11 Listopada – radosne świętowanie

„Gdy biorę stary album do ręki,
Kiedy historii przewracam strony,
Pobrzmiewa echo starej piosenki:
„Stos ofiarny”, „Piechota”, „Legiony…”
Wspólnie, my dorośli, odpowiadamy za przekazywane następnym pokoleniom wartości i ideałów, również tych dotyczących naszej Ojczyzny.
Aby zrealizować ten obowiązek i wzbudzić w uczniach poczucie wspólnoty i przynależności narodowej po raz kolejny w naszej szkole zostały zorganizowane obchody Święta Niepodległości.
Jak co roku naszym honorowym gościem był Ksiądz Biskup Antoni Długosz.

Uroczystą akademię rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego, następnie teksty historyczne i poetyckie przybliżyły nam drogę naszego narodu do wolności. Uczniowie klas IV i III wykonali znane pieśni patriotyczne i piosenki np.: „Wojenko, wojenko…” Wszystkim udzielił się podniosły nastrój towarzyszący uroczystości.

Następnie swoje słowo do zgromadzonych uczniów skierował Ksiądz Biskup, który wezwał do szacunku i miłości Ojczyzny oraz dumy z przynależności do tak wspaniałego narodu. Zaprosił dzieci do wspólnego śpiewania piosenki pt: „San Damiano” Atmosfera radości udzieliła się wszystkim uczniom, kiedy Ksiądz Biskup zaproponował wspólny taniec w rytmie tanga. Cała sala zamieniła się w miejsce wspólnej zabawy. Miło było świętować razem przeżywając Święto Narodowe.

Obchody święta Niepodległości w naszej szkole poprzedziły dwa konkursy międzyszkolne związane z tą tematyką. Po raz kolejny odbył się:
III Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Drogi do niepodległości” oraz  III Międzyszkolny Konkurs Literacki„Kiedy myślę Ojczyzna…” „Z pamiętnika mojego pradziadka”.

Laureaci odebrali nagrody z rąk Patrona Konkursów Księdza Biskupa Antoniego Długosza podczas uroczystej akademii.

A oto wyniki:
III Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Drogi do wolności”
I miejsce Igor Leśkiewicz SP 13
II miejsce Przemysław Drąg SP 53
III miejsce Patryk Stajszczak SP 19

III Międzyszkolny Konkurs Literacki „Kiedy myślę Ojczyzna…” „Z pamiętnika mojego pradziadka”

I miejsce Joanna Sepioło SP 49
II miejsce Adam Pietrzak SP13