Pieśń wzniosła się wysoko…

Koncert kolęd już za nami. Jakim słowem można określić imprezę, którą zorganizowaliśmy  30 stycznia w „Trzynastce” ? Proponuję epitety: nadzwyczajna, fantastyczna, olśniewająca, fenomenalna…. A może użyć słowa –  zjawiskowa ?

Być może komuś nie będzie się podobać ten przymiotnik, ale określenie „zjawiskowy” pasuje mi najbardziej, aby oddać atmosferę oraz poziom artystyczny, który stworzyliśmy w środowe popołudnie w sali gimnastycznej.
Postaraliśmy się bardzo, aby zachwycić wszystkich zaproszonych gości pięknym śpiewem , klimatyczną scenografią i dramaturgią wydarzeń. Tak, tak, dramaturgią wydarzeń! Bo to nie był zwyczajny koncert kolęd. Było to widowisko artystyczne, w którym, jak w antycznym dramacie, emocje rosły z minuty na minutę, aż do punktu kulminacyjnego.
No, ale po kolei. Osoba, którą można nazwać „spiritus movens” całego przedsięwzięcia była p. Iwona Czank. Zaprosiła ona do udziału w koncercie kolęd wiele osób. Na scenie pojawili się: uczniowie „Trzynastki”, absolwenci szkoły, zaproszeni goście, rodzice oraz nauczyciele. Panią Iwonę wspomagała p. Marta Kotaszewska. Obie Panie stworzyły przedstawienie, które zgromadzona publiczność długo oklaskiwała. I to na stojąco !
Każda kolęda miała swój klimat, nastrój, swoje przesłanie. Każda była na swój sposób wyjątkowa i niepowtarzalna. Olbrzymia w tym zasługa osób, które wystąpiły na scenie podczas tego koncertu. Zacznijmy od nauczycieli. Śpiewali: p. Maciej Wawrzaszek, p. Anna Latacz, p. Agnieszka Dawczyk, p. Ewa Buszko i p. Sylwia Brewczyńska- Grynbaum. Pojawili się też księża, którzy niedawno pracowali w naszej szkole: ks. Piotr Klekociński, ks. Tomasz Turczyn i ks. Łukasz Dybowski. Przedstawicielem rodziców była p. Wioletta Ciszewska, a w śpiewającej reprezentacji absolwentów „Trzynastki” odliczyli się: Wiktoria Socha, Iga Socha , Julia Celban, Oliwia Szymańska, Oliwia Tatarkiewicz, Marta Polis, Klaudia Grobelak, Nikodem i Julia Buszko.
A teraz kilka słów o naszych uczniach, bo warto podkreślić to, że z wielką radością i zaangażowaniem podeszli do tego koncertu. Każdy z nich był klasą samą dla siebie, każdy dał z siebie wszystko, aby ten koncert na długo pozostał w pamięci widzów.
Na koniec parę słów o widzach, którzy oklaskiwali środowy koncert. Byli nasi uczniowie, nauczyciele, rodzice uczniów, babcie, dziadkowie, mieszkańcy Lisińca…
Na widowni zasiedli także: p. Barbara Gieroń, radna miasta Częstochowy, o. Michał Bortnik, kustosz Jasnej Góry oraz Małgorzata, Łukasz i Tobiasz Dąbrowscy. P. Małgorzata i p. Łukasz to rodzice Tobiasza, chłopca z zerówki, na rzecz którego kwestowaliśmy podczas tego koncertu.
– Za pomoc bardzo, ale to bardzo serdecznie dziękujemy – mówili po koncercie rodzice Tobiasza. – Dziękujemy za wsparcie od całej szkolnej społeczności, od rodziców, uczniów i wszystkich ludzi dobrego serca. Jest nam niezwykle miło, że okazaliście Państwo naszemu synkowi pomoc!
Cezary Wachelka

Zdjęcia: M. Jamska, A. Jakubas, A. Kapuścińska