Dzień skarpetek nie do pary w SP 13!

Światowy Dzień Zespołu Downa – World Down Syndrome Day, to święto, które obchodzone jest na całym świecie z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Data nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Główną przyczyną zespołu Downa jest wspomniany wyżej, dodatkowy chromosom – „nie do pary”. Zdarza się również, że takie osoby mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach.

Różne skarpetki stały się symbolem światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ten ma kształt skarpetki.

W naszej szkole uczniowie w ramach integracji z osobami z Zespołem Downa założyli kolorowe skarpety nie do pary. W niektórych klasach odbyły się lekcje otwarte oraz warsztaty plastyczne na temat tej choroby a nawet happening w postaci wieszania kolorowych skarpet na sznurze.

A.W.