TOP 20 w SP 13 !

Wieloletni „Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa”, skierowany do bibliotek szkolnych i pedagogicznych, realizowany jest również w naszej szkole. Ma on na celu wspieranie w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości literackich i wydawniczych.

Wniosek złożony w imieniu Szkoły Podstawowej nr 13 przez Dyrektora szkoły został pozytywnie zaakceptowany przez organ prowadzący. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe dla biblioteki szkolnej w kwocie 15000,00 zł, z czego 3000,00 zł to wkład własny otrzymany od Gminy Miasta Częstochowy.

Realizację zadań związanych z Programem rozpoczęliśmy od przeprowadzenia szkolnej akcji „Zaproponuj książkę”, w której udział wzięli uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Uczniowie mogli podać swoje propozycje odnośnie planowanego zakupu książek do biblioteki w dniu 6 września. Akcja została podzielona na dwie grupy wiekowe: klasy I – III oraz klasy IV – VIII, zaś zbiórką głosów zajął się Samorząd Uczniowski. Z kolei rodzice mieli możliwość wypowiedzenia się na temat planowanego zakupu w czasie zebrań w dniu 10 września. Swoją „cegiełkę” mogli też dołożyć nauczyciele biorąc udział w akcji i tworzeniu naszej szkolnej listy polecanych książek.

W ten sposób wspólnie dokonaliśmy wyboru!

Na podstawie głosów całej szkolnej społeczności powstała lista „TOP 20 w SP 13”.

Są to książki czytane wyłącznie dla przyjemności! Wkrótce i one, i te, które zajęły nieco dalsze miejsca, staną się częścią zbiorów szkolnej biblioteki.

A oto jak głosowaliśmy:

TOP 20 w SP 13

 1. Nela mała reporterka –  cała seria,
 2. Rowling J.K., Harry Potter (cała seria),
 3. Sapkowski A., Wiedźmin,
 4. Sutherland, Skrzydła ognia (cała seria),
 5. Palacio B. J., Cudowny chłopak,
 6. Petrucha S., Spiderman,
 7. Stelmaszyk A., Kroniki Archeo (cała seria),
 8. Maleszka A., Magiczne drzewo (cała seria),
 9. Pichon L., Tomek Łebski (cała seria)
 10. Mull B., Baśniobór,
 11. Russel R. R., Dzienniki Niki (seria)
 12. Escandel Victor, Zagadki detektywistyczne (seria),
 13. Tolkien J., J., Silmarilion,
 14. Kosik R., Felix, Net i Nika (cała seria),
 15. Flanagan J., Zwiadowcy (seria),
 16. Kiellberg F., Ta książka Cię kocha.
 17. Columbus Ch, Vizzini N., Dom tajemnic
 18. Widmark M., Biuro detektywistyczne Lassego i Mai (seria)
 19. Witcher M., Dziewczynka z Szóstego Księżyca (seria)
 1. Riordan R., Percy Jackson i bogowie olimpijscy (seria).