Obchody Dni Autyzmu w naszej szkole

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Rokrocznie nasza szkoła włącza się w akcję. Nie inaczej było i tym razem.
4 kwietnia społeczność szkolna na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu ubrana była w niebieskie barwy. Na korytarzu zawisła gazetka, ukazująca prawdy i mity dotyczące spektrum. Zespół nauczycieli współorganizujących zainicjował zabawę, która polegała na odpowiedzi na 10 pytań, dotyczących głównie problemów, z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu. Informacje można było odnaleźć na plakatach rozwieszonych po całej szkole. 5 osób, które prawidłowo odpowiedziały na pytania i zostały wylosowane przez dyrektora szkoły, otrzymały słodki upominek. Zabawy, tego typu cieszą się w naszej szkole bardzo dużą popularnością, a uczniowie chętnie w niej uczestniczą. Jest to zarazem szansa na większe zaznajomienie się z tematem.
Natomiast w dniu 5 kwietnia część uczniów uczestniczyła w „Marszu Niebieskich Serc” organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych nr 23. Uczniowie przemaszerowali z Placu Daszyńskiego na Plac Biegańskiego, by w samym sercu miasta odśpiewać piosenkę ” Po prostu kochaj”. Idąc w korowodzie, zrobiliśmy pozytywny niebieski hałas, pokazując, że osoby w spektrum autyzmu są wśród nas.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy ludzi w całej Polsce. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza, czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.
Nie oceniaj – poznaj i zaakceptuj!!!