Ulotki dla rodziców na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci.Ulotki dla rodziców na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci.Ulotki dla rodziców na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci.

W ramach programu Aktywna Edukacja przygotowaliśmy ulotki dla rodziców na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci.
DRODZY RODZICE!

W roku szkolnym 2014/2015 realizujemy w naszej szkole ciekawy program „Aktywna edukacja”.
W związku z realizacją tego programu edukacyjnego przygotowaliśmy dla Państwa niezbędne informacje, których głównym celem jest ochrona Waszego dziecka przed czyhającym niebezpieczeństwem w sieci.
Błyskawiczny rozwój techniki powoduje, że dostępność usług telekomunikacyjnych stale się zwiększa. Nowe technologie dają nam bardzo dużo możliwości , niejednokrotnie wykorzystywane są również do nieuczciwych lub sprzecznych z prawem praktyk. Dlatego tak ważne jest, by przed niebezpieczeństwami w sieci ustrzec najmłodszych użytkowników Internetu – to oni są najbardziej podatni na zagrożenia telekomunikacyjne.
Nowe negatywne zjawiska, które obserwujemy w związku z upowszechnieniem się dostępu do sieci, to:
1. grooming – uwodzenie dzieci przez osoby dorosłe, najczęściej o skłonnościach pedofilskich,
2. cyberprzemoc lub cyberbullyng – publikacja materiałów zawierających obraźliwe treści wobec jednej lub kilku osób, najczęściej nieświadomych umieszczenia takich informacji na swój temat w sieci, w celu ich szykanowania lub poniżania,
3. phishing – próby kradzieży danych wrażliwych. Dokonywany jest poprzez wysyłanie do użytkowników wiadomości łudząco podobnej do wiadomości od zaufanego podmiotu (np. banku ), z treści której wynika konieczność przesłania danych takich jak np. numer konta, karty kredytowej, kodów pin etc. Następnie tego typu dane przekazane przez nieświadomego użytkownika posłużyć mogą do kradzieży tożsamości ( idenitity theft ) i pieniędzy.
4. spam – masowo przesyłane w sieciach telekomunikacyjnych ( w Internecie oraz SMS – ami ) informacje niezamówione, najczęściej o charakterze komercyjnym. Spam stanowi jeden z kanałów dystrybucji szkodliwego oprogramowania ( np. wirusów lub robaków internetowych ), jest wykorzystywany do zbierania i weryfikowania adresów poczty elektronicznej dla potrzeb budowania nielegalnych baz danych teleadresowych.

Co zrobić by uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem w sieci.

1. Odkrywaj Internet i funkcje komputera razem z dzieckiem. Bądź jego pierwszym przewodnikiem po świecie Internetu i usług telekomunikacyjnych.
2. Naucz swoje dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa i krytycznego podejścia do treści zamieszczanych w Internecie.
3. Rozmawiaj z dzieckiem o cyberprzemocy. Pamiętaj , że w dobie powszechnej dostępności do urządzeń funkcjami aparatu i kamery, zdjęcia i filmy mogą być wykorzystywane przez dzieci do szykanowania kolegów i rówieśników. Powiedz dziecku , że zamieszczanie takich filmów i zdjęć na stronach internetowych może wyrządzić komuś krzywdę. Pamiętaj, że cyberprzemoc to również zamieszczanie przez dzieci na forach internetowych treści oczerniających rówieśników.

Zwróć dziecku uwagę , aby:

1. Nigdy nie podawało w Internecie swojego prawdziwego
Imienia i nazwiska, a posługiwało się nickiem, czyli pseudonimem. Nie wolno też podawać swojego adresu domowego i numeru telefonu ponieważ nigdy nie może mieć pewności z kim rozmawia.
2. Nigdy nie wysyłało nieznajomym swoich zdjęć oraz zachowało szczególną ostrożność publikują swoje zdjęcia w sieci. Nigdy do końca nie wiemy , do kogo naprawdę trafią i w jaki sposób zostaną wykorzystane !
3. Jeżeli wiadomość którą otrzymało pochodzi od nadawcy, jest wulgarna lub niepokojąca ( np. jest napisana w obcym języku, zawiera dziwne znaczki ), nie powinno jej otwierać ani na nią odpowiadać, tylko pokazać ją rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
4. Pamiętało, że nigdy nie ma pewności z kim rozmawia w Internecie – ktoś, kto podaje się za rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i może mieć wobec dziecka złe zamiary.
5. nie odpowiadało na spam – w ten sposób potwierdzamy tylko nadawcy nasz adres poczty elektronicznej . Spowoduje to zwiększenie ilości otrzymywanego spamu lub phishingu.
6. Nie brało udziału w „ łańcuszkach internetowych” – informacje w nich zawarte nie są prawdziwe, ponadto jest to jeden sposobów pozyskiwania adresów poczty elektronicznej przez spamerów.
7. Miało świadomość , że nasze działanie w sieci nie jest anonimowe. W większości przypadków można precyzyjnie ustalić adres IP każdego komputera.
8. Zwracało szczególną uwagę na numery telefonów ,z których przychodzą niejednoznaczne SMS-y (np.” ktoś zostawił dla Ciebie wiadomość, bądź tez inne, aby ją odsłuchać wyślij SMS za 0 zł. W większości przypadkach wpada w pułapkę, co przekłada się na wysokość rachunku telefonicznego.