Laboratoria Przyszłości

#LaboratoriaPrzyszłości to rządowe wsparcie finansowe dla szkół, które umożliwia zakup odpowiedniego wyposażenia technicznego dla szkół. Celem programu jest zwiększenie jakości i możliwości zdobywania przez uczniów wiedzy w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii. Chodzi również rozwijanie umiejętności manualnych, kształtowanie samodzielnego i technicznego myślenia, a także nauka pracy w zespole i dobrej organizacji pracy. Ważnym aspektem programu jest też chęć dostosowania poziomu edukacji do aktualnej innowacyjności i rozwoju technologicznego.

Szkoła przystąpiła do rządowego programu Laboratoria Przyszłości, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Wniosek został przyjęty do realizacji na sumę 129 999,00 zł.

Za tą kwotę w 2022r. zakupiono sprzęt do dwóch pracowni informatycznych: 2 drukarki 3D (wraz z 2 laptopami i filamentami), 2 mikrokontrolery, 2 stacje lutownicze, 2 aparaty fotograficzne z funkcją kamery wraz z dodatkowym wyposażeniem (statywy, gimbale, mikrofony, mikroporty, oświetlenie), 2 zestawy okularów VR wraz z licencjami. Dodatkowo do jednej z pracowni zakupiono zestaw mebli (stoliki i krzesła obrotowe), a także zestaw do nauczania robotyki.

ROK SZKOLNY 2022/2023

Wrzesień

Rozpoczynamy naukę w nowej pracowni, wyposażonej w stoliki i krzesła z programu #LaboratoriaPrzyszłości. Zestaw zawiera 4 stoliki uczniowskie i biurko nauczycielskie, a także 25 krzeseł obrotowych.

Październik

Na zajęciach kreatywnych z informatyki, klasy IV i V rozpoczynają lekcje robotyki. Używamy zestawów Photon, zakupionych z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

Listopad

W tym miesiącu kontynuujemy zajęcia z robotyki w IV i V klasach. Roboty Photon zostały zakupione z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

Grudzień

W tym miesiącu aparat Canon z funkcjami kamery, zakupiony z programu #LaboratoriaPrzyszłości, posłużył nam do sfilmowania szkolnego kiermaszu świątecznego oraz jasełek.

Styczeń

Klasy VIII w ramach lekcji z programowania na informatyce używają robotów Photon, zakupionych w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

Luty

W tym miesiącu rozpoczynamy zajęcia z wykorzystaniem okularów VR. Uczniowie klas VIII zanurzyli się w wirtualną rzeczywistość o tematyce: geograficznej, astronomicznej, chemicznej, biologicznej i historycznej. Okulary ClassVR zostały zakupione z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

Marzec

W bieżącym miesiącu zestawy do robotyki Photon, zakupione z programu #LaboratoriaPrzyszłości, poznają uczniowie klas VI. Kończąc dział programowania na lekcjach informatyki, sprawdzają praktycznie podstawy robotyki.

Marzec to także kolejne lekcje z wirtualnej rzeczywistości, z wykorzystaniem okularów ClassVR w klasach V, VI i VIII.

Kwiecień

W tym miesiącu na zajęciach kreatywnych z informatyki poznajemy sprzęt fotograficzny, zakupiony z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

Maj

W maju przeprowadziliśmy ostatnie zajęcia z wirtualnej rzeczywistości w tym roku szkolnym. Wykorzystaliśmy okulary ClassVR, zakupione z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

Czerwiec

W tym miesiącu aparat Canon z funkcjami kamery, zakupiony z programu #LaboratoriaPrzyszłości, posłużył nam do sfilmowania szkolnego Balu Ósmoklasisty.

ROK SZKOLNY 2023/2024

Listopad

Jesienią w ramach lekcji z programowania uczniowie na informatyce używają robotów Photon, zakupionych w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

Od września uczniowie na wszystkich lekcjach w sali informatycznej korzystają z mebli zakupionych w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

Grudzień

W grudniu aparat Canon z funkcjami kamery, zakupiony z programu #LaboratoriaPrzyszłości, posłużył nam do sfilmowania szkolnego kiermaszu świątecznego.