Biblioteka

Godziny pracy biblioteki szkolnej 2018-2019 

Jesteśmy już czytelnikami!

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona uczniów korzystających z biblioteki. Organizowane co roku, weszło na stałe do kalendarza naszych szkolnych wydarzeń. 

W czwartek 7 marca 2019 r. na pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną przyszli ze swoimi wychowawcami uczniowie klas: Ia, Ib i Ic. To wyjątkowa uroczystość, na którą wszyscy bardzo czekali. Gośćmi spotkania byli pan dyrektor Maciej Wawrzaszek i pani wicedyrektor Monika Boral, którzy w czasie uroczystości skierowali ciepłe słowa do najmłodszych uczniów SP 13, zachęcając pierwszoklasistów do czytania.

Podczas uroczystości mali czytelnicy obejrzeli przedstawienie pt. „W krainie książek”. Dzieci zapoznały się z regulaminem i księgozbiorem biblioteki, wysłuchały próśb książki i rozwiązywały zagadki o tematyce bajkowej.

W tej wspaniałej przygodzie do książkolandii towarzyszyły im starsze koleżanki i koledzy z kl. IVa, którzy wcielili się w role: Wróżki, Królowej Książki, Kopciuszka czy  też Ali Baby i Aladyna.

Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i pasowanie na czytelnika . Każdy uczeń otrzymał w prezencie zakładkę do książki, aby wypożyczone bajeczki wróciły w niezmienionym stanie. Na zakończenie w atmosferze radości i zabawy dzieci samodzielnie wybrały sobie książeczki. Mamy nadzieję, że w ten sposób rozpoczęła się dla nich wielka przygoda z literaturą.

MK

 


Niezapomniana wizyta!

„My, uczniowie pierwszej klasy

Tobie, Książko, przyrzekamy,

że szanować Cię będziemy,

krzywdy zrobić Ci nie damy (…)”

Słowa tej uroczystej obietnicy, które padły 17 kwietnia, stały się kulminacyjnym momentem wizyty uczniów klas pierwszych w szkolnej bibliotece. Podczas swojego pierwszego oficjalnego spotkania, które miało uroczysty charakter, pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet czytelników.

Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników stała się naszą szkolną tradycją. Organizujemy ją corocznie w drugim semestrze, kiedy pierwszaki znają już alfabet i potrafią czytać.

Tegoroczni uczniowie klas pierwszych przybyli do biblioteki razem z wychowawczyniami. Na wstępie zostali zapoznani z lokalem bibliotecznym, księgozbiorem dla najmłodszych oraz regulaminem biblioteki. W ten sposób poznali zasady wypożyczania książek obowiązujące w naszej szkole.

Ponieważ był to dzień uroczysty, starsi koledzy z klasy IV d przygotowali krótki program artystyczny. Pierwszoklasiści spotkali się w bibliotece ze znanymi bohaterami utworów dziecięcych: Alibabą, Kopciuszkiem, krasnalami czy Wróżką. Honorowym gościem była oczywiście Książka, która wprowadzała uczniów w biblioteczny świat. Dodatkową atrakcję stanowiły zagadki i rebusy nagradzane słodkimi niespodziankami. Każdy uczeń otrzymał w prezencie zakładkę do książki, aby wypożyczone bajeczki wróciły w niezmienionym stanie. Na zakończenie w atmosferze radości i zabawy dzieci samodzielnie wybrały sobie książeczki.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że do szkolnej biblioteki należy każdy uczeń naszej szkoły; czytelnikiem jest się od klasy pierwszej aż do zakończenia nauki !

MK


 

Co nowego w szkolnej bibliotece?

Powoli wszyscy przyzwyczajamy się do zmian, które spowodowała reforma edukacji. Zrewolucjonizowały one życie całej szkoły, a więc również naszej biblioteki.

Opiekę nad zbiorami i uczniami powierzono czterem nauczycielom: p. M. Boral, p. I. Czank, p. M. Krasoń oraz p. A. Wietesze. Bardzo dogodne dla czytelników godziny otwarcia sprawiały, że z optymizmem patrzyłyśmy w przyszłość…
Optymizm to jedno, szkolna rzeczywistość…drugie. Na przełomie sierpnia i września prawdziwe trzęsienie ziemi szkolna biblioteka przeżyła w związku z programem darmowych podręczników. Ponieważ dotyczył on w bieżącym roku już wszystkich roczników, stanęłyśmy przed niełatwym zadaniem zakupu, podziału, ewidencji, oznakowania a wreszcie wydania uczniom około… 10 000 podręczników  oraz około 5 000 materiałów ćwiczeniowych.
Już same liczby pozwalają wyobrazić sobie, jak wiele pracy było do wykonania. Szybko się też okazało, że będą problemy. Niewywiązywanie się wydawnictw z przyjętych zamówień, ogromne opóźnienia w ich realizacji, kłopoty logistyczne dostawców stawiały szkołę w bardzo trudnej sytuacji. Choć dokładaliśmy wszelkich starań, z przykrością informujemy, że nie wszystko szło tak, jak zaplanowałyśmy! Na szczęście w chwili obecnej zdołałyśmy zapewnić podręczniki wszystkim uczniom, choć czasem było to możliwe jedynie dzięki pomocy nauczycieli. W najtrudniejszych sytuacjach służyli pomocą, ofiarowując własne, prywatne egzemplarze i przekazując je do dyspozycji bibliotekarzy.
Gdy szkolne życie zaczęło płynąć swoim wartkim nurtem, nauczycielki pracujące w bibliotece musiały zmierzyć się z kolejnym problemem, który przyniosło życie. Z uwagi na miejsce przechowywania zbiorów dotychczasowego gimnazjum trudno było zapewnić uczniom klas II  i III Gimnazjum  ciągły dostęp do niezbędnych im przecież pozycji. Z uwagi na czekający nas remont przeniesienie już teraz całego księgozbioru do jednego lokalu też nie wydawało się najlepszym rozwiązaniem…
Ostatecznie – w porozumieniu z Dyrektorem szkoły – zdecydowaliśmy, że dla dobra naszych uczniów  do momentu scalenia zbiorów i umieszczenia ich w jednej sali biblioteka będzie funkcjonowała w dwóch lokalach. Na drzwiach każdego z nich czytelnicy znajdą godziny otwarcia dostosowane do potrzeb szkoły i planu zajęć uczniów.
Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie umożliwi swobodne korzystanie z księgozbioru wszystkim zainteresowanym!
Małgorzata Krasoń

Godziny pracy biblioteki 2017-2018


Biblioteka szkolna
„Biblioteka jest wielka przez swą gościnność,
a nie przez swe rozmiary”
Rabindranath Tagore

Prezentacja Multimedialna  „Wszystko o bibliotece”   autor  Kaja Radosz   rok szkolny 2016/2017

Prezentacja Multimedialna  „Wszystko o bibliotece”  –  autor  Filip Lasoń   rok szkolny 2015/2016

W bibliotece :
• chętnie Cię widzimy
• nie stawiamy stopni
• do niczego nie zmuszamy
W bibliotece możesz:
• wybierać i wypożyczać książki
• czytać czasopisma
• myśleć i szukać informacji
• korzystać z internetu
• pytać
• uśmiechać się
• mieć spokój

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Poniedziałek 8.00 – 14.30
Wtorek 8.00 – 14.00
Środa 8.45 – 14.00
Czwartek 8.00 – 14.30
Piątek 8.00 – 13.00

Nauczyciele pracujący w bibliotece;

mgr  Małgorzata Krasoń

mgr  Monika  Boral

W naszej bibliotece zgromadzony jest bogaty księgozbiór liczący ponad 10 tysięcy książek. Posiadamy także zbiory ilustracji ,płyt DVD i programów multimedialnych. Dbamy o zapewnienie uczniom pełnej oferty lektur szkolnych dla klas I – VI oraz ciekawej oferty w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży.
W bibliotece obowiązuje podział książek na następujące działy:

Ob opowiadania i powieści obyczajowe
B baśnie, legendy, podania
Bw bajeczki, wierszyki, opowiadania dla najmłodszych
P opowiadania i powieści podróżnicze i przygodowe
Pd poezja, dramat
Prz opowiadania i powieści przyrodnicze
F opowiadania i powieści fantastyczne
H opowiadania i powieści historyczne
Hw opowiadania i powieści z okresu II wojny światowej

Uczniowie samodzielnie wybierają książki do czytania, mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza.
Do szkolnej biblioteki serdecznie zapraszamy także rodziców naszych uczniów. Mogą Państwo wspólnie ze swoimi dziećmi wybierać książki do wypożyczenia, udostępniamy również w bibliotece dokumentację naszej szkoły.

Od września 2006 r. w czytelni szkolnej znajdują się 4 komputery, których zakup współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Komputery z dostępem do Internetu zaopatrzone są w encyklopedie i słowniki. Dostęp do nich mają uczniowie szukający informacji i przygotowujący się do zajęć.

Książki naszych marzeń
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs „Książki naszych marzeń”, umożliwiający uczniom wybór książek, o przeczytaniu których marzą.

Dziękujemy za udział w konkursie. To dzięki WAM przygotowana została lista książek, które chcielibyście znaleźć w szkolnej bibliotece oraz powstał film zatytułowany „Moliki książkowe”.

Lista książek przygotowana w wyniku głosowania uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 im. K. Makuszyńskiego w Częstochowie ramach konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”:
Lista wymarzonych książek
1. Lewis C. S., Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa.
2. Maleszka A., cykl Magiczne drzewo.
3. Olech J., Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe.
4. Rowling J. K., cykl Harry Potter.
5. Bahdaj A., Wakacje z duchami.
6. Goscinny R., Sempe J. J., Wakacje Mikołąjka.
7. Goscinny R., Sempe J. J., Nowe przygody Mikołajka.
8. Littenwood K., Magiczna cukiernia.
9. Ende M., Nie kończąca się historia.
10. Chylińska A. Zezia i Giler.
11. Brennan H., Wojny duszków.
12. Piątkowska R., Przygoda ma kolor niebieski.
13. Piquemal M., Bajki filozoficzne.
14. Lindgren A., Dzieci z Bullerbyn.
15. Stilton G., Uwaga na wąsy…Nadchodzi Myszogoni.
16. Chandler A., Przygody Trzech Detektywów. Tajemnica śmiejącego się cienia.
17. Tolkien J.R.R., Hobbit, czyli tam i z powrotem.
18. Czarkowska I., Balbinka, pechowa Anielinka.
19. Kinney J., Dziennik cwaniaczka.
20. Chylińska A., Labirynt Lukrecji.
21. Drzewiecka K., Nowe przygody Piątki z Zakątka.
22. Piątkowska R., Na wszystko jest sposób.
23. Kasdepke G., Wielka księga detektywa Pozytywki.
24. Fulscher S., Majka (prawie) sama w domu.
25. Tyszka A., Zosia z ulicy Kociej. Na wycieczce.
26. Kosmowska B., Sezon na zielone kasztany.
27. Tyszka A., M jak dżem.
28. Dembska K., Mariolka.
29. Orlińska Z., Ani słowa o Zosi.
30. Jabłonowska N., Pelargonka.
31. Mull B., Pięć królestw. Łupieżcy niebios.
32. Piątkowska R., A może będzie właśnie tak.
33. Drzewiecka K., Banda z Uroczyska.
34. Bentley S., Magiczny kotek. Letni czar.
35. Pierelotkin I., Ala Betka.
36. Mielech A., Emi i tajny klub superdziewczyn.
37. Widmark M., Willis H., Tajemnica wyścigu.
38. Webb H., Biedna, mała Luna.
39. Boglar K., Klementyna lubi kolor czerwony.
40. Kołodziej B., Solilandia. Pamiętnik wielickiego skrzata.
41. Cobb A., Zosia i jej Zoo. Figlarna Panda.
42. Chotomska W., Legendy polskie.
43. Kruszewicz A., Andrzej Kruszewicz opowiada o zwierzętach.
44. Bussel D., Magiczne baletki.
45. Snicket L., Seria niefortunnych zdarzeń. Przykry początek.
46. Szczygielski M., Arka czasu.
47. Onichimowska A., Dzień czekolady.
48. Kosik R., Kuba i Amelia. Godzina duchów.
49. Makuszyński K., Szatan z siódmej klasy.

czytelnia wypozyczalnia kacik czytelniczy