Drodzy Rodzice!

 

Z uwagi na epidemię  koronawirusa szkoły  prowadzą obecnie zdalne nauczanie z wykorzystaniem metod i technik informatycznych. Dlatego tak ważna jest teraz świadomość zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu i różnego rodzaju formami aktywności w nim.

Dbając o bezpieczeństwo  w sieci przy wykorzystywaniu technologii informatycznych warto przestrzegać ważnych zasad (opracowano na podstawie – www.cyfrowobezpieczni.pl).

  1.  Pamiętajmy o zainstalowaniu programu antywirusowego i uruchomienie w nim opcji filtrującej szkodliwe treści tzw. filtry rodzicielskie oraz zapory sieciowe.
  2.  Zwracajmy uwagę na zagrożenia nie tylko przy korzystaniu z poczty elektronicznej czy surfowaniu po stronach WWW – wirusy czy phishing zdarza się także na portalach społecznościowych czy internetowych grach komputerowych.
  3.  Regularnie zmieniajmy hasła do urządzeń, aplikacji i serwisów internetowych (hasła powinny być odpowiednio długie i zawierać małe, duże litery, cyfry oraz znaki specjalne).
  4.  Nie otwierajmy załączników e – maili oraz nie klikajmy na adresy internetowe (linki) zawarte w e – mailach pochodzących z nieznanych źródeł – załączniki mogą zawierać szkodliwe programy a linki prowadzić do zarażonych stron internetowych.
  5.  Korzystajmy z szyfrowanych połączeń z witrynami internetowymi (zamknięta kłódeczka w pasku adresowym przeglądarki).
  6.  Nie ściągajmy na urządzenia mobilne aplikacji, które nie pochodzą z oficjalnych sklepów – np. Google, Apple.
  7.  Czytajmy regulaminy usług internetowych, z których korzystamy.
  8.  Uczulajmy dzieci na „nieklikanie” komunikatów, których nie rozumieją.
  9.  Nie ściągajmy nielegalnych treści.
  10.  Nie otwierajmy linków i załączników niewiadomego pochodzenia.
  11.  Sprawdzajmy czy nasze dzieci nie kopiują i nie podpisują swoim nazwiskiem gotowych wypracowań oraz prac znalezionych w Internecie.
  12.  Pomagajmy im weryfikować znalezione informacje poprzez sprawdzenie ich w 3 różnych źródłach.
  13.  Zwracajmy uwagę na to, aby nie pisały niesprawdzonych informacji
    w sieci.
  14.  Rozmawiajmy z dziećmi o potencjalnych konsekwencjach podejmowanych przez nie działań i zachowań – internetowym Savoir Vivre (Netykieta) – kulturalnym zachowaniu użytkownika mediów elektronicznych (uczulajmy na hejt internetowy – agresywne wypowiedzi, cyberprzemoc, mowę nienawiści).
  15.  Ustalajmy wspólnie z dzieckiem zasady pracy z komputerem i Internetem. Zwróćmy uwagę na ilość czasu spędzonego przez dziecko przy komputerze. Pilnujmy przerw w korzystaniu z niego, starajmy się, aby to był wypoczynek w formie aktywnej, pomimo konieczności przebywania w domu.

 

Zachęcamy Rodziców do korzystania z bezpłatnych dostępnych w Internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej:

https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna  https://www.gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje

https://lektury.gov.pl/

 

Pedagodzy szkolni