REGULAMIN-PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU Szkoła Podstawowa nr 13
OBSZARY DZIAŁANIA SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 13
Aktywność wolontariuszy w naszej szkole ukierunkowana jest na dwa zasadnicze obszary: środowisko szkolne oraz środowisko pozaszkolne. Głównym zadaniem naszego koła są akcje charytatywne wspierające:
a) instytucje, tj.:
* Domy Dziecka
* Schronisko dla Zwierząt
* Polski Czerwony Krzyż i wiele innych
b) fundacje i stowarzyszenia, tj.:
* Stowarzyszenie KRESY- „Mikołaj na Kresach”
* Stowarzyszenie Hospicyjne Ziemi Częstochowskiej
* zorganizowanie na terenie szkoły zbiórki pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”;
* zaangażowanie w ogólnopolską akcję Wieka Orkiestra Świątecznej Pomocy poprzez zbiórkę pieniędzy przez wolontariuszy naszej szkoły dla najmłodszych, chorych dzieci;
Inne przykładowe działania wolontariuszy:
* przeprowadzenie zbiórki makulatury przez wolontariuszy na terenie naszej szkoły;
* przeprowadzenie zbiórki nakrętek
* pomoc przy opiece nad dziećmi w przedszkolach
c) szkołę można wspierać w działaniach Szkolnego Koła Wolontariatu na wiele sposobów tj.:
* pierwszym z nich jest zapisanie się do szkolnego PCK (Polskiego Czerwonego Krzyża), wiąże się to z uiszczeniem opłaty członkowskiej w wysokości 4,00 zł – składka 3,00 zł, legitymacja 1,00 zł; opłata za rok członkostwa wpłacana jest do opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu Pani Marty Konopa i przekazywana dalej do Rejonowego Oddziału PCK w Częstochowie. Uczniowie zostają wpisani na listę wolontariuszy PCK, pobierane są wtedy ich dane i numery kontaktowe. Wówczas wolontariusze biorą cyklicznie udział w akcjach zgodnie z ustalonym harmonogramem, o akcjach PCK uczniowie informowani są wcześniej i ustalana jest liczba uczniów biorących udział w danym przedsięwzięciu. Za udział w akcjach wolontariusze otrzymują na koniec roku szkolnego pisemne podziękowania od instytucji, poświadczające zaangażowanie w pracę na rzecz PCK. Aby się zgłosić do PCK należy wybrać jedną osobę z danej klasy, która sporządzi listę chętnych i zbierze odliczoną gotówkę w wysokości 4,00zł i przekaże ją z listą Pani Marcie Konopa.
* drugim ze sposobów jest udział w akcjach charytatywnych organizowanych cyklicznie przez Stowarzyszenie Hospicyjne Ziemi Częstochowskiej, polegających głównie na zbiórce funduszy przy kościołach na potrzeby podopiecznych hospicjum. O akcjach uczniowie będę informowani na bieżąco za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub podczas spotkań z opiekunem.
* trzecim sposobem jest branie udziału w akcjach organizowanych na terenie szkoły, które są bardzo często organizowane spontanicznie na przykład zbiórka funduszy do puszki oraz słodyczy i artykułów szkolnych w ramach akcji „Mikołaj na Kresach”, „Święty Mikołaj dla dzieci z Hospicjum”, itp. Jeżeli uczniowie zaangażują się w daną zbiórkę artykułów/darów podpisują je swoim imieniem i nazwiskiem oraz klasą co jest oczywiście poświadczeniem ich uczestniczenia w szkolnym wolontariacie. Informacja na temat tego, który uczeń wspiera akcje jest zawsze odnotowywana w zakładce uwagi. Po tego rodzaju akcjach charytatywnych Pani Konopa wystawia na koniec roku szkolnego zaświadczenie o udziale ucznia w wolontariacie szkolnym. Dokument ten jest poświadczony podpisem i pieczątką Dyrektora szkoły oraz pieczątką samej szkoły.
* czwartym sposobem jest udział w wolontariacie na własną rękę. Chodzi tu na przykład o działalność w różnych stowarzyszeniach z którymi opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu nie kontaktuje się, a w których zaangażowanie poszczególnych uczniów jest poświadczone dokumentem z odbywanego wolontariatu. Taki dokument należy przedstawić wychowawcy pod koniec roku szkolnego.
Corocznie, na początku października powyższa informacja jest wysyłana za pośrednictwem dziennika VULCAN rodzicom oraz uczniom naszej szkoły.
POLA NADZIEI
-KAMPANIA NA RZECZ DZIECI I DOROSŁYCH DOTKNIĘTYCH CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ-
Kampania Pola Nadziei to ogólnoświatowa kwesta na rzecz osób objętych opieką hospicyjną. Na swój symbol hospicja z całego świata wybrały żółty kwiat – żonkil. Program „Pola Nadziei” zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Od 2003 roku „Pola Nadziei” to program ogólnopolski. Od tego momentu Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie jest koordynatorem inicjatywy we wszystkich polskich miastach.
Pola Nadziei są prawdziwym świętem wszystkich hospicjów, ich podopiecznych i osób zaangażowanych w pomoc chorym terminalnie. Nasza szkoła już od wielu lat wspiera swoimi akcjami hospicjum w Częstochowie. Inauguracja kampanii na której byliśmy obecni odbyła się dnia 10.10.22r, w budynku Centrum Opieki Paliatywnej PALIUM przy ul. Kopernika 17a w Częstochowie.
Jak co roku włączamy się w niesienie pomocy najbardziej potrzebującym poprzez sprzedaż na terenie szkoły ołówków z logo hospicjum – koszt 3zł oraz przypinek żonkilowych- koszt 5zł. Wolontariusze z naszej szkoły będą odwiedzać uczniów w klasach przez najbliższe dwa tygodnie.
ZACHĘCAMY DO WSPARCIA TEJ SZCZYTNEJ AKCJI
DZIĘKUJEMY
SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU
OPIEKUN: Marta Konopa
100-lecie Niepodległości- Święty Mikołaj na Kresy
To już koniec akcji zorganizowanej w naszej szkole.
Każdy z uczniów mógł przez chwilę zostać Świętym Mikołajem. Tak też się stało. Z inicjatywy Urzędu Miasta Częstochowy oraz Towarzystwa Patriotycznego „Kresy” w październiku i listopadzie nasza szkoła brała udział w szeroko zakrojonej na terenie miasta akcji dla rodaków mieszkających na Kresach. Inicjatywa oparta była na idei charytatywnej i patriotycznej. Polegała na zbiórce artykułów szkolnych, słodyczy oraz artykułów żywnościowych, a jej celem było przygotowanie przez placówki oświatowe paczek dla uczniów polskich szkół:
- na Litwie (Wilnie): polskie szkoły w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach i w Pakienie,
- na Białorusi (Grodno): polskie szkoły w Lidzie, Wołkowysku, Oszmianie, Ostrowcu i w Grodnie.
- na Ukrainie (Lwowie): polska szkoła w Stanisławowie i dzieci uczące się języka polskiego w Katedrze Lwowskiej.
Artykułami żywnościowymi zostaną obdarzeni Polacy mieszkających na Kresach, a o których w rocznicę 100-lecia odzyskania Niepodległości powinniśmy pamiętać w sposób szczególny. Zaangażowanie społeczności szkolnej było tak samo duże jak w ubiegłym roku. Zebrane artykuły zostały przekazane przez opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu Panią Konopę organizatorom zbiórki. Prezenty mikołajkowe zawierały nowe zabawki, artykuły szkolne, książki, plecaki, piórniki, słodycze i wiele innych, których nie sposób wymienić. Nie można zapomnieć o najszczerszych podziękowaniach dla naszych wychowawców, którzy spisali się na medal mobilizując dzieci i młodzież, aby wzięli udział w tej szczytnej akcji. Bardzo serdecznie dziękujemy również rodzicom, bez których pomocy zbiórka nie mogłaby się odbyć.
Opracowała: MK
POMÓŻ NAM POMAGAĆ !!!!!!!
„Charytatywnie dla zwierząt”
W październiku na terenie naszej szkoły odbyła się akcja charytatywna, której celem była zbiórka artykułów dla zwierząt ze schroniska. Akcja przeprowadzona była pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy natomiast organizatorem zbiórki był Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie. Szkolne Koło Wolontariatu wraz z jej opiekunem Panią Martą Konopą serdecznie dziękuje rodzicom i dzieciom za ich wielkie zaangażowanie i ogromne serca, aby nieść pomoc bezdomnym zwierzętom. Podziękowania kierujemy również do wychowawców. Każda, nawet najmniejsza pomoc jest wielkim darem dla schroniskowych sierot. Akcje tego rodzaju mają pozytywny wpływ na zaszczepienie wśród dzieci i młodzieży troski o zwierzęta. Wszystkie zebrane artykuły trafiły już do schroniska mieszczącego się przy ulicy Gilowej w Częstochowie. Jeszcze raz bardzo serdecznie chcemy podziękować za pomoc i zachęcamy do brania udziału w kolejnych akcjach przeprowadzanych na terenie szkoły przez Szkolne Koło WolontariatuJ
Opracowała M.K
„POMAGAMY, WSPIERAMY, DAJEMY NADZIEJĘ…..HOSPICJUM TO TEZ ŻYCIE!!” pod tym hasłem już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, wraz z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariaty – p. Martą Konopą, wzięli udział w Marszu Nadziei, którego celem jest zamanifestowanie potrzeby niesienia pomocy i nadziei wszystkim osobom chorym i cierpiącym oraz ich rodzinom. Marsz Nadziei jest imprezą w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Pola Nadziei, która co roku organizowana jest na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych dotkniętych chorobą nowotworową. W programie marszu były między innymi: okolicznościowe przemówienia i występy artystyczne. Około godziny 11.00 nastąpił wymarsz uczestników z Placu Daszyńskiego oraz przemarsz II i III Aleją NMP. Uczestnicy niosąc kwiaty żonkili, przypinki żonkila na ubraniach, balony w kolorze żółtym, plansze z hasłami o nadziei około godziny 12.00 dotarli na błonia Jasnej Góry gdzie wszyscy zgromadzeni odmówili modlitwę za chore dzieci i dorosłych będących pod opieką Hospicjum. Możliwość uczestniczenie naszej szkoły w tej akcji jest wynikiem wieloletniej współpracy ze Stowarzyszeniem Hospicyjnym Ziemi Częstochowskiej. Warto również wspomnieć, iż w kwietniu wolontariusze z naszej szkoły zaangażowali się w zbiórki funduszy na rzecz Hospicjum, które odbyły się pod kościołami Archidiecezji Czestochowskiej.
Marta Konopa
Dn. 13.01.2018r. wolontariuszki z „Trzynastki” prowadziły zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na zakup
nowoczesnych technologii dla niepełnosprawnych dzieci z fundacji Promień Nadziei z Krakowa
W godzinach 10-14.30 zbierały pieniądze Julia Rybak, Nina Kowalczyk i Martyna Michalik z klasy 3A.
Oprócz zbiórki, dziewczyny pomagały również w pakowaniu zakupów przy kasach.
Julia Rybak, kl. 3a
Pomóż nam przetrwać zimę……
Pod tym hasłem w dniach 27.11.17- 10.12.17 w naszej szkole odbędzie się zbiórka artykułów dla zwierząt z częstochowskiego schroniska. Każdy może pomóc przekazując opiekunowi Szkolnego Koła Wolontariatu Pani Konopie lub opiekunowi Samorządu Szkolnego Pani Wachelce następujące rzeczy:
– żwirek dla kotów,
– karmę mokrą dla kotów i psów (saszetki, puszki)
– makaron, ryż, kaszę
– słomę na zimę do ocieplenia legowisk
– koce i ręczniki
– miski metalowe
– drapaki i domki dla kotów
– środki czystości
– artykuły do pielęgnacji
– i.t.p
Jeżeli się przyłączysz wspólnie możemy zrobić coś dobrego, tym razem dla bezdomnych zwierząt.
CZEKAMY NA WAS I ZAPRASZAMY DO ZBIÓRKI !!!
I ruszyli do boju..…….lecz nie chodzi tu wcale o bitwę ale o niesienie pomocy…..
To już kolejny rok, kiedy podczas weekendów uczniowie naszej szkoły odrywają się od szklanych ekranów, wizyt w McDonald’s, nudnych filmów w Cinema City itp aby zasilić szeregi wolontariuszy ruszających po to, by wspomóc działania krakowskiej Fundacji „Promień Nadziei”. Warto przybliżyć, iż organizacja ta zajmuje się niesieniem pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich, zagrożonych marginalizacją społeczną, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, a także ciężko chorym wymagającym leczenia specjalistycznego, rehabilitacji oraz sprzętu specjalistycznego. Do zadań młodzieży należy pomaganie chętnym osobom pakować zakupy w marketach Simply na terenie naszego miasta, zachęcając tym samym klientów do udziału w zbiórce. Uczestniczenie w akcjach tego rodzaju jest świetną okazją do rozwijania wśród młodzieży empatii, wrażliwości i życzliwości. Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszy z klas IIIa, IIIb i IIIc, za ich zaangażowanie, poświęcony czas i cierpliwość w bezpośrednich kontaktach z ludźmi J. Niech słowa Papież Franciszka:
„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” .
zachęcą was do zgłoszenia się na kolejne akcje do opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu P. Marty Konopy. Czekamy na was 🙂
MK