Śladami Wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego

Śladami Wielkiego Polaka J. Piłsudskiego – wyjazd na Wileńszczyznę
🇵🇱 🇱🇹 🇵🇱 🇱🇹 🇵🇱 🇱🇹🇵🇱 🇱🇹 🇵🇱 🇱🇹 🇵🇱 🇱🇹 🇵🇱 🇱🇹 🇵🇱 🇱🇹 🇵🇱 🇱🇹 🇵🇱 🇱🇹 🇵🇱 🇱🇹 🇵🇱 🇱🇹
W dniach 27 -29 września grupa około 300 osób z Częstochowy oraz Bielska-Białej wyjechała na Wileńszczyznę, aby poznać historię wielkiego Polaka , pierwszego marszałka Rzeczypospolitej Polskiej Józefa Piłsudskiego.
Organizatorem wycieczki było Towarzystwo Patriotyczne Krasy z Ks. Ryszardem Umańskim oraz Urząd Miasta Częstochowy – Wydział Edukacji z Wiceprezydentem R. Stefaniakiem i Naczelnikiem R. Piotrowskim.
Wśród uczestników wyjazdu był również Pan Dyrektor naszej szkoły Janusz Ferenc oraz delegacja 6 uczniów – przedstawicieli społeczności SP nr 13.
Jak przebiegała wycieczka ? Co zobaczyliśmy ? Przekonajcie się sami.
Wyruszyliśmy z Częstochowy do Wilna w środowy poranek . Po około 450 km zatrzymaliśmy się w Suchodołach gdzie urodził się Błogosławiony Ks. Jerzy Popiełuszko.
Na miejscu zwiedziliśmy kościół i grób Ks. Jerzego.
Następnie wyruszyliśmy w drogę do Wilna , gdzie dotarliśmy około godziny 20.00.
Na drugi dzień wyruszyliśmy do Zułowa gdzie urodził się Marszałek J . Piłsudski. Tam został złożony wieniec i odbyła się uroczystość poświęcona pamięci naszego wodza.
W godzinach dopołudniowych udaliśmy się do polskiej szkoły w miejscowości Rzesza, gdzie młodzież miała spotkanie z rówieśnikami z Litwy.
Następnie udaliśmy się do polskiego gimnazjum ,gdzie po uroczystym apelu odbyła się integracyjna dyskoteka.
Wieczór spędziliśmy na cmentarzu na Rosie, tam odbył się apel poległych żołnierzy Legionów Piłsudskiego oraz gdzie spoczywa serce J. Piłsudskiego.
Ostatni dzień spędziliśmy na zwiedzaniu urokliwego Wilna , w samo południe odbyła się msza święta przed ołtarzem Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Wieczorem udaliśmy się do miejscowości Troki gdzie znajduje się piękny Zamek Książąt Litewskich.
Po zjedzeniu litewskiej potrawy tzw. kibinów z rosołem udaliśmy się w drogę powrotną.
To był bardzo intensywny czas, gdzie zwiedziliśmy dużo ciekawych , pięknych miejsc, które niosą ze sobą jakże ważną dla nas historię.
Z pewnością ta podróż na długo pozostanie w naszej pamięci .
🚌🚌🚌🚌🚌🚌🚌🚌🚌🚌🚌🚌🚌🚌🚌 🚌🚌🚌🚌
Poniżej fotorelacja .