Legendy to opowieści, które rozbudzają wyobraźnię, a zwłaszcza gdy możemy obcować bezpośrednio z miejscami w nich opisanymi.
W tym celu udaliśmy się tej chłodnej wiosny do Krakowa, gdzie uczniowie klas IV a, IV b, IV c i V b mieli okazję wysłuchać legend i historii związanych z tym miastem. Odwiedziliśmy smoka u stóp Wawelu, wysłuchaliśmy przerwanej melodii hejnału z wieży Bazyliki Mariackiej. We wnętrzu bazyliki podziwialiśmy polichromie, witraże i wreszcie ołtarz Wita Stwosza podczas jego otwarcia. Na Starym Rynku odwiedziliśmy Sukiennice i karmiliśmy krakowskie gołębie. A wszystko pod czujnym okiem wieszcza – Adama Mickiewicza.
Z legendą spotkaliśmy się również podczas przedstawienia teatralnego „Pan Twardowski” w Teatrze Współczesnym. Spektakl nawiązywał do postaci pana Twardowskiego, ale były też nawiązania do innych legend. Urzekła nas atmosfera tego miejsca, bardzo kameralna i krakowska. Bliskość i brak dystansu między sceną a widownią to wielka zaleta tego miejsca.
Klimat historycznego Krakowa dał się odczuć na każdym kroku, więc myślimy już o następnej tematycznej wyprawie pod Wawel.