ŚLADAMI WIKTORII WIEDEŃSKIEJ… PO JASNEJ GÓRZE

W ramach obchodów 340-tej rocznicy pokonania Imperium Osmańskiego pod Wiedniem przez wojska sprzymierzone europejskich państw chrześcijańskich pod wodzą Króla Polskiego Jana III Sobieskiego, w dniu 20. 09. br. uczennice i uczniowie klasy VIIb z wychowawcą, wychowawcą wspomagającym, a także nauczycielką j. niemieckiego uczestniczyli w wyjątkowym zwiedzaniu Jasnogórskiego Sanktuarium.

W Sali Rycerskiej tłem do przypomnienia wydarzeń poprzedzających Odsiecz Wiedeńską był obraz upamiętniający wizytę Króla Jana III na Jasnej Górze w dniach 25-26 lipca roku 1683, w czasie której z rąk oo. paulinów otrzymał miecz Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego /swojego pradziadka / oraz kopię ikony jasnogórskiej. W Muzeum 600lecia oraz w Skarbcu oglądano wota dziękczynne, którymi po zwycięskiej bitwie obdarowany został Klasztor Jasnogórski.

Spotkanie zostało zorganizowano dzięki współpracy naszej szkoły z Towarzystwem Polsko-Austriackim.