11 Listopada – radosne świętowanie

Nasz wielki rodak, Jan Paweł II, mówił:

„Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć”.

Pomni tych słów, a także historii naszego kraju, staramy się przekazywać następnym pokoleniom wartości i ideały, również te dotyczące naszej Ojczyzny.

Aby wzbudzić w uczniach poczucie wspólnoty i przynależności narodowej po raz kolejny w naszej szkole zostały zorganizowane obchody Święta Niepodległości. Akademia z okazji narodowego święta jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu imprez naszej szkoły. Jest to uroczystość, o której zawsze długo się pamięta.
Jak co roku honorowym gościem w SP13 był Ksiądz Biskup Antoni Długosz. Swoją obecnością zaszczycił nas również p. Tomasz Łękawa, autor większości piosenek wykonywanych przez Jego Ekscelencję.

Uroczystą akademię w dniu 8 listopada rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego.

Uczniowie klas: VIIIa, VIc i VIa zaprosili nas na niezwykłą lekcję historii, podczas której w ujmujący sposób przybliżyli zgromadzonym długą i niełatwą drogę Polski do niepodległości. Zachwyciły nas recytacje  występujących uczniów, profesjonalizm prowadzących uroczystość, taniec oraz przepiękny występ szkolnego chóru.

Szkolne obchody Święta Niepodległości pięknie podsumował swoim wystąpieniem dyrektor szkoły, p. Maciej Wawrzaszek, który przypomniał wszystkim, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Podczas uroczystości ogłoszono wyniki VII Powiatowego Konkursu Historycznego „Drogi do niepodległości”.  Oto one:

I miejsce: Michał Struzik,  Szkoła Podstawowa nr 30 w Częstochowie

Julia Kasprzyk,  Szkoła Podstawowa nr 10 w Częstochowie

II miejsce: Klaudia Zagórowicz, Szkoła Podstawowa nr 13 w Częstochowie

III miejsce: Matylda Pilśniak, Szkoła Podstawowa nr 13 w Częstochowie

Wyróżnienie: Mateusz Kwapisz,  Szkoła Podstawowa nr 49 w Częstochowie

Julia Perduta,  Szkoła Podstawowa nr 27 w Częstochowie

Dyplomy i nagrody wręczał laureatom ksiądz biskup Antoni Długosz, który objął konkurs honorowym patronatem.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości przygotowały: p. A. Dawczyk, p. A. Lechowska – Łękawa oraz p. M. Krasoń.

M.K.