Spotkanie z tradycją

W SP nr 13  dbamy o to, aby przed Bożym Narodzeniem uczniowie mogli zobaczyć jasełka lub przedstawienia bożonarodzeniowe. Dzieci z klas młodszych (0 – III) w tym roku obejrzały wypełniony kolędami montaż słowno – muzyczny o tym, jak wygląda tradycyjna wieczerza wigilijna.

Gdy w piątkowe przedpołudnie – 21 grudnia – uczniowie klas starszych rozeszli się do klas, ich miejsce w sali gimnastycznej zajęli najmłodsi wychowankowie „Trzynastki”.
W pewnej chwili – kilka minut po godz. 10 –  wszyscy zamilkli, kiedy to usłyszeli pierwsze dźwięki i słowa kolędy „Cicha noc”, którą śpiewała uczennica klasy IV a – Jagoda Mermer przy akompaniamencie p. Marty i ks. Tomasza. Po chwili na scenie pojawili się uczniowie klasy VI a, którzy zaczęli nakrywać przygotowany na środku sali stół.
Hania i Maja z klasy III a z zainteresowaniem wpatrywały się w tym czasie w okno. Okazało się, że wypatrują pierwszej gwiazdki, by rozpocząć wspólną, rodzinną wieczerzę wigilijną. W inscenizacji tej uczniowie przedstawili młodszym kolegom i koleżankom, z jakimi bożonarodzeniowymi tradycjami możemy się spotkać, co one oznaczają i skąd się w ogóle wzięły – puste miejsce przy stole, sianko pod obrusem, dwanaście potraw i wiele innych…
Nie zabrakło w tym czasie wspólnego kolędowania, łamania się opłatkiem i wzajemnych życzeń. Do naszej inscenizowanej rodziny przybyła również Święta Rodzina – Maryja z Józefem i Dzieciątkiem, którzy także mieli przygotowane dla nich miejsce.
Uczniowie przygotowali inscenizację wraz z p. Martyną Zielińską i s. Danutą Wójcik. O oprawę muzyczną zadbali: p. Marta Kotaszewska i ks. Tomasz Turczyn.
Martyna Zielińska
Zdjęcia Ania Jakubas z kl. III a gimnazjum.