eTwinning

Program eTwinning jest to  współpraca  szkół europejskich za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dzięki oferowanym narzędziom uczniowie i nauczyciele mogą w prosty i atrakcyjny sposób realizować projekty edukacyjne z różnych dziedzin zgodnie z podstawą programową. Obecnie w programie uczestniczą wszystkie państwa Unii Europejskiej. W naszym kraju program prowadzi Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning, które działa w strukturze Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Nasza szkoła przystąpiła do programu w ubiegłym roku szkolnym podczas seminarium kontaktowego eTwinning dla nauczycieli z krajów słowiańskich. Pozyskaliśmy wówczas partnerów ze Słowenii, Chorwacji, Czech i Słowacji. Razem z nimi zaplanowaliśmy realizację dwóch projektów: „Who are you?”( „Kim jesteś?” ) i „The legends about us”

( „Legendy o nas” ). Koordynatorami zostały: p. Agnieszka Dawczyk i Monika Boral. We  wrześniu rozpoczął swą działalność Szkolny Klub eTwinnerów.

Głównym założeniem pierwszego projektu było poznanie się. W początkowej fazie, po zalogowaniu uczestników, dzieci przedstawiały siebie, swoje szkoły, miejscowości,

z których pochodzą. Na platformie TwinSpace  umieszczały zdjęcia i prezentacje multimedialne. W okresie świątecznym nie zabrakło życzeń i drobnych upominków przygotowanych przez uczniów. Dzięki nadesłanym materiałom dzieci pozyskiwały informacje o życiu innych narodów, ich kulturze, stylu życia i języku. Ciekawym doświadczeniem było poznawanie znaczenia danego słowa w różnych językach – polskim, słowackim, słoweńskim i angielskim. Zgromadzony materiał ma posłużyć do utworzenia „Słowniczka języków słowiańskich”.

Praca nad kolejnym projektem rozpocznie się w drugim półroczu. Po zgłębieniu pochodzenia i znaczenia imion słowiańskich, dotarciu do korzeni swoich rodzin, przyjdzie czas na poznanie legend związanych z początkiem państw słowiańskich, odnalezienie w nich podobieństw i różnic. Strony komiksów wypełnią postacie: Lecha, Czecha i Rusa (a może Chorwata?J) , nie zabraknie też legendarnego Janosika. Większość zadań będzie realizowana z wykorzystaniem narzędzi TIK.

To nasz początek przygody z eTwinningiem. Cały czas zdobywamy doświadczenie,

w głowie rodzą się nowe pomysły, projekty …

Przystąpienie do programu eTwinning daje wiele korzyści. Zachęca do nauki języków obcych, rozwija umiejętności korzystania z technologii informacyjno – komunikacyjnych, pozwala na dostrzeganie podobieństw i różnic pomiędzy krajami partnerskimi, a przede wszystkim daje wiele radości.

Agnieszka Dawczyk