Apel z okazji Święta NiepodległościApel z okazji Święta NiepodległościApel z okazji Święta Niepodległości

Dnia 9. listopada uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości. Jak co roku swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz biskup, Antoni Długosz. Gościliśmy również przewodniczącą Rady Dzielnicy Lisiniec, panią Justynę Curan.

Uczniowie klas V zaprosili nas na niezwykłą lekcję historii, podczas której w ujmujący sposób przybliżyli nam długą i niełatwą drogę Polski do niepodległości. Zachwyciły nas recytacje  występujących uczniów, profesjonalizm prowadzących uroczystość, taniec oraz przepiękny występ szkolnego chóru.  Nad całością uroczystości czuwali: p. Monika Boral, p. Agnieszka Dawczyk, p. Agnieszka Lechowska – Łękawa i p. Jan Głowacki.

Podczas uroczystości ogłoszono wyniki Międzyszkolnych Konkursów organizowanych od kilku lat w naszej szkole:  historycznego – „Drogi do Niepodległości” oraz literackiego – „Kiedy myślę Ojczyzna …” .  Dyplomy i nagrody wręczał laureatom ksiądz biskup, Antoni Długosz, który objął konkursy honorowym patronatem.

Uroczystość zakończyliśmy odczytaniem życzeń, jakie w przeddzień Święta Niepodległości złożył Polsce Jakub Ociepa – zwycięzca Międzyszkolnego Konkursu Literackiego: „Kiedy myślę Ojczyzna …”.

Moja Ojczyzno!

Polsko, z okazji tak wielkiego i ważnego dnia, jakim jest Święto Niepodległości życzę Ci, abyś zawsze była piękna, jak teraz. Tak wiele przeżyłaś – rozbiory, dwie wojny światowe. Mimo że byłaś w rozsypce, Twoi obywatele zadbali o to, żebyś przetrwała. To oni troszczyli się o polską kulturę, zwyczaje, język, wiarę. Życzę Ci, abyś nadal miała taki naród, aby każde dziecko miało nauczycieli z pasją. Pragnę, by rządzący państwem dbali o każdego Polaka. Życzę Ci, żeby każdy z rodaków odnalazł swoje miejsce.

Niech przetrwają nasze symbole narodowe: hymn, orzeł w złotej koronie i flaga biało – czerwona.

Dziękuję Ci za piękno naszego kraju, za niezliczoną ilość zabytków i miejsc upamiętniających Twoje losy. Niech będą one naszą dumą narodową.

Ponadto życzę Ci, abyś tak, jak teraz, była niepodległa. Niech każdy z nas będzie szczęśliwy w kraju, który nosi dumne imię: POLSKA.