Byliśmy w Sejmie !

Czterdziestoosobowa grupa uczniów klas VII i VIII wybrała się w piątek do Warszawy. Uczniowie „Trzynastki” mieli możliwość zwiedzenia budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i rozmowy z Panem  Posłem Andrzejem Szewińskim.

Zacznijmy od tego, że do stolicy Polski wyjechaliśmy właśnie na zaproszenie Pana Andrzeja Szewińskiego. Dzięki jego uprzejmości uczniowie klas starszych, mocno zaangażowani w prace szkolnego Samorządu Uczniowskiego, mieli możliwość zwiedzenia Sejmu oraz konwersacji z Panem Posłem.
Ale zacznijmy od początku. Do Warszawy wyjechaliśmy bardzo wcześnie. Przed Sejmem zameldowaliśmy się kilkanaście minut przed południem. Po przejściu przez bramki kontroli bezpieczeństwa spotkaliśmy się z pracownikiem sejmu, który pokazał nam makietę kompleksu budynków znajdujących się na terenie polskiego Parlamentu, a następnie zaprowadził nas do sali plenarnej.
Tam uczniowie mogli zobaczyć, gdzie zasiada podczas obrad Marszałek Sejmu, z którego miejsca obserwuje wystąpienia posłów Prezydent Rzeczypospolitej oraz skąd oglądają wystąpienia posłów dziennikarze.
Na sejmowej galerii spotkał się z nami Pan Poseł Andrzej Szewiński. Od razu zarzuciliśmy go pytaniami. Były zarówno takie, które dotyczyły pracy w Sejmie oraz te, które odnosiły się także do częstochowskich problemów.
Po tym spotkaniu wraz z Panem Posłem grupa z naszej szkoły udała się na obiad do sejmowej restauracji. Tam też Pan Andrzej Szewiński przekazał nam wycieczki pamiątkowe gadżety z logo Sejmu.
Po obiedzie wyruszyliśmy na spacer po stolicy. Szliśmy Krakowskim Przedmieściem. Widzieliśmy budynek Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Prezydencki, wreszcie kolumnę Zygmunta III Wazy i Zamek Królewski.
Wycieczka była naprawdę wyjątkowa i każdy z nas zapewne na długo zapamięta ten wyjazd. Było mnóstwo wrażeń oraz  spora dawka interesujących wiadomości.
Anna Czyżycka z kl. VIII b, współpraca cw
Zdjęcia: Piotr Kisielow, cw