Wśród nocnej ciszy ….

Wigilia w szkole to szczególny dzień dla całej podstawówkowej społeczności. Czas, kiedy zapominamy o sprawach związanych z nauką, integrujemy się, tworzymy wielką wspólną rodzinę. Tak właśnie było w „Trzynastce” w piątek, 20 grudnia.

Tym razem w sali gimnastycznej spotkali się uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych. Czwartoklasiści i piątoklasiści spędzali czas w swoich salach lekcyjnych. Wszystko zaczęło się rankiem, kiedy to uczniowie, rodzice oraz wychowawcy zaczęli przygotowywać bożonarodzeniowe spotkanie. Pojawiły się stoły, a na nich świąteczne potrawy.

Gdy już wszystko było gotowe, świąteczne życzenia złożył szkolnej społeczności dyrektor szkoły p. Maciej Wawrzaszek. W świąteczny nastrój wprowadził wszystkich zebranych ks. Marcin Szczypiór, który odczytał fragment Ewangelii wg. św. Łukasza.

Potem tradycji stało się zadość. Uczniowie, nauczyciele i rodzice dzielili się opłatkiem. Później usiedli do stołów i przy cicho sączących się z głośników dźwięków kolęd rozpoczęli wspólny posiłek.

Nie zabrakło też przedstawienia bożonarodzeniowego. Tym razem spektakl „Bóg się rodzi” wystawili uczniowie klas szóstych i siódmych. Tematyka związana była – oczywiście – z grudniowymi świętami. Była to sztuka o tym, że ludzie bardzo często nie mają dla siebie czasu, zapominają, że tak naprawdę w życiu ważne jest to, żeby pamiętać o i Bogu, i o swoich bliskich.

Zagrali: Amelia Jasińska, Żaklina Kmiecik, Daria Kowalczyk (wszystkie z VI d), Anna Burda, Patryk Fajer, Maja Kalicka, Oliwia Lisowska, Marta Otrębska, Maja Pietras, Julia Pietraszko, Aleksandra Soja, Julia Szatraj, Hanna Szmidt, Julia Wilk, Igor Wtorkowski (wszyscy z VII a), Nikodem Zawada (kl. VII b). Uczniowie przygotowywali się do występu pod okiem p. Cezarego Wachelki.

Na koniec było jeszcze wspólne śpiewanie kolęd, a później sprzątanie sali.

Zajrzeliśmy także do klas, w których spotkali się uczniowie klas czwartych i piątych. Tam także czuć było świąteczną atmosferę. Składano sobie życzenia, dzielono się opłatkiem, także śpiewano kolędy.

Było tak świątecznie, pięknie i rodzinnie. I chyba właśnie o to w tym spotkaniu chodziło.

cw

Zdjęcia: Sylwia Brewczyńska – Grynbaum, cw