Niezapomniana wizyta!

„My, uczniowie pierwszej klasy

Tobie, Książko, przyrzekamy,

że szanować Cię będziemy,

krzywdy zrobić Ci nie damy (…)”

Słowa tej uroczystej obietnicy, które padły 17 kwietnia, stały się kulminacyjnym momentem wizyty uczniów klas pierwszych w szkolnej bibliotece. Podczas swojego pierwszego oficjalnego spotkania, które miało uroczysty charakter, pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet czytelników.

Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników stała się naszą szkolną tradycją. Organizujemy ją corocznie w drugim semestrze, kiedy pierwszaki znają już alfabet i potrafią czytać.

Tegoroczni uczniowie klas pierwszych przybyli do biblioteki razem z wychowawczyniami. Na wstępie zostali zapoznani z lokalem bibliotecznym, księgozbiorem dla najmłodszych oraz regulaminem biblioteki. W ten sposób poznali zasady wypożyczania książek obowiązujące w naszej szkole.

Ponieważ był to dzień uroczysty, starsi koledzy z klasy IV d przygotowali krótki program artystyczny. Pierwszoklasiści spotkali się w bibliotece ze znanymi bohaterami utworów dziecięcych: Alibabą, Kopciuszkiem, krasnalami czy Wróżką. Honorowym gościem była oczywiście Książka, która wprowadzała uczniów w biblioteczny świat. Dodatkową atrakcję stanowiły zagadki i rebusy nagradzane słodkimi niespodziankami. Każdy uczeń otrzymał w prezencie zakładkę do książki, aby wypożyczone bajeczki wróciły w niezmienionym stanie. Na zakończenie w atmosferze radości i zabawy dzieci samodzielnie wybrały sobie książeczki.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że do szkolnej biblioteki należy każdy uczeń naszej szkoły; czytelnikiem jest się od klasy pierwszej aż do zakończenia nauki !

MK