Idziemy na rajd!

1. września uczniowie piątych i szóstych klas wyruszyli na jurajski szlak. Trasa rajdu wiodła z Korwinowa do Olsztyna.

Wystartowaliśmy spod szkoły. Pierwszy etap rajdu, Częstochowa – Korwinów, odbyliśmy pociągiem (dla niektórych podróż tym środkiem lokomocji sama w sobie już była atrakcją). Pogoda sprzyjała. Na uczestników rajdu czekało bliskie „obcowanie” z naturą – zapach żywicy, grzyby … , 8 km do przejścia, a na mecie – zasłużone lody.

Rajd przebiegał pod hasłem: „Polska Niepodległa”. Jego organizację zaplanowano już w ubiegłym roku szkolnym w ramach świętowania przez 13-tkę stulecia Niepodległej. W trakcie marszu uczniowie usłyszeli o ważnych wydarzeniach i postaciach związanych z utratą i odzyskaniem przez Polskę wolności. Na mecie rajdu zespoły klasowe stanęły do rywalizacji. Kiedy Polska utraciła niepodległość? Kim byli Ignacy Jan Paderewski, Józef Haller? Jaki pomnik znajduje się w Olsztynie koło Częstochowy? – to tylko niektóre pytania, na które musieli odpowiedzieć nasi uczniowie. Wkrótce poznamy wyniki.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.  Być może niektórzy z nas, już podczas samotnych wypraw, będą poszukiwać śladów historii Polski na jurajskim szlaku.

AD