Wycieczka klas III A i III C do Olkusza

25 kwietnia klasy IIIa i IIIc wybrały się na wycieczkę do Olkusza, zwanego Srebrnym Miastem, ze względu na wydobycie w średniowieczu dużych złóż srebra i ołowiu. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania multimedialnego muzeum Podziemia Olkusza, gdzie uczniowie mieli okazję poznać historię miasta i obejrzeć ciekawe znaleziska archeologiczne. Zobaczyły jego średniowieczną makietę, obejrzały filmiki i prezentacje związane z powstawaniem rud srebra i ołowiu, z których słynął Olkusz. Spacerując po tajemniczych korytarzach z unikatowego czerwonego zlepieńca, obejrzeli wielobarwne rudy ołowiu i srebra, dawne maszyny używane w kopalniach, niektóre z nich mogli wprawiać w ruch.
Podczas zajęć muzealnych zostali wprowadzeni w niezwykły świat legend i tradycji związanych z Olkuszem. W dawnej sali sędziowskiej mogli przybić pieczęć z herbem Olkusza oraz zajrzeć do lochów i poznać dawne narzędzia tortur. Niezapomnianym doświadczeniem była wizyta w „Srebrnej komnacie”, przedstawiającej historię srebra od starożytności do czasów współczesnych.
Uczniowie mogli podziwiać replikę Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich oraz dowiedzieć się więcej o historii olkuskiej królewskiej mennicy. Dużą atrakcją dla trzecioklasistów były liczne multimedia, m.in. : prezentacje, filmy, animacje i eksponaty interaktywne. Następnie udaliśmy się do unikatowej Fabryki Naczyń Emaliowanych w Olkuszu, w której uczniowie poznali cały proces technologiczny tego starego rzemiosła oraz uczestniczyli w wyjątkowych i jedynych w Polsce warsztatach emalierskich. Samodzielnie projektowali i tworzyli swój niepowtarzalny kubek, używając do tego całej palety mas emalierskich. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy Pustynię Błędowską – jedyną w Polsce i Europie Środkowej miniaturę pustyni zwaną „Polską Saharą” i największy w Polsce obszar lotnych piasków. Nieograniczona, otwarta przestrzeń zrobiła na wszystkich duże wrażenie i stworzyła okazję do szaleństw i zabaw na piasku. Uczniowie zadowoleni, pełni miłych wrażeń wrócili do domu.