Kampania Białych Serc

Klasy gimnazjalne, jak co roku, biorą udział w Europejskim Solidarnym Proteście Przeciwko Narkotykom i Przemocy!  Prelekcję o narkotykach, zagrożeniach płynących z internetu, uczniowie klas II i III gimnazjum mieli okazję usłyszeć w miniony poniedziałek.
Kampania rozpoczęła się 12.10.2017 roku i potrwa do 22.10.2017 roku. Hasłem tegorocznej kampanii jest motto: „ Powiedz Stop Uzależnieniom”. Tak, jak to miało miejsce w poprzednich latach, w naszej szkole  – w różnych miejscach – wyeksponowane są „Białe Serca” – symbol życia bez nałogu, Są też plakaty z hasłami przypominającymi młodzieży, że im są bliżej siebie, tym są dalej od nałogów.
W poniedziałek – 16.10.2017 roku –  cała gimnazjalna społeczność przypięła sobie białe serca. W ramach akcji edukacyjnej gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Straży Miejskiej (wraz z sunią Primą), pracownice Sanepidu oraz Doradcę Prezydenta Częstochowy do Spraw Nowych Technologii przy częstochowskim magistracie.

kampania 3

Dowiedzieliśmy się podczas tych zajęć profilaktycznych o problemie narkomanii i uzależnień, ogromnej roli „psiego nosa” w wykrywalności narkotyków, a także o tym, czym jest hejt w sieci i do czego może to prowadzić? Zobaczyliśmy materiały z miejskiego monitoringu, które przedstawiają skalę przemocy i agresji w przestrzeni publicznej. Gimnazjalistów najbardziej zaciekawił marsz w narkogoglach i alkogoglach –specjalnych okularach, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu lub spożyciu narkotyków. Było sporo śmiechu, ale te zajęcia dały naszym gimnazjalistom wiele do myślenia. Pokazały, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków. Uzmysłowiły, że w chwili, gdy zanika kontrola nad zmysłami, można zrobić krzywdę !!! Nie tylko sobie, także innym ludziom!!!

Julia Rybak (III a Gimnazjum), współpraca cw