Trzecie spotkanie w ramach programu Comenius odbyło się w Turcji,

w terminie 05.10-08.10.2010.

Gospodarzem spotkania byli nauczyciele i uczniowie szkoły w miejscowości Agri. Teren szkoły to budynek główny i internat, w którym nocują uczniowie z okolicznych wiosek. Szkoła obejmuje dwa poziomy edukacji, skupia ok. 1600 uczniów, z którymi pracuje ok. 50 nauczycieli. Liczebność klas to średnio 40 uczniów.
Uczestnikami spotkania w Agri oprócz delegacji z naszej szkoły (liczącej 4 nauczycieli) byli nauczyciele szkół partnerskich z Niemiec, Włoch i oczywiście Turcji. Każda ze szkół przygotowała prezentację na temat hobby, pasji i zainteresowań uczniów. Obejrzeliśmy prace uczniów w formie wystaw, port folio i dzienników. Wysłuchaliśmy uczniowskich wywiadów z przedstawicielami różnych zawodów (projektantka toreb, malarz na szkle- Włochy, dyrektor szkoły-Turcja). Prezentacje były tematem do dyskusji o tym jak talenty uczniów mogą kształtować decyzję o wyborze zawodu. Nauczyciele przedstawili swoje propozycje działań w tym zakresie na koleje miesiące. Wspólnie ustaliliśmy zakres zadań do wykonania przed ostatnim spotkaniem w Niemczech (m.in.. przygotowanie filmów z działalności Comeniusa w poszczególnych krajach, dostarczenie prac uczniów do galerii uczniowskiej w katedrze w Műnchenbergu).
Wizyta w Turcji to nie tylko prace nad projektem. Gospodarze zadbali o to, by pokazać szkołom partnerskim historię i kulturę swojego regionu. Uczestniczyliśmy w dwóch wycieczkach do atrakcyjnych miast – Van i Dogubeyazit. Poznaliśmy historię i legendy na temat: zamku w Vanie, jeziora Van, wyspy Akdamar katedrą św. Krzyża, pałacu Paszy Ishaka, arki Noego na górze Ararat, Domu Kota o różnej barwie oczu. Próbowaliśmy potraw z tradycyjnej kuchni tureckiej a czas zwiedzania umilała muzyka arabska i turecka.
Dzięki opiece Sevdy i Dohana czuliśmy się bezpiecznie i komfortowo. Bardzo dziękujemy za organizację i poświęcony czas. Wrażenia z tej egzotycznej wyprawy mamy nie tylko na zdjęciach i filmach, ale przede wszystkim w nas.
Do zobaczenia w Niemczech.
turcja01

Celina Matyja