Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”– Priorytet 3

 

 

Informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 13 im. K. Makuszyńskiego w Częstochowie otrzymała w 2024 roku wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” to wieloletni program rządowy (2021 – 2025) wspierający rozwój czytelnictwa w Polsce. Celem Programu jest propagowanie czytelnictwa
i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży poprzez wzmacnianie roli biblioteki jako lokalnego ośrodka życia społecznego stanowiącego centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Kwota wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa przypisanych do Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” to zł. 12000,00, wysokość finansowego wkładu własnego organu prowadzącego to zł. 3000,00.

Całkowita wartość dotacji wynosi zł. 15000,00, które otrzymała nasza szkoła.

Zgodnie z umową z dnia 3 czerwca 2024 r. o dofinansowaniu z budżetu państwa, otrzymane środki przeznaczone zostaną na zakup książek do biblioteki szkolnej będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, zgodnych z oczekiwaniami i zainteresowaniami uczniów naszej szkoły, zakup sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczycieli bibliotekarzy oraz realizację działań promujących czytelnictwo. Książki będą zakupione w oparciu o wykaz tytułów, przygotowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród uczniów, nauczycieli  i rodziców Szkoły podstawowej nr 13 w Częstochowie wraz z wykorzystaniem najciekawszych tytułów zdaniem uczniów i nauczycieli podanych podczas akcji Ogólnopolskie Wybory Książek. Lista zakupu książek zostanie skonsultowana z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim oraz Publiczną Biblioteką Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie.

Propozycje tytułów książek uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły mogą zgłaszać bezpośrednio do biblioteki szkolnej oraz poprzez dziennik elektroniczny.

Mamy nadzieję, że książki zakupione w tej edycji Programu będą przyczyniały do zainteresowania uczniów światem książek, pogłębiały wiedzę i dawały wytchnienie od innych obowiązków.

Nauczyciele bibliotekarze: Monika Boral, Iwona Czank

Przejdź do treści