Co nowego w szkolnej bibliotece?

Powoli wszyscy przyzwyczajamy się do zmian, które spowodowała reforma edukacji. Zrewolucjonizowały one życie całej szkoły, a więc również naszej biblioteki.

Opiekę nad zbiorami i uczniami powierzono czterem nauczycielom: p. M. Boral, p. I. Czank, p. M. Krasoń oraz p. A. Wietesze. Bardzo dogodne dla czytelników godziny otwarcia sprawiały, że z optymizmem patrzyłyśmy w przyszłość…
Optymizm to jedno, szkolna rzeczywistość…drugie. Na przełomie sierpnia i września prawdziwe trzęsienie ziemi szkolna biblioteka przeżyła w związku z programem darmowych podręczników. Ponieważ dotyczył on w bieżącym roku już wszystkich roczników, stanęłyśmy przed niełatwym zadaniem zakupu, podziału, ewidencji, oznakowania a wreszcie wydania uczniom około… 10 000 podręczników  oraz około 5 000 materiałów ćwiczeniowych.
Już same liczby pozwalają wyobrazić sobie, jak wiele pracy było do wykonania. Szybko się też okazało, że będą problemy. Niewywiązywanie się wydawnictw z przyjętych zamówień, ogromne opóźnienia w ich realizacji, kłopoty logistyczne dostawców stawiały szkołę w bardzo trudnej sytuacji. Choć dokładaliśmy wszelkich starań, z przykrością informujemy, że nie wszystko szło tak, jak zaplanowałyśmy! Na szczęście w chwili obecnej zdołałyśmy zapewnić podręczniki wszystkim uczniom, choć czasem było to możliwe jedynie dzięki pomocy nauczycieli. W najtrudniejszych sytuacjach służyli pomocą, ofiarowując własne, prywatne egzemplarze i przekazując je do dyspozycji bibliotekarzy.
Gdy szkolne życie zaczęło płynąć swoim wartkim nurtem, nauczycielki pracujące w bibliotece musiały zmierzyć się z kolejnym problemem, który przyniosło życie. Z uwagi na miejsce przechowywania zbiorów dotychczasowego gimnazjum trudno było zapewnić uczniom klas II  i III Gimnazjum  ciągły dostęp do niezbędnych im przecież pozycji. Z uwagi na czekający nas remont przeniesienie już teraz całego księgozbioru do jednego lokalu też nie wydawało się najlepszym rozwiązaniem…
Ostatecznie – w porozumieniu z Dyrektorem szkoły – zdecydowaliśmy, że dla dobra naszych uczniów  do momentu scalenia zbiorów i umieszczenia ich w jednej sali biblioteka będzie funkcjonowała w dwóch lokalach. Na drzwiach każdego z nich czytelnicy znajdą godziny otwarcia dostosowane do potrzeb szkoły i planu zajęć uczniów.
Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie umożliwi swobodne korzystanie z księgozbioru wszystkim zainteresowanym!
MK