Dialog pokoleń

Tradycja! Ważne słowo. Szacunek dla tych, którzy tradycję tworzyli  to pojęcie jeszcze ważniejsze ! W środę – 18 października  –  w „Trzynastce” odbyło się spotkanie emerytowanych nauczycieli i pracowników administracji z p. Maciejem Wawrzaszkiem.

Okazją do takiego spotkania było październikowe Święto Edukacji Narodowej. 12 października okazję do przyjmowania życzeń mieli aktywni zawodowo nauczyciele, kilka dni później p.o. dyrektora „Trzynastki” p. M. Wawrzaszek zaprosił na spotkanie te osoby, które – pracowały w szkole przy ul. Wręczyckiej – ale są już obecnie na emeryturze. Warto wspomnieć o tym, że zaproszenie na to spotkanie przyjęła m.in. p. Anna Karoń, wieloletnia dyrektorka SP 13.
Pojawiło się ponad 20 osób. Przyszli Ci, którzy od kilkunastu, nawet kilkudziesięciu lat mogą pochwalić się statutem emeryta, byli także Ci, którzy pożegnali się z pracą całkiem niedawno.
– Bardzo się cieszę, że otrzymałam zaproszenie na takie spotkanie – mówi Teresa Turska, nauczycielka, która przepracowała w SP nr 13 aż 28 lat, od 17 lat na emeryturze. – Ostatni raz takie spotkanie mieliśmy, gdy dyrektorem podstawówki była p. Anna Karoń. To miłe, że także o nas – emerytach –zaczęto pamiętać !
–  Uważam, że takie spotkania można by organizować chociaż raz w roku – dodaje Irena Sperka, nauczycielka, która przed laty opiekowała się klasami młodszymi w „Trzynastce”. – Miło jest się spotkać i porozmawiać z koleżankami, z którymi pracowałam przez długie lata.
Były życzenia od Dyrektora Szkoły z okazji Dnia Nauczyciela, na stole pojawił się pyszny tort, kawa, herbata i owoce, były także słowa przeprosin za zwłokę, mającą miejsce przy rozpatrywaniu podań, które zostały złożone przez emerytów w okresie wakacyjnym.
– Będę dbał o to, żeby Ci, którzy tej finansowej pomocy potrzebują, dostali ją – zapewniał p. M. Wawrzaszek. – Wszystkie wnioski będą rozpatrzone, jednak musimy działać w zgodzie z obowiązującym nas prawem. Jestem dyrektorem tej szkoły od września. Chcę uporządkować to, co w ostatnich latach było zaniedbane. Proszę mi wierzyć! Postaram się zrobić co w mojej mocy, aby środki z funduszu socjalnego na świadczenia , o które wnioskowaliście, dotarły na Państwa konta.
Oprócz spraw bieżących, związanych z finansami, był też czas na wspomnienia, refleksje … ,Głos zabrało wiele osób. Przytoczę tylko jedną z tych wypowiedzi. Będą to słowa, które wypowiedziała p. Anna Kościelniak, 30 lat pracy, już 17 lat na emeryturze,
– „Trzynastka jest moją szkołą, kocham „Trzynastkę”… Chodziłam do szkoły, chodziły tu moje dzieci, tutaj pracowałam. To szkoła bliska mojemu sercu. Pamiętam osoby, które tu przed laty pracowały, moje koleżanki i kolegów, których tu – fizycznie – już nie ma. Ale szkoła jest! Szkoła, którą wraz z rodzicami budowaliśmy ! I  to, że ona tu jest i kształci kolejne pokolenia, to jest piękne !!!
Cezary Wachelka