby na cmentarzu Św.Rocha.

 W tym roku z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i wychowawców klasy 5 B uczniowie sprzątali groby żołnierzy i powstańców oraz zapalili znicze pod pomnikiem wszystkich poległych w walce o wolność i niepodległość Polski.
Dla uczniów była to prawdziwa lekcja historii i wychowania patriotycznego.
SU

Dzień Chłopaka

Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego w tym roku szkolnym postanowiły, że wybiorą SUPER CHŁOPAKA aż w trzech kategoriach: najmilszy, sportowiec oraz niebanalna ,, stylówka”.
Spośród chłopców z klas czwartych wybrały odpowiednio: Ignacego Pietrasa, Oliwiera Folwarczyka oraz Franka Borka.W klasach piątych najwięcej głosów otrzymali Olek Olszewski, Nikodem Mrowiec i Wojciech Gorzkiewicz.
Docenieni przez dziewczęta szóstoklasiści to: Bartosz Sznajder, Jakub Pacześny oraz Borys Brymora.
W klasach siódmych triumfowali: Wiktor Olczyński, Wojciech Walaszczyk oraz Jakub Masio.
Z naszej jedynej klasy 8a zostali wybrani: Maks Oczkowski, Dominik Kozieł oraz Alan Łyko.
Wszyscy super chłopcy otrzymali słodki poczęstunek oraz mnóstwo uśmiechów od swoich koleżanek.
LW

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego
Nowy rok szkolny zazwyczaj wiąże się ze zmianami. Nie inaczej jest w tym rozpoczynającym się roku 2023/2024.
Starszą częścią podopiecznych SP 13 w Częstochowie,, rządzić” będzie Olga Bekiesz z klasy 7b, a jej zastępcami zostały: Eliza Kłosowska oraz Maja Miler ( obie z klasy 8a )
Podczas wyborów, które odbyły się tuż przed wakacjami, został wyłoniony również zespół wykonawczy szkolnego SU. Znaleźli się w nim: Aleksandra Knop z kl.7a, Maksymilian Wtorkowski z kl. 6b, Oskar Kwećka z kl. 7c, Wojciech Walaszczyk z kl.7b, Nikola Siara z kl. 6c oraz Wiktoria Wołosz również z 6c.
Wszystkim wybranym gratulujemy i życzymy samych udanych imprez i akcji.

LW

Rok szkolny 2022/2023

Wolę wodę !!!

Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego 19 maja częstowały uczniów woda zakupioną z własnych funduszy, propagując przy tym zdrowy styl życia i konieczność nawadniania organizmu. Przypominały, że w ciepłych i gorących miesiącach roku należy pić więcej wody lub wyciskanych soków. Informowały również dziewczęta i chłopców, że ilość wypijanych płynów ma wpływ na urodę!
LW

Trzynastka całym sercem z Rakowem

Dzisiaj (13.04) w SP13 byliśmy świadkami „Czerwono-niebieskiej lekcji”. Społeczność naszej szkoły, dzięki ogromnym staraniom przewodniczącej SU Zuzi Pietraszko, spotkała się z dwoma zawodnikami aktualnego lidera PGE Ekstraklasy, Rakowa Częstochowa. Byli to: Patryk Kun i Wiktor Długosz. Piłkarze opowiadali o swojej przygodzie z futbolem, a także odpowiadali na liczne pytania uczniów. W czasie nietypowej lekcji uczestniczyła także maskotka klubu – Rycerz Medalik, pomagający przeprowadzić konkursy z pytaniami. Lekcja zakończyła się zrobieniem wspólnych fotek i rozdaniem autografów.
GN, LW

Fotorelacja na stronie Rakowa: https://rakow.com/galeria/czerwono-niebieska-lekcja-w-sp-13/18676

Słodkiej Wielkanocy!

Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego w dniu dzisiejszym składały całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne. Sprzedawały przy tym, za symboliczną kwotę słodycze , które  zostały zakupione przez Radę Rodziców. Jak zawsze dochód zostanie przekazany na wydatki szkolne.
Wesołych świąt!!!
LW

Razem w cieplejsze dni !

Wszyscy uczniowie,,Trzynastki ” wesoło i kolorowo powitali nadchodzącą wiosnę. 21 marca w naszej szkole królowały szalone i wymyślne stylizacje okraszone ciekawą torbą, walizką, szafką, pojemnikiem czy też workiem, który w dniu dzisiejszym zastępował tradycyjny, szkolny plecak. Humory dopisywały zarówno uczniom jak i nauczycielom.
Życzymy, aby ciepłe i słoneczne dni nadeszły jak najszybciej, a wraz z nimi pogoda ducha i radość w sercach całej społeczności szkolnej.
SU

Święto kobiet w „Trzynastce”

Trzynastka zgodnie z tradycją obchodziła święto wszystkich kobiet.
W dniu 8.03.2023 z okazji Dnia Kobiet samorząd uczniowski w SP 13 przygotował słodki poczęstunek dla wszystkich dziewcząt i pan w naszej szkole. Delegacja chłopców chodzą od klasy do klasy składała wszystkim kobietą życzenia oraz częstowali pysznymi czekoladkami . Chłopcy z „trzynastki” pamiętali również o paniach z obsługi i sekretariatu. Wszystkie panie i dziewczęta odwdzięczały się miłym uśmiechem i dobrym słowem.
AS

ŚWIĘTO KOBIET W KLASACH MŁODSZYCH

„Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz w roku się zdarza,
gdy 8 marca z gwarem wiosny
wytryśnie z kartek kalendarza.”

Dzień Kobiet na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości szkolnych. Co roku z okazji tego sympatycznego, marcowego święta chłopcy składają dziewczynkom serdeczne życzenia, wręczają kwiaty, drobne upominki lub przygotowują słodkie niespodzianki.  Tradycją naszej szkoły stały się również wybory SUPER  DZIEWCZYNY. W każdej z klas młodszych chłopcy w drodze głosowania wybrali najsympatyczniejszą koleżankę.

Super dziewczyny klas 0-III

 • klasa 0  –  Liliana  Olczak
 • klasa 1a – Blanka Bzdak
 • klasa 1b – Zofia Biedroń
 • klasa 1c – Magdalena Przepiórka
 • klasa 2a – Natalia Masio
 • klasa 2b – Natalia Kotynia
 • klasa 2c – Kaja Klama
 • klasa 3a – Milena  Dziwińska
 • klasa 3b – Milena Kubat
 • klasa 3c – Martyna Prejs

Wszystkie dziewczynki otrzymały pamiątkowe nagrody i medale.

MSU

 

 

Walentynki w klasach młodszych

 

Walentynki to wspaniały czas, który przypomina nam o potrzebie wyrażania uczuć względem drugiego człowieka.

14 lutego jest doskonałym dniem, aby przypomnieć dzieciom, co oznacza bycie dobrym przyjacielem, w jaki sposób dzielić się dobrem i wzajemnie się wspierać.

Tego roku uczniowie klas młodszych upamiętnili to święto niezwykłą sesją zdjęciową. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i krótkiego filmiku😊

SU klas młodszych

 

 

 

Karnawałowe walentynki
W dniu dzisiejszym świętowaliśmy walentynki nieco inaczej niż w poprzednich latach.
Królowały czerwone i różowe stroje, na głównych holach rozbrzmiewała muzyka wybrana przez samych uczniów. Można było kupić lizaki – serduszka, o które zadbała Rada Rodziców.
Byli też listonosze Samorządu Uczniowskiego, którzy wręczali pocztę walentynkową wskazanym adresatom.
W całej szkole panowała radosna, bardzo sympatyczna atmosfera!
Aż szkoda, że następne walentynki dopiero za rok…
LW

Zabawa andrzejkowo-mikołajkowa

W czwartkowe popołudnie chętni uczniowie Trzynastki przybyli na szkolną dyskotekę, która, już tradycyjnie, odbyła się w okolicy sali gimnastycznej. Tym razem oprócz różnych tańców indywidualnych i grupowych można było skorzystać z wróżb przygotowanych przez przedstawicielki SU i poznać np. imię swojego przyszłego męża lub żony.
Uczniowie bardzo chętnie  tańczyli oraz bawili się w poznawanie swej przyszłości .
LW

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Wprawdzie święto praw dziecka przypada 20 listopada, ale uczniowie Trzynastki obchodzili tę uroczystość nieco wcześniej.
Tym razem ,, mały” i ,,duży” samorząd wspólnie, w  piątek 18 listopada przypomniał całej społeczności szkolnej obowiązujące prawa dziecka. Uczniowie ze swoimi prawami mogli się zapoznać, słuchając Przewodniczącej SU, która w każdej klasie odczytała przygotowane informacje lub oglądając gazetki ścienne.
LW

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Jak co roku 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. W tym roku klasy młodsze wykonały misiowe girlandy, które ozdobiły główny holl szkoły. Dzieci poznały historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Ten dzień pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Chociaż pluszowy miś, ma już ponad sto lat; cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.

MSU

 

 

Owocowy dzień  w ” Trzynastce ”

Tradycję naszej szkoły jest promowanie zdrowego odżywiania się .
W dniu 07.10.2022 r. Samorząd Uczniowski zorganizował dzień owoców. Celem tej akcji było promowanie zdrowego odżywiania wśród uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas piątych zorganizowali owoce wśród, których dominowały: jabłka, gruszki, śliwki, banany i mandarynki. Owoce były nieodpłatnie rozdawane w czasie przerw śródlekcyjnych  uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wszyscy ze smakiem jedli soczyste owoce .
AS

 

Dzień Chłopaka

30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Świętowanie tego dnia na stałe wpisało się w kalendarz imprez Samorządu Uczniów Klas Młodszych. W zerówce oraz w klasach I – III

dziewczynki wybierały Super Chłopaka. W tym wyjątkowym dniu, każdy wybrany chłopiec otrzymał legitymację oraz medal SUPER CHŁOPAK 2022.

SU

                  SUPER CHŁOPCY

                     z klas 0 – III

  1.     ,,0”a – Hubert Blukacz
  2.     1a – Kajetan Mularczyk
  3.     1b – Dominik Piłatowicz
  4.     1c – Olaf Miszczak
  5.     2a – Tymon Kott
  6.     2b – Maksymilian Cichy
  7.     2c – Jakub Smolarski
  8.     3a – Jan Radziejowski
  9.     3b – Oliwier Folwarczyk
  10.     3c – Franciszek Bednarczyk

 

Nareszcie razem!
Prężnie działający w tym roku szkolnym przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zorganizowali z okazji Dnia Chłopaka dyskotekę szkolną dla uczniów klas 4- 8. Szeroko zakrojona kampania reklamowa przyciągnęła w czwartkowe popołudnie aż 200 spragnionych zabawy uczniów!
O oprawę muzyczną wspaniale zadbali chłopcy z klasy 8d, którzy przygotowali świetną playlistę. W trakcie imprezy miały miejsce liczne zabawy integracyjne typu ,, pociąg ”, oczywiście nie zabrakło tradycyjnej już,, belgijki ”. A prawdziwą wisienką na torcie okazał się układ taneczny przygotowany przez uczennice klasy 8 b, do którego licznie włączyli się uczniowie niemal ze wszystkich klas.
Wrażeń było sporo, pojawiały się także liczne pytania, kiedy będzie następna impreza…
LW

Rok szkolny 2021/2022

Zajączek w Trzynastce!

Dzisiaj (13.04.2022) przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego połączyły składanie życzeń świątecznych ze sprzedażą czekoladowych zajączków, które zostały zakupione przez Radę Rodziców. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie wykorzystany na doposażenie naszej szkoły.
     Najlepsze życzenia świąteczne, dużo radości i wiosennego ciepła w sercu składa, dla całej społeczności szkolnej, Samorząd Uczniowski.

Dzień bez plecaka w TRZYNASTCE

1 kwietnia w Trzynastce był obchodzony na wesoło, był to „DZIEŃ BEZ PLECAKA” !!! Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością w zamianie tradycyjnych plecaków szkolnych na inny sposób noszenia podręczników, zeszytów i przyborów. Uczniów można było podzielić na następujące  grupy: noszących przybory w taczkach, wiklinowych koszykach, walizkach podróżnych, papierowych kartonach, reklamówkach, klatkach dla zwierząt, grillach, w skrzynkach na narzędzia, plastikowych samochodzikach, w wózkach dla lalek oraz w wózkach sklepowych. W prima aprilis w Trzynastce śmiechu i zabawy było co niemiara.

Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za włączenie się do akcji.
AS

 

Super Dziewczyny w SP 13

„Raz do roku jest taki dzień,

 który przemija jak piękny sen.

 Wszystkie kobiety, panie i matki, 

w dniu tym dostają pachnące kwiatki”.

 

8 marca – Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się życzenia, kwiaty, upominki dla małych i tych większych kobiet. Ponadto, tradycją naszej szkoły stały się wybory SUPER DZIEWCZYNY w klasach 0 – III. W każdej z klas młodszych chłopcy poprzez głosowanie wybierają w swojej klasie najmilszą koleżankę. 

Przedstawiamy poniżej listę Super Dziewczyn w SP 13:

0a – Martyna Musiał

Ia – Natalia Masio

Ib – Natalia Kotynia

Ic – Lena Spalik

IIa – Lena Flis

IIb – Milena Kubat

IIc – Martyna Prejs

IIIa – Liliana Sajda

IIIb – Aleksandra Filak

IIIc – Izabela Borowik

 

Dziewczyny! Wszystkiego najlepszego!

Dzisiaj, czyli 8 marca, świętowaliśmy w „Trzynastce” Dzień Kobiet. Nasze uczennice otrzymały życzenia i wiele ciepłych słów od swoich kolegów. Zarówno z klasy, jak i ze szkoły. Chłopcy z poszczególnych klas wybierali „Super Dziewczynę” ze swoich klas, natomiast przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczali wybrankom prezenty- niespodzianki.
Był to naprawdę cudowny dzień.  Było słodko, odświętnie, elegancko i kwieciście…
lw

DZIEŃ MISIA

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

Z tej okazji uczniowie klas 0-III  mieli okazję przygotować,  ozdobić sylwety misiów  według własnych pomysłów. Dzieci wykazały się kreatywnością i pomysłowością w działalności plastycznej. Kolorowe misie były nie tylko ozdobą, ale również pamiątką do zrobienia zdjęć klasowych.

 

DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASACH MŁODSZYCH

30 września 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji we wszystkich klasach świętowano i każdy chłopiec otrzymał drobny upominek. W klasach młodszych, jak co roku, dziewczynki wybierały najsympatyczniejszego kolegę.
Mały Samorząd Uczniowski obdarował wyróżnionych chłopców ZESTAWEM SUPER CHŁOPAKA 2021, w skład którego wchodziła legitymacja, krawat i przypinka. Jednak najwięcej wrażeń i emocji przysporzyły zręcznościowe konkurencje, w których można było zaprezentować swoje umiejętności i możliwości.
Wszystkim chłopcom tym małym i tym dużym jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia.

DZIEŃ CHŁOPAKA W SP13

W tym roku, w naszej szkole, nieco inaczej świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczęta z klas 4-8 wybierały Super Chłopaka swojej klasy. W organizacji tych głosowań pomagali wychowawcy. Ostatecznie lista ,, Wybrańców ” przedstawia się następująco: 4a – Ignacy Szymanek, 4b- Franek Sikora, 4c – Władysław Kisiński, 5a- Antoni Rabenda, 5b – Dominik Kalota, 5c- Wiktor Olczyński, 6a – Paweł Filak, 7a- Jakub Krupowies, 7b – Michał Radziejowski, 7c – Patryk Majewski, 7d – Dominik Wyak, 8a – Kacper Wrona, 8b- Karol Kaczmarek, 8c – Szymon Nowak oraz 8d – Fabian Lasoń.

Zarówno chłopcy z poszczególnych klas, jak i wszyscy panowie pracujący w ‚Trzynastce’ otrzymali dyplom odlotowego chłopaka oraz słodką niespodziankę.
To nie był koniec atrakcji, które przygotowały dziewczęta. Dla wszystkich mężczyzn w naszej szkole, tych małych i tych dużych, uczennice zaśpiewały piosenkę zespołu T. Love: ,, Chłopaki nie płaczą… ”

lw

DZIEŃ UŚMIECHU W TRZYNASTCE!

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego postanowili ogłosić czwartek, 23 września 2021 roku Dniem Uśmiechu w Trzynastce.
Uczniowie oraz pracownicy szkoły w tym dniu zakładali jednorazowe maseczki, na których własnoręcznie rysowali piękny, szeroki uśmiech. Oczywiście dowolną techniką. A Ci , którzy zapomnieli w tym dniu maseczki, również się uśmiechali. Atmosfera w szkole stała się bardziej wesoła i serdeczna pomimo trwającej nadal pandemii.

Rok szkolny 2020/2021

POCZTA WALENTYNKOWA

14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania sympatii i przyjaźni. Z tej okazji jak co roku MSU zorganizował pocztę walentynkową. Pięknie ozdobiona skrzynka czekała w pokoju nauczycielskim na kartki. Każdy z uczniów mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Funkcje listonoszy pełnili uczniowie klas trzecich. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.  W poniedziałek korespondencja została przekazana adresatom. Wszystkie kartki były starannie przygotowane. Sprawiły obdarowanym wiele radości i zadowolenia.

MSU

 

DZIEŃ „DRESA” – 29 stycznia 2021 r.

W naszej szkole podkreśla się różne dni i wydarzenia. Samorząd Uczniowski Klas Młodszych postanowił zorganizować Dzień „Dresa”. Oczywiście głównym elementem garderoby był dres – wygodny strój  zachęcający do uprawiania sportu. Ten dzień umożliwił uczniom i nauczycielom przyjście do szkoły w luźnym, swobodnym ubraniu, a jednocześnie podkreślał propagowanie zdrowego stylu życia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć dotyczących tego dnia.

 

 

Oto kilka najważniejszych zasad, jak bezpiecznie spędzić ferie:

 • Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych.
 • W czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami.
 • Nie doczepiajmy sanek do samochodu.
 • Rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby.
 • Na łyżwach jeźdźmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.
 • Nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.
 • Bądźmy widoczni na drodze.
 • Nie strącajmy zwisających z dachów sopli.
 • Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu.
 • Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
 • W wolnym czasie przebywajmy na świeżym powietrzu, dbajmy o aktywność fizyczną.
 • Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.
 • Unikajmy kontaktu z osobami chorymi.
 • W przypadku wystąpienia objawów choroby zgłośmy się do lekarza.

Bezpiecznych i zdrowych ferii życzy MSU

„Mikołajkowa czerwień”

Czas pandemii to bardzo trudny okres dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Aby uatrakcyjnić i umilić lekcje online Samorząd Uczniowski klas młodszych zaproponował udział w akcji „Mikołajkowa czerwień”.

Dzieci prezentowały na ekranach ciekawe elementy stroju związane ze św. Mikołajem. Nie obyło się bez czapek Mikołaja, rogów renifera, długich siwych bród itp.

Oto niepowtarzalne zdjęcia z tego wyjątkowego dnia:

 

W oczekiwaniu na wyjątkowego gościa, dzieci z zerówki również przyłączyły się do akcji Samorządu Uczniowskiego . Odświętnie ubrane z uśmiechem na twarzy marzyły o spotkaniu z Mikołajem.

Święty Mikołaj w SP 13


Dzień Pluszowego Misia

Uczniowie klas młodszych  postanowili uczcić ten dzień. Podczas lekcji online ulubione misie towarzyszyły wszystkim dzieciom. Tego dnia nie było końca atrakcjom. Były zagadki, kolorowanki, misiowe wyklejanki, gimnastyka z misiem i prezentacje.

Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że pluszowy miś to cierpliwy powiernik dziecięcych radości i smutków. Z pewnością zasługuje na swoje święto. Każde dziecko czuje się przy nim bezpieczne i kochane.

 MSU

 

 

Rok szkolny 2019/2020

Nowy rok szkolny – nowy Samorząd Uczniowski

Tuż przed wakacjami w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny 2019/2020.

Kandydatami do prezydium SU byli uczniowie klas 6 i 7 . W wyniku głosowania przeprowadzonego w ostatnich dniach przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny została Wiktoria Radosz z klasy 6B (obecnie 7b) . Zastępcami przewodniczącej zostali: Zuzanna Czurak z klasy 7 B (obecnie 8b ) i Anna Burda z klasy 6A ( obecnie 7a ).

Równocześnie zostały dokonane wybory do sekcji plastycznej i sekcji fotograficznej Samorządu Uczniowskiego. Członkami sekcji plastycznej zostały: Nela Lewandowska z klasy 7B ( obecnie 8b ) i Kasia Żabińska z klasy 7B ( obecnie 8b ). Członkami sekcji fotograficznej zostały: Julia Wilk z klasy 6B ( obecnie 7b ) i Maja Pietras z klasy 6B ( obecnie 7b ).

Opiekunowie SU

Agata Sokołowska

Luiza Wachelka

DZIEŃ KOBIET

„Dzień Kobiet, Dzień Kobiet

niech każdy się dowie, 

że dzisiaj święto dziewczynek…”

   7 marca 2020r. zgodnie z tradycją Samorządu Uczniowskiego klas młodszych, we wszystkich klasach 0-III wybrano  SUPER DZIEWCZYNĘ. Od samego rana chłopcy przesyłali dziewczynkom uśmiechy i szczere życzenia, wręczali kwiaty i upominki. Nie lada wyzwaniem okazał się dla nich wybór najmilszej, najżyczliwszej, najbardziej uprzejmej i koleżeńskiej dziewczynki z ich klasy. Jednak chłopcy wzięli się w garść i dokonali męskiego wyboru.

Oto Super Dziewczyny z klas 0-III uhonorowane wyjątkowym medalem:

 1. 0a – Aleksandra Radzioch
 2. 0b – Lena Flis
 3. Ia – Pola Jurczyńska
 4. Ib – Gabriela Judka
 5. Ic – Hanna Wawrzkiewicz
 6. IIa – Amelia Babińska
 7. IIb – Emilia Dziwińska
 8. IIc – Alicja Barylska
 9. IIIa – Marika Radłowska
 10. IIIb – Olga Bekiersz
 11. IIIc – Wiktoria Korzeniec

Opiekunowie SU

 

Poczta Walentynkowa

Jak co roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przez cały tydzień zbierali kartki walentynkowe wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 w Częstochowie. Prawdziwą nowością były w tym roku paczki walentynkowe, którymi uczniowie obdarowywali się. Oczywiście najwięcej jednak było kartek i liścików. Niektóre z nich były anonimowe inne zaś podpisane. Prawdziwymi rekordzistkami, które otrzymały najwięcej ,, polubień ” były : Emilka Kozłowska oraz Wiktoria Szymczak z klasy 8a. W rolę ,, listonoszki” wcieliła się Kinga Napieraj z klasy 6a, która od samego rana w piątek rzetelnie rozdawała korespondencję.
LW

 

Andrzejkowe tańce i wróżby.

Tegoroczna  andrzejkowa zabawa  tradycyjnie skupiła uczniów klas starszych naszej szkoły. Samorząd Uczniowski wraz opiekunami zorganizował dyskotekę, na której świetnie bawili się zarówno czwartoklasiści jak i uczniowie klas ósmych. Za oprawą muzyczną odpowiadał szkolny DJ Kuba Karliński, któremu pomagał Julian Staroszczyk. Za andrzejkowe wróżby odpowiadała Zosia Czurak. Bawiący się młodsi i starsi uczniowie odpowiadali za dobrą atmosferę w trakcie całej imprezy. Wszyscy spisali się na medal. Muzyka zachęcała do śpiewu i tańca, dobre wróżby miały gwarancję szybkiego spełnienia , a cała zabawa była super!!!
Ta radosna  impreza miała miejsce w czwartek 28 listopada. Humory dopisywały również po zakończeniu dyskoteki bo każdy uczestnik wiedział ,że następnego dnia będzie „dzień bez pytania” Warto od czasu do czasu tak spędzić wieczór z przyjaciółmi. Następna okazja w karnawale.

AS

 

Owocowy dzień w „Trzynastce”

To już niemal stało się tradycją, że w naszej szkole społeczność uczniowska organizuje dzień, w którym propagujemy jedzenie owoców. Czemu ? Bo są pyszne i zdrowe !
W minionym tygodniu, podczas owocowego dnia w SP nr 13, królowały cytrusy. Częstowaliśmy: pomarańczami, mandarynkami i bananami. I proszę wierzyć, znikały one błyskawicznie. Mieliśmy także pyszne, polskie jabłuszka i gruszki. Na nie także był wielki popyt.
Miło było patrzeć, jak po szkolnych korytarzach spacerują uczniowie, którzy zajadają owoce! Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski.
lw

Sięgnij po książkę!

Od tego roku w „Trzynastce” realizowany jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Samorząd Uczniowski zbierał od uczniów tytuły książek, które – zdaniem szkolnej społeczności – powinny znaleźć się w bibliotece szkolnej.

Pierwszym krokiem, który szkoła musi zrobić, aby pieniądze przyznane przez MEN i częstochowski magistrat, zostały rozdysponowane na zakup pozycji literackich, naukowych i publicystycznych było rozpoznanie preferencji czytelniczych uczniów, rodziców oraz nauczycieli. W dniu 6 września Samorząd Uczniowski przeprowadził  wśród uczniów akcję pt. ” Zaproponuj książkę”. Członkowie SU chodzili po klasach i zbierali propozycję publikacji, które powinny  – zdaniem naszych wychowanków – znaleźć się w bibliotece szkolnej.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowanie. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Radosz sporządziła pokaźną listę książek, która trafiła do biblioteki. Koordynatorem działań była  p. Luiza Wachelka.

lw

 Dzień Chłopaka w „Trzynastce”

Chłopcy z naszej szkoły w poniedziałek, 30 września, byli wyjątkowo zadowoleni. Dlaczego ? Otóż ich koleżanki nie zapomniały o tym święcie! Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego rozdawały wszystkim uczniom – tym starszym i młodszym – słodkie podarunki z okazji ich święta !

Dzień Chłopaka już od kilku lat jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez szkolnych. Pamiętają o nim głównie dziewczęta. I to właśnie 30 września zrobią wszystko, aby na twarzach ich kolegów z klas zagościł uśmiech.
W SP nr 13 tak właśnie było. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego postarały się o to, aby każdy z uczniów naszej szkoły otrzymał słodki upominek. To właśnie dla nich, podczas przerw na korytarzach,  puszczana była muzyka. Można było śpiewać, tańczyć i…nawiązywać nowe znajomości. SU pamiętał też o tych zdecydowanie starszych chłopcach z naszej szkolnej społeczności. Piękne życzenia i „coś słodkiego” trafiło do rąk naszych nauczycieli.
Oprócz działań zorganizowanych przez SU, o święcie chłopaków nie zapomniały  też dziewczęta z klas IV  – VIII. Dla swoich kolegów przygotowały drobne upominki. Szczególnie zadowoleni mogli być uczniowie z kl. V d, którzy od dziewczyn ze swojej klasy otrzymali i prezent, i mogli  – zamiast drugiego śniadania – „wcinać” pyszną pizzę.
lw

    Dzień Chłopaka w klasach młodszych

30 września 2019r obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji w każdej klasie świętowano i każdy chłopiec otrzymał drobny upominek. W klasach młodszych, jak co roku, dziewczęta wybierały najsympatyczniejszego kolegę. Mały Samorząd Uczniowski nagrodził wyróżnionych chłopców medalami ”Super Chłopaka 2019”. Wszystkim chłopcom tym małym i tym dużym jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia.

MSU

 

 

 

Rok szkolny 2018/2019


Bawiliśmy się dla Tobiaszka !
Andrzejki 2018! Impreza, o której długo będziemy pamiętać !! Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę ! Była to zabawa, na którą zaprosiliśmy praktycznie całą szkolną społeczność SP nr 13 w Częstochowie. Do wspólnej zabawy ruszyli uczniowie klas: czwartych, piątych, szóstych, siódmych, ósmych oraz nasi gimnazjaliści.
Warto poinformować o tym, że ta wyjątkowa impreza miała miejsce w czwartek 29 listopada. Warto wspomnieć również o tym, że kto przyszedł w czwartek tańczyć, w piątek był zwolniony z pytania. Być może to zadecydowało o tym, że frekwencja była imponująca…
Ale jest jeszcze jeden powód, czemu uczniowska społeczność „Trznastki” tak licznie wzięła udział w tej zabawie.
Może taka fenomenalna liczebność spowodowana była tym, że podczas „andrzejek” zbieraliśmy datki na rzecz naszego ucznia z „zerówki” Tobiaszka Dąbrowskiego. Jest to chłopiec, którego czeka operacja i bardzo długa rehabilitacja.
Chyba tak! Nasze serca otwarte są na pomoc tym, którzy wsparcia potrzebują ! Padło hasło. To dla Tobiasza i każdy z naszych uczniów chciał pomóc.
No i udało się. Była przednia zabawa, humory dopisywały, a i trochę grosza znalazło się w puszce!
Dziękujemy! Byliście wspaniali!
LW


Rok szkolny 2017/2018


W Regionalnym  Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” Częstochowa odbyła się 14 maja konferencja pod nazwą „Samorząd Uczniowski drogą do wychowania dzieci ku wartościom”. Na tym spotkaniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli SU z „Trzynastki”

Konferencja poświęcona była działalności Samorządów Uczniowskich w różnych placówkach oświatowych. Mówiono o tym, jakie inicjatywy wykazują uczniowie w poszczególnych szkołach, z jakimi problemami borykają się i jakie mają sukcesy.
„Trzynastkę” reprezentowały: Klaudia Krawczyk (III a Gimnazjum), Marika Kuździeń (VI a SP) oraz opiekunki SU p. Agata Sokołowska i p. Luiza Wachelka.
Pokazaliśmy w WOM-ie prezentację „Mamy inicjatywę, mamy pasję”.  Była to historia działań naszego samorządu z kilku ostatnich lat. Wspomnieliśmy m.in. o przedsięwzięciach, mających na celu pomoc Tomkowi Trzcińskiemu i Amelce Jagielskiej, dyskotekach szkolnych, czy też – ostatnim pomyśle – akcji propagującej zdrowy tryb życia „Wolę wodę!”
Oprócz nas na tej konferencji zaprezentowały swoje dokonania jeszcze trzy inne szkolne samorządy, byli także obserwatorzy z różnych szkół, zarówno z naszego miasta, jak i regionu.
Podczas tzw. panelu dyskusyjnego zarówno Marika Kuździeń, jak i Klaudia Krawczyk opowiadały o tym, jak wyglądają działania SU w „Trzynastce”, ile czasu poświęcają na przygotowanie imprez szkolnych i…jaką mają z tego satysfakcję !
Konferencja była zarówno dla uczennic, jak i dla opiekunek samorządu naszej szkoły cennym doświadczeniem. Na pewno niektóre z pomysłów, które tam usłyszeliśmy, wprowadzimy w naszej szkole.
Luiza Wachelka

 


Trzynasty w Trzynastce z wodą!

W piątek, trzynastego kwietnia Samorząd Uczniowski propagując, podobnie jak na ostatniej dyskotece, picie wody zaserwował wszystkim uczniom oraz pracownikom szkoły chłodną wodę. Zarówno butelkowaną jak i w kubeczkach. A, że dzień był upalny, woda znikała w oka mgnieniu. O porządek w szkole zadbali czterej ekolodzy z klasy Va , którzy zgniatali plastik i zbierali korki, które to później umieścili specjalnym w pojemniku znajdującym się w szkole.
LW
Zdjęcia: Julia Rybak

Święto Kobiet w Trzynastce

To jedno z najpiękniejszych świąt w kalendarzu imprez szkolnych. Dzień Kobiet! W czwartek, 8 marca Samorząd Uczniowski przygotował z tej okazji uroczysty apel dla klas starszych.

Apel zaczął się nie od życzeń dla pięknych pań, tylko od gratulacji dla Pana Macieja Wawrzaszka. Z jakiej to okazji ? Niewtajemniczonym uchylamy rąbka tajemnicy ! W środę, 7 marca Pan Maciej Wawrzaszek został wybrany w konkursie na dyrektora SP nr 13 na następną kadencję ! SU złożył życzenia dyrektorowi – elektowi sukcesów i cierpliwości !!!
Później czas poświęcono już tylko pięknym paniom z „Trzynastki”. Ogłoszono wyniki głosowania, które przeprowadzono  wśród chłopców z klas IV  – VII oraz gimnazjlaistów.
Panowie starali się wybrać, z grona swoich koleżanek,  „najlepsze z najlepszych” w kilku kategoriach.
Wyniki głosowania
Kategoria wszechwiedząca
.
Zwyciężyły! Klaudia Zagórowicz (kl. V a), Natalia Góralczyk (kl. IV b), Agata Wierus ( kl. III a Gimn.), Maja Cupiał ( kl. III b Gimn.);
Kategoria przyjaciółka.
Zwyciężyły!
Marika Kuździeń ( kl. VI a), Magda Tracz ( kl. IV c), Nina Bogdaszewska (kl. III b Gimn.), Zuzanna Ciszewska (kl. II c Gimn.);
Kategoria„stylówa”.
Zwyciężyły!
Emilka Kozłowska ( kl.VI b), Julia Przybylska ( kl. VI a), Anastazja Baudler ( kl. III b Gimn.), Lilianna Boborowska ( kl. VII b);
Kategoria „Miss uśmiechu”.
Zwyciężyły!
Zosia Karpow (kl. VI a), Kasia Żabińska ( kl. VI b), Maja Brol z kl. 7 B
Martyna Szcześniak (kl. III a Gimn);
Kategoria „Sportsmenka”.
Zwyciężyły!
Nela Matuszczyk ( kl. IV d), Ola Soja (kl. V b), Julka Matuszczyk ( kl. III b Gimn.), Nikola Mroczka ( kl. VII a);
Kategoria „Mega Gwiazda”.
Zwyciężyły!
Julia Ratajczyk ( kl. VI a), Pola Wójcik – Żak (kl. IV c), Klaudia Krawczyk z (III a Gimn.), Natalia Hanc (kl. VII c).
LW


Owocowe święto w Trzynastce
To już tradycja, że w naszej szkole promujemy spożywanie owoców. Jest to jeden z podstawowych elementów zdrowego stylu życia.
W  środę 25 października Samorząd Uczniowski  zorganizował Dzień Jesiennych Owoców. Uczniowie klas starszych przynieśli: jabłka, gruszki, śliwki oraz winogrona. Wszystkie ,, dary jesieni” zostały dokładnie umyte i rozdane na przerwach całej społeczności szkolnej. Do częstowania się tymi pysznościami nie trzeba nikogo namawiać. Po prostu zawartość koszyków znikała w oka mgnieniu !!!
Jesień jeszcze trwa, a smaczne i zdrowe jabłka czy gruszki są cały czas dostępne w sklepach i na targowiskach.
Pamiętajmy więc każdego dnia o spożywaniu solidnej porcji witamin.
LW

DZIEŃ CHŁOPAKA

29 września Samorząd Uczniowski  klas młodszych zorganizował Dzień Chłopaka. Po raz kolejny dziewczynki miały możliwość wybrania chłopców , którzy zasługują na Super Chłopaka. Ponadto chłopcy w tym dniu wyglądali bardzo elegancko mieli założone krawaty lub muszki,  a to dodawało im szyku i elegancji.
op. D. Morawiec, B. Jezierska

 

Walentynki rozdane!

We wtorek, 14 lutego przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Marika Kuździeń krążyła od klasy do klasy, wręczając uczniom kartki walentynkowe. 
Kartki były zbierane przez kilka dni poprzedzających Święto Zakochanych. Wejście Mariki do każdej klasy z plikiem walentynek w ręce zawsze wywoływało uśmiech zarówno wśród chłopców, jak i wśród dziewcząt. Tym razem kartek było naprawdę wiele!
Dziękujemy SU za zaangażowanie się w organizację tego święta.
WP_20170214_07_27_23_Pro20170214_11563420170210_094719WP_20170214_07_26_58_Pro

DZIEŃ WESOŁEGO KAPCIA

Samorząd Uczniowski klas I – III i klas IV – VI zachęcił po raz kolejny uczniów do udziału w Dniu Wesołego Kapcia w naszej szkole. 13 lutego  2017 r. uczniowie w szkole prezentowali się w niezwykłym i niepowtarzalnym obuwiu domowym. Wśród uczniów pojawiły się również kapcie, które przypominały zwierzątka.

PIERWSI PRZYJACIELE 13 – TKI

Zgodnie z planowanymi działaniami w grudniu 2016 roku Samorząd Uczniowski zorganizował plebiscyt życzliwości zatytułowany „Wzór przyjaciela 13 – tki.
Początkowo uczniowie wszystkich klas IV – VI na zajęciach z wychowawcą wytypowali 2 uczniów i 2 uczennice ze swojej klasy. Kandydatami zostali:
IV a – Emilia Bobulska, Matylda Pilśniak
Jakub Rabędzki , Adam Tkaczyński
IV b – Karina Boborowska, Wiktoria Radosz
Patryk Fajer, Jakub Kiedrzyn
V a – Zofia Karpow, Marika Kuździeń
Nikodem Machura, Mateusz Ostrowski
V b – Emilia Kozłowska, Kamila Snopek
Franciszek Różański, Julian Staroszczyk
VI a – Amelia Banasiak, Liwia Włodkowska
Przemysław Gniecioszek, Antoni Staroszczyk
VI b – Magdalena Jamska, Dominika Utrata
Mateusz Dudek, Marcel Mroczka
VI c – Maja Chencia, Natalia Hanc
Marcin Białek, Mateusz Grobelak
W styczniu miało miejsce głosowanie. Każdy uczeń miał do dyspozycji 2 głosy, które oddał na wybranego ucznia i wybraną uczennicę. Największą liczbę głosów i tym samym „pierwszymi przyjaciółmi 13 – tki” zostali:
Emilia Kozłowska z kl. V b
Adam Tkaczyński z kl. IV a
Wyniki plebiscytu ogłoszono w lutym na apelu. Zwycięzcy plebiscytu otrzymali od pani dyrektor dyplomy i małe upominki. Uczniowie nagrodzili ich gromkimi brawami.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
Magdalena Kubicka, Luiza Wachelka

20170210_111138 20170210_111155

Dokarmiamy ptaki

Zima to trudny czas dla ptaków w ogrodach, parkach. Trudno znaleźć im coś do zjedzenia. W tym roku do akcji dokarmiania ptaków włączyli się uczniowie klas I -III. Ptasią stołówkę otworzyliśmy w grudniu. Dzieci wieszały słoninkę na drzewach, sypały ziarna słonecznika, orzechy i nasiona. Dokarmianie trwać będzie  do końca zimy.
Samorząd Uczniów Klas Młodszych

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

Samorząd Uczniowski zorganizował szkolne Andrzejki .W środę, 30 listopada na holu, podczas długiej przerwy wywróżyć można było sobie przyszłość. Czarodziejki z klas piątych : Marika, Marta, Ania i Emilka przygotowały mnóstwo wróżb. Biorący udział w zabawie poznawali imię przyszłego męża lub żony, swój przyszły zawód oraz wiele zdarzeń, które czekają ich w najbliższym czasie. Swoją przyszłość też chcieli poznać nauczyciele, dyrekcja szkoły, którzy czynnie włączyli się do zabawy .
20161130_10365320161130_10373020161130_103717
20161130_10414620161130_104141

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W piątek, 25 listopada 2016 roku, po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Misia.
Jak zwykle uczniowie przynieśli swoje maskotki: te duże, średnie i te małe, ale wszystkie milutkie, kochane i uwielbiane!
Po raz pierwszy w tym roku pojawili się w szkole nasi wychowankowie przebrani od stóp do głów za pluszaki, a pozostali uczniowie chętnie robili sobie zdjęcia z ,,żywymi maskotkami”.  Przyniesione przez uczniów zabawki ,, stanęły” do pamiątkowej fotografii poniżej sztandaru szkoły.
Klasy starsze tradycyjnie już tańczyły i bawiły  ze swoimi pupilami na zumbo przerwie, która – zdaniem uczniów – mogłaby trwać nieco dłużej….

20161125_10570320161125_10434020161125_10440020161125_10484320161125_10473920161125_10463020161125_09545520161125_09462820161125_09553520161125_104454Samorząd Uczniowski Klas Młodszych ogłosił również konkurs na najmniejszego i największego misia. Szczęśliwymi posiadaczami takich okazów są:

 • Izabela Kozak – właścicielka Pani Misiowej o wzroście 3,7 cm
 • Aleksander Sarnat – właściciel Misia o wysokości 116 cm

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w świętowaniu Dnia Pluszowego Misia.


„Moc II śniadania”

„To jest bardzo ważna sprawa, jedz w szkole II śniadanie – to podstawa”.

Zgodnie z tym hasłem Samorząd Uczniowski kl. I – III zaproponował uczniom z klas młodszych , aby 15 listopada zjeść samodzielnie przygotowane musli w towarzystwie swych kolegów i koleżanek i poczuć moc płynącą z natury.

Uczniowie byli zachwyceni tą nową formą drugiego śniadania. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z musli. Samodzielnie przygotowana potrawa zbożowa z dodatkiem świeżych lub suszonych owoców i jogurtu naturalnego  okazała się pysznym posiłkiem.

Barwy jesieni

Gruszki, jabłka, śliwki – to owoce, które najczęściej jedzą nasi uczniowie w powakacyjnym czasie. I dobrze! Jesienne smakołyki powinny na stałe wejść do menu wychowanków „Trzynastki”. Przypomnieli  o tym chłopcy i dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego oraz klas czwartych.

Akcję „Barwy Jesieni” zorganizował Samorząd Uczniowski.  Aby wszystko wypadło znakomicie, pomoc w przygotowaniu dla wszystkich klas „owocowego święta” zaoferowały klasy: IV a  (wychowawczyni p. Luiza Wachelka) i kl. IV b (wychowawczyni p. Sylwia Brewczyńska -Grynbaum).
Bo barwy jesieni mają się kojarzyć z witaminami i pysznymi owocami, które na każdym kroku możemy znaleźć we wrześniu i październiku zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na pobliskich straganach. Dlatego też czwartoklasiści przynieśli do szkoły owoce, które każdy z nas kocha spożywać jesienną porą. Częstowali swoich kolegów i koleżanki oraz nauczycieli: jabłkami, gruszkami, śliwkami, soczystym winogronem oraz orzechami.
To był strzał w dziesiątkę! Owoce błyskawicznie znikały z wypełnionych po brzegi koszy.
Mamy nadzieję, że smakowało!
20161028_093853-120161028_10393320161028_103929

Dzień Chłopaka

 30 września Samorząd Uczniowski klas młodszych zorganizował DZIEŃ CHŁOPAKA. Jak co roku w klasach I-III dziewczynki wybierały w swoich klasach SUPER CHŁOPAKA. Ponadto po raz pierwszy w tym roku szkolnym zorganizowano też ,,DZIEŃ MŁODEGO ELEGANTA”. Tego dnia oprócz galowego stroju nieodłącznym atrybutem chłopców był krawat lub muszka.
Opiekunowie: Iwona Bukowska- Turska, Dorota Morawiec

Mamy nowy Samorząd Uczniowski
W dniu 19 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas IV – VI. Byli do tego wydarzenia doskonale przygotowani. W szkole pojawiły się plakaty wyborcze, zdjęcia kandydatów i programy, które kandydaci zamierzają zrealizować w tym roku szkolnym.
Miło nam poinformować, że nowym przewodniczącym SU w roku szkolnym 2016/2017 będzie Marcel Mroczka z kl. VI b. W głosowaniu wygrał zdecydowanie. Zastępcą przewodniczącego została Marika Kuździeń z kl. Va. Dobrą radą i pomysłami będzie ich wspierał Franciszek Barczyński z kl. V a.
Nowemu Przewodniczącemu gratulujemy wyboru i liczymy na duże zaangażowanie w pracy.
20160927_114831

Rok szkolny 2015/2016

Top Trzynastki

Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najsympatyczniejszą dziewczynę z klas IV -VI oraz dżentelmena z klas starszych. Sympatyczne koleżanki wybierali chłopcy, natomiast na dżentelmenów głosowały dziewczynki.
Jak się okazało takich osób jest w Szkole Podstawowej nr 13 w Częstochowie bardzo dużo !  Po podliczeniu głosów mogliśmy wybrać tych „naj”. Są to: Marysia Patyk z klasy VI c, Natalia Hanc z klasy V a, Judyta Żurek z klasy IV b oraz Adam Bańka z klasy VI a, Amadeusz Narolski z klasy VI c i Mateusz Grobelak z klasy V c.

20160513_120846[1] 20160513_122413 20160513_122216

Wszystkim wyróżnionym przez społeczność szkolną serdecznie gratulujemy !


Dzień Wesołego Kapcia w naszej szkole
Za nami kolejny miły i zabawny dzień w szkole. Samorząd Uczniowski „mały” i „duży” zaproponował wszystkim uczniom, aby 13 kwietnia przyszli do szkoły w obuwiu domowym. No i w środę 13 kwietnia na nóżkach małych i tych nieco większych zaroiło się od najróżniejszych modeli kapci.

Kolorystyka obuwia była…najróżniejsza. Pojawiły się kapcie czerwone, żółte, zielone, pstrokate, tęczowe oraz takie, które swoim wyglądem przypominały lwy, tygrysy oraz inne zwierzątka. Dla tych, którzy odpowiedzieli, na to wezwanie, SU przygotował słodkie upominki. Po minach naszych uczniów widać było, że …opłacało się w środę założyć kapcie.

To nie koniec atrakcji w najbliższym czasie! Przed nami „Kolorowy Tydzień”!
Zachęcamy wszystkich uczniów „Trzynastki”, aby w poniedziałek przyszli ubrani do szkoły na żółto, we wtorek na czerwono, w środę dominować będzie kolor niebieski, w czwartek wszyscy preferujemy pomarańczowy, a w piątek – zielony!

20160413_110654 20160413_095109 20160413_104331 20160413_104412

SUPER DZIEWCZYNY W KLASACH MŁODSZYCH

W związku z Dniem Kobiet Samorząd Uczniowski klas I- III zaproponował wybory Super Dziewczyny we wszystkich klasach młodszych. To chłopcy decydowali, która z dziewczyn w ich klasie zasługuje na miano: „Super Dziewczyna 2016”.  Oto wyróżnione dziewczynki:

Zuzanna Pietraszko z klasy Ia

Julia Cykowska z klasy Ib

Hanna Kurzacz z klasy Ic

Nadia Klajnowska z klasy Id

 

Natalia Nierada z klasy IIa

Natalia Góralczyk z klasy IIb

Kinga Radosz z klasy IIc

Amelia Jasińska z klasy IId

Emilia Bobulska z klasy IIIa

Wiktoria Radosz z klasy IIIb

Gratulujemy!

Pasiasty Dzień

W piątek, 29 stycznia Samorząd Uczniowski,  zorganizował w naszej szkole wesoły dzień w ,, pasiasty deseń”.
Uczniowie stanęli na wysokości zadania i wykorzystali w tym dniu wszystkie elementy garderoby, które mają pasiasty wzór. Były : bluzki, spodnie, bluzy, buty a nawet skarpetki, także podkolanówki i czapki . Oczywiście wszystko w śliczne paseczki !
Uczniowie oraz nauczyciele, którzy pamiętali w tym dniu o szczególnym ubiorze, dostali słodką niespodziankę od przedstawicielki SU Marysi Patyk.

1

                                      432

 

Czekoladowy Dzień
 
4 lutego w naszej szkole Samorząd Uczniowski klas młodszych przygotował akcję pozwalającą umilić życie w szkole. Jak wszyscy wiedzą czekolada poprawia humor, nastrój i koncentrację oraz zawiera witaminy z grupy A, B i E. Uczniowie przynieśli różne gatunki czekolady, które degustowali podczas przerwy. Dzieci nie kryły zadowolenia, że chciałyby, aby takie dni były częściej.
Samorząd Uczniowski, opiekunowie: Iwona Bukowska-Turska, Dorota Morawiec

Samorząd Uczniowski klas I – III i Koło Przyrodnicze p. Sylwii Brewczyńskiej – Grynbaum zorganizowali akcję :

„W SP 13 zwyczaj mamy taki, zimą dokarmiamy ptaki”.

Przewodnicząca SU – Oliwia Lisowska oraz jej zespół pomocniczy w składzie: Szymon Palacz, Natalia Góralczyk i Fabian Lasoń przygotowali odpowiednie plakaty zachęcające uczniów naszej szkoły do niesienia pomocy ptakom. Koło przyrodnicze przygotowało na zajęciach ulubione ptasie smakołyki.

Dokarmianie ptaków będzie trwać do końca zimy, uczniowie na bieżąco będą dbali o brzuszki swoich podopiecznych.

Nadal zachęcamy do przynoszenia ptasich przysmaków do opiekunów SU klas I – III: p. Doroty Morawiec (s. 25a) lub p. Iwony Bukowskiej – Turskiej (s. 24).


 Dzień Banana

W styczniu uczniowie klasy V a wraz z wychowawczynią panią Anną Chyrzyńską zachęcali całą społeczność szkolną do jedzenia bananów.
Walory odżywcze tych owoców można było poznać oglądając plakaty prezentujące rodzaje witamin i składników odżywczych  jakie zawierają banany, a jest ich bardzo dużo.
Można było też poznać niewątpliwie wspaniały smak tych łatwo dostępnych w Polsce owoców, ponieważ uczniowie Va częstowali nimi innych uczniów. Było pysznie i zdrowo!

20160121_08365020160121_08370920160121_083622


 

Jedzmy pomarańcze !

      Dzień Pomarańczy został zorganizowany w naszej szkole 15 grudnia, w ramach akcji „Owoc miesiąca”. Tym razem pyszne owoce promowała,  kl.VI c, z panią Małgorzatą Zalejską-Chabą.

Te smaczne owoce zawierają dużo witaminy C.
Drzewko pomarańczowe jest najbardziej rozpowszechnionym drzewkiem owocowym świata. Uprawia je się przede wszystkim w Brazylii (1/3 światowych zbiorów).Nie uprawia się ich w Polsce, ale pomarańcze są łatwo dostępne w naszym kraju.
Są przepyszne!

W nowym roku (15 stycznia) przywitamy Dzień Banana.
F. Barczyński, SU.

20151220_18150620151218_19394520151217_090838


 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W KLASACH MŁODSZYCH

Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez Pluszowego Misia. Towarzyszy dzieciom w beztroskiej zabawie, jest powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

W dniu 25.11.2015r. uczniowie SP 13 uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia przygotowanych przez Samorząd Uczniowski klas młodszych. Dzieci przyniosły w tym dniu swoje duże, małe, kolorowe i mięciutkie misie, aby bawić się, świętować i uczyć. Mimo coraz nowocześniejszych zabawek moda na misie jest wciąż aktualna.

Uroczysty dzień rozpoczął się od przyniesienia pluszaków przez klasy I- III. Następnie klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie na tle misiów przepięknie wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Dzieci poznały również historię Pluszowego Misia. Każdy mógł zaprezentować swojego misia kolegom i koleżankom. Ten dzień w szkole był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego klas młodszych: Dorota Morawiec, Iwona Bukowska – Turska


 

Świętowaliśmy Dzień Misia, tańcząc zumbę !

20151125_105006-120151125_104936-120151125_104126-120151125_103823-1
Po raz drugi nasza szkoła obchodziła Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada.
Uczniowie przyszli w tym dniu ze swoimi ulubionymi przytulankami. Przynieśli maskotki ogromne,duże,
średnie i maluteńkie, słodziutkie. Swoje ukochane misiaczki.
Tym razem Samorząd Uczniowski postanowił, że wszyscy uczniowie tańczą na zumbo przerwie ze swoimi pluszowymi pupilami. Radości było sporo…misie były obracane , podrzucane i oczywiście przytulane ! Wspaniałą zabawę przerwał, niestety, dzwonek…
A następny Dzień Misia dopiero za rok.
20151125_104013-120151125_104925-120151125_103907-1

 

Dzień Gruszki

Grusza jest integralną częścią polskiego krajobrazu, polskiej kultury i literatury. Spędzamy wczasy pod gruszą, nie zasypujemy gruszek w popiele, obiecujemy gruszki na wierzbie, robimy coś ni z gruszki ni z pietruszki, itp.. Gruszka ma wiele znaczeń, pojawia się w przysłowiach i powiedzonkach. Ma jednak przede wszystkim wyśmienity smak i oryginalny kształt. Jest doskonałym i zdrowym owocem. Trochę niedocenionym i zrzuconym na drugi plan przez jabłka.

W ramach imprezy  „Owoc miesiąca”  organizowanej przez Samorząd Szkolny klasa VI B wraz z wychowawczynią  p. Sylwią Brewczyńską – Grynbaum promowała wśród uczniów naszej szkoły właśnie gruszkę.  Uczniowie przygotowali  humorystyczną gazetkę z informacjami na temat gruszy oraz częstowali  wszystkich chętnych tymi pysznymi owocami.

__________________________________________________________________________________
Mistrz Kulturalnego Zachowania
 
20151028_104253

W październiku członkowie Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili we wszystkich klasach IV – VI głosowanie na ,,mistrzów zachowania „. Uczniowie wskazywali osoby, które – ich zdaniem – cechują się: wysoką kulturą osobistą , taktem i koleżeńskością oraz potrafią łagodzić klasowe konflikty.

Mistrzem Kulturalnego Zachowania został Przemysław Gniecioszek z klasy V a. Drugie miejsce ex- aequo zajęli: Franek Różański z klasy IV b oraz Maja Kurczyńska z klasy V c. Trzecia w tym gronie okazała się Magdalena Jamska z klasy V b.
Wszystkim wygranym gratulujemy, a pozostałym życzymy owocnego brania przykładu ze swoich wzorów

zachowania !


 
Akcja Charytatywna
20151026_093137
Nasza szkoła przystąpiła do udziału w akcji charytatywnej,, Wigilia z Polakami na Wileńszczyźnie „, której pomysłodawcą jest ks. Ryszard Umański. Celem akcji jest zbiórka nowych artykułów szkolnych, które zostaną przekazane mieszkańcom gminy Jaszczury Micuny, uczniom szkoły podstawowej w Pakienie oraz szkoły średniej w Ławryszkach.
Patronat medialny sprawują: telewizja kablowa ,, ORION ” , ,, Gazeta Częstochowska” oraz  „Gazeta Solidarna”.
Nowe artykuły szkolne ( zeszyty, piórniki, tornistry, kredki, farby, ołówki, długopisy i inne artykuły) prosimy przynosić do dnia 28 XI 2015do p. Jadwigi Ponchały ( świetlica lub s. 26 a ).

 

Dzień Śliwki

20151015_211912
W dniu 15 października w naszej szkole odbył się ,, Dzień Śliwki ”. Impreza,, Owoc miesiąca” odbywać się będzie cyklicznie; 15 dnia każdego miesiąca. Wówczas to uczniowie naszej szkoły promować będą owoce sezonowe. Promocją wybranych owoców zajmować się będą poszczególne klasy starsze. Zaczęliśmy od przysmaku jesieni – śliwek. Przepisy na dania ze śliwkami zgromadzili i dzielili się nimi uczniowie z kl. VI a W listopadzie zajadać będziemy się gruszkami (kl. VI b), w grudniu królować będą pomarańcze (kl. VI c), a w styczniu banany (V a).

W lutym uczniowie SP 13 zapoznają się ze smakiem kiwi (kl. V b), a w marcu zamierzamy konsumować nasze przepyszne polskie jabłka! (kl. 5 c). W kwietniu przyjdzie czas na mandarynki (IV a), w maju na brzoskwinie (IV b). Akcję zakończymy w czerwcu. Wówczas to Samorząd Uczniowski będzie zachęcał całą naszą szkolną społeczność do tego, aby sięgnęła po truskawki.

W czwartek szóstoklasiści z klasy A i ich wychowawczyni p. Luiza Wachelka promowali śliwki. Kacper Kawałek częstował, kogo tylko napotkał, przepysznymi śliwkami – węgierkami, były przepisy na dania za śliwek i fioletowe kolory, które – jak oczywiście wszyscy wiedzą – kojarzą się właśnie z tymi owocami.

20151015_104021-e144508497167020151015_104147-e1445084851267


 

Bukiet dla mojego nauczyciela

20151009_10164420151009_101632

W konkursie plastycznym zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski pt.,, Bukiet dla mojego nauczyciela ” udział wzięli uczniowie klas IV – VI.
Jury wyróżniło prace Karoliny Organiściak z kl. IV b oraz Laury Hłond z klasy VI c.
Szczególne podziękowania za udział w konkursie otrzymują : Judyta Żurek z klasy IV  b , Marcelina Grazda z klasy V c oraz Patrycja Michałowska z klasy IV a.
Gratulacje !


 

Dyskotekowe szaleństwo !
Z okazji Dnia Chłopaka , 30 września Samorząd Uczniowski zorganizował pierwszą w tym roku szkonym dyskotekę. Uczniowie bawili się wspaniale! DJ – e : Filip i Ignaś starali się tak dobrać muzykę , aby nikt nie stał pod ścianą. Udało im się , cała szkolna społeczność bawiła się znakomicie . Pięknie ubrane dziewczęta i wystylizowani chłopcy udowodnili , że ,, Trzynastka” tańczyć potrafi !

IMG_0934IMG_0925IMG_0955

IMG_0922IMG_0931

IMG_0923IMG_0962


 

Wspomnienia z wakacji
We wrześniu Samorząd Uczniowski ogłosił i przeprowadził konkurs plastyczny – ,, Wspomnienia z wakacji ”.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV – VI.
SU przyznał trzy równorzędne nagrody, które trzymali : Oliwia Całus z klasy VI a, Liwia Włodkowska z klasy V a oraz Bartek Ciereszko z klasy IVa.
Bardzo ciekawe prace wykonali również : Franek Barczyński z klasy IV a, Kasia Żabińska z klasy IV b,Karol Gładysz z klasy IV b oraz Judyta Żurek z klasy IV b . Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !

20150930_12415520150930_124224

20150930_12412120150930_124105

20150930_124239


 

Nowy Samorząd Uczniowski zaczyna działać !

Nowi uczniowie, nowe plany i nowe cele. W SP 13 od 11 września działa nowy Samorząd Uczniowski. Na jego czele stanął Filip Lasoń z kl. VI a. O planach nowego SU napiszemy już niebawem !!!

W piątek, 11 września 2015 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Miło nam poinformować, że Przewodniczącym Rady Samorządu Szkolnego w roku szkolnym 2015/2016 został Filip Lasoń z kl. VI a.
Funkcję zastępcy przewodniczącego objęła Natalia Hanc z kl. V a, a w zespole doradczym SU znaleźli się: Marysia Patyk z kl. VI c orazFranek Barczyński z kl. IV a.
Nowy Samorząd Uczniowski spotkał już się z opiekunkami: p. Jadwigą Ponchałą oraz p. Luizą Wachelką. O swoich pomysłach członkowie SU dyskutowali też z p. Iwoną Olszówką, dyrektorką SP 13 w Częstochowie.
Jakie to będą pomysły ? Co ciekawego wydarzy się w naszej szkole ? To na razie jest niespodzianka ! SU przygotowuje się do organizacji Dnia Chłopaka, myśli też o tym, co przygotować na Dzień Edukacji Narodowej. Szczegółów nie zdradzamy, wierzymy w to, że będą to imprezy, o których długo się nie zapomni.

20150911_114606 (1)20150911_114457

 20150911_114532 (1)20150911_114616

20150921_10383920150921_103823


 

Rok szkolny 2014/2015

Samorzad Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 13 na rok 2014

Przewodniczącą szkoły została: Anastazja Baudler – uczennica klasy VI c
Zastępcą: Julia Matuszczyk – również z klasy VI c

Zespół doradczy tworzą:
Filip Lasoń klasa Va
Melania Boral klasa VIa

Pierwszą akcją zainicjowaną przez Samorząd Uczniowski jest: ‚SZCZĘŚLIWY DZIEŃ, SZCZĘŚLIWY NUMER” /REGULAMIN Szczęśliwy numerek/

Dzień pluszowego misia                                    ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ 

pluszaki01                    naucz01

 

 

 

 

 

Przejdź do treści