XIX Kampania Białych Serc

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie uczestniczyła w XIX edycji Kampanii Białych Serc, która trwała od 12 do 22 października pod hasłem „KTO Z KIM PRZESTAJE, TAKIM SIĘ STAJE ”. XIX Europejski Solidarny Protest Przeciwko Narkotykom i Przemocy poświęcony był tematowi wpływu środowiska rówieśniczego na młodego człowieka, którego efektem końcowym jest wejście na drogę prowadzącą do śmiertelnego uzależnienia. W czasie kampanii organizowane były w szkole podczas przerw śródlekcyjnych imprezy muzyczne, które jak zobaczyć można na zdjęciach pokazują, że dobra zabawa może odbywać się bez alkoholu, narkotyków i dopalaczy. W szkole zawisły białe serca, które były symbolem kampanii. Uczniowie kl. VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych na temat szkodliwości alkoholu, które odbyły się w Ośrodku Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi w Częstochowie. Uczniowie kl. VIII uczestniczyli również w szkoleniu „Pierwsza pomoc ofierze mrozu” opartego na prezentacji filmiku o tym samym tytule. Kampania zakończyła się nagraniem piosenki zespołu DŻEM – WEHIKUŁ CZASU, której wykonawcami byli uczniowie oraz programem „Ciepłe serce pamięci” podczas którego zapaliliśmy świece w kształcie serca i pomodliliśmy się z księdzem za ofiary uzależnień i przemocy. W czasie Kampanii Białych Serc uwrażliwiano dzieci na potrzeby bezdomnych zwierząt oraz mówienie „nie” wobec przemocy dotykającej zwierzęta. Wolontariusze ze szkoły zbierali żywność na schroniska dla zwierząt.