Ferie w Muzeum Częstochowskim

12–22.02.2019

Muzeum Częstochowskie zaprasza uczestników indywidualnych oraz grupy zorganizowane!

Harmonogram:

• 9.30–11.00     grupa zorganizowana (do 25 osób)
  • 12.00–13.30   grupa indywidualna – dzieci ze szkół podstawowych (do 10 osób).

I tydzień

12.02. wtorek

„Uczniowie i życie szkolne 100 lat temu”

Zdjęcia uczniów i uczennic szkół częstochowskich i budynków szkolnych z ok. 1918 roku na pewno zainteresują naszych uczestników. Pokaz multimedialny uzupełnią oryginalne przedmioty związane z życiem szkolnym w tym okresie.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa

miejsce: Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy, ul. Katedralna 8, I piętro

14.02. czwartek

„Nietoperze – latające ssaki naszego regionu”

Prawdy i mity na temat życia nietoperzy, a także zjawiska echolokacji i hibernacji są niezwykle ciekawe! Podjęty zostanie też temat ochrony nietoperzy oraz wyjątkowości sprzyjającego ich bytowaniu krajobrazu jurajskiego. Zajęciom towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna oraz praca plastyczna lub zagadki i quizy.

grupa wiekowa: przedszkole; szkoła podstawowa; gimnazjum; liceum

miejsce: sala edukacyjna Działu Przyrody, ul. Katedralna 8

15.02. piątek

„Rycerze, herby i zbroje”

Dzieci dowiedzą się, jaką rolę odgrywało w średniowieczu rycerstwo, jakie miało wyposażenie i system herbów – sposoby identyfikacji na polu walki. Na zakończenie spotkania jedna z osób biorących udział w zajęciach zostanie ubrana przez pozostałych uczestników w replikę kompletnej zbroi rycerskiej!

grupa wiekowa: szkoła podstawowa, klasy VI–VIII; gimnazjum

miejsce: Ratusz, wystawa Dzieje miasta Częstochowy etap I

czas trwania: 2 h

II tydzień

19.02. wtorek

„Odkrywam siebie… warsztaty muzealne z elementami arteterapii”

Spotkania muzealne bazujące na szerokim rozumieniu zjawiska arteterapii. Prowadzone są na wystawie Sztuka polska XIX i XX wieku, wykorzystując możliwości, jakie oferują nam m.in. sztuki plastyczne, muzyka (muzykoterapia receptywna), praca z ciałem.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa, klasy IV–VI

miejsce: Galeria Dobrej Sztuki

liczba osób: 12

21.02. czwartek

„Osikowe cudeńka”

Zapomniana technika dekoracyjna, która wykorzystywała wiórki drzewa osikowego do wykonywania kapeluszy, koszy, ozdób choinkowych i ozdób dekoracyjnych do wnętrz chaty, na pewno zainteresuje naszych młodych gości. Dzięki Cepelii ozdoby wiórkowe były bardzo popularne w latach 60. i 70. XX wieku. Znajdowały się niemal w każdym domu w Polsce i na salonach międzynarodowych. Celem zajęć będzie wykonanie ozdoby z pasków papieru, przy wykorzystaniu techniki tworzenia dekoracji z wiórków osikowych.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa

miejsce: Ratusz, sala edukacyjna

22.02. piątek

„Nie święci garnki lepią”

Po zwiedzaniu cmentarzyska kultury łużyckiej i wystawy Z mroku dziejów oraz poszerzeniu wiedzy na temat życia społeczeństw pradziejowych, uczestnicy zajęć będą lepić z gliny garnki metodą, jaką do wyrobu naczyń stosowały społeczności żyjące na naszych ziemiach 2500 lat temu.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa; gimnazjum; liceum; dorośli; osoby z dysfunkcjami (dostosowany stopień trudności)

miejsce: Rezerwat Archeologiczny

czas trwania: 1,5 h

Zapraszamy również do Multicentrum ZODIAK, gdzie w terminie 11–22.02.2019 odbędą się warsztaty plastyczne, naukowe oraz techniczne poruszające tematy związane z Brazylią. Szczegółowe informacje na stronie: http://www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl/zapowiedzi1

Ważne:

• Na zajęcia obowiązuje rezerwacja miejsc. Terminy można rezerwować w Dziale Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego pod nr. 504 757 502.
  • W ramach warsztatów dla uczestników indywidualnych zapraszamy tylko dzieci ze szkół podstawowych!
  • Koszt warsztatów: grupa zorganizowana: 7 zł/osoba / uczestnicy indywidualni: 10 zł/osoba (wiek 7–14 lat)
  • Szczegółowe informacje na stronie: www.muzeumczestochowa.pl/ w zakładce EDUKACJA – FERIE 2019.