DZIEŃ ZIEMIDZIEŃ ZIEMIDZIEŃ ZIEMI

EKO – 13

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach.

22 kwietnia setki milionów ludzi świętuje ten dzień. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”

Nasza szkoła też od wielu lat świętuję ten wielki, ekologiczny dzień. W tym roku w SP13 odbyły się następujące imprezy:

• Miedzyszkolny Konkurs plastyczno-ekologiczny „Zrób coś z niczego czyli zamień odpady w coś ciekawego i ładnego”.

W każdym domu dzieci znajdą wiele „odpadków”, które mogą wykorzystać do niezliczonej ilości prac plastycznych i zabaw. Bo czy nie ma rolek po papierze toaletowym, rolek po ręcznikach papierowych, wytłaczanek po jajkach, pudełkach po lodach czy serkach? To wszystko stanowi świetny materiał plastyczny! Dzieciaki świetnie wykorzystały te wszystkie „skarby” i zrobiły wiele wspaniałych rzeczy, które przedstawiły na naszym konkursie. Udział  w nim wzięli uczniowie z kilku szkół podstawowych z klas I –VI.   A oto nagrodzone osoby:

Klasy I-III:

I miejsce – Kacper Woźniak kl. II – SP 2

II miejsce – Bartosz Chrzuszcz kl. I – SP 13

III miejsce – Fabian Dratwiński kl. I – SP 11

Wyróżnienie:

• Jakub Polak kl. II SP 38
  • Zuzanna Słowik kl. I SP 11

Klasy IV-VI:

I miejsce – Magdalena Jamska kl. IV SP 13

Wyróżnienie – Paweł Chrostowski kl. V SP 13

• Udział klas starszych w dwóch ogólnopolskich konkursach ekologiczno-przyrodniczych – EKO-TEST oraz Archimedes Plus Biologia. Wzięło w nich udział ponad 50 uczniów.
  • Wizyta w mobilnym centrum nauki „Planeta Energii”
  • Zbiórka roślin – „Lista Młodego Ekologa SP 13”

W tym roku na Listę Młodego Ekologa wpisało się aż 26 osób, a oto i one:

1. Wiktoria Skrzyniarz kl. 0a
  24. Wiktor Buczkowski kl. Vb
  25. Mateusz Tałajczyk kl. Vb
  26. Kinga Wodzisławska kl. VIb

Roślinki przyniesione przez dzieci ukwieciły naszą szkołę oraz  teren przyszkolny. W przesadzaniu kwiatów uczestniczyli najmłodsi uczniowie z naszej szkoły, z oddziału przedszkolnego i klas pierwszych.

• Przedstawienie klasy Id pt „ Chrońmy przyrodę”

W poniedziałek 27 kwietnia uczniowie klasy Id przedstawili dzieciom z klas 0 – III montaż słowno – muzyczny

1. „Chrońmy przyrodę”. Młodzi aktorzy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne, mówiące o tym w jaki sposób od najmłodszych lat możemy przyczynić się do dbania o naszą Ziemię. Przedstawienie zostało przygotowane w ramach koła ekologicznego „Przyrodniczy detektywi”.

Mamy tylko jedną Ziemię,

a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas

Florian Plit

Pamiętajmy o tym nie tylko w czasie jednego miesiąca ale każdego dnia w roku.

Dziękujemy za udział w ekologicznym kwietniu i zapraszamy za rok.

Anna Adamowska

Sylwia Brewczyńska –Grynbaum