Jak motywować dziecko do nauki?

Drodzy Rodzice!

Nauka to wymagający i trudny proces dla dziecka, zwłaszcza teraz, gdy szkoły prowadzą zdalne nauczanie spowodowane pandemią koronawirusa.

Warto je dopingować i motywować na każdym kroku, aby miało szansę odnosić sukcesy.

Jak więc zachęcić dziecko do nauki?

Istotne jest, aby zostały zachowane właściwe proporcje miedzy nauką, rozwijaniem swoich zainteresowań a czasem wolnym i odpoczynkiem.

Żeby praca dziecka w domu była naprawdę efektywna, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka zasad:

• Należy ustalić razem z dzieckiem plan działania: ważne jest, aby wyznaczyć czas na zabawę i czas na obowiązki.
  • W czasie nauki dziecku należy robić przerwy, im mniejsze dziecko tym częstszy odpoczynek.
  • Przed przystąpieniem do nauki należy przygotować wszystkie niezbędne pomoce, aby w czasie pracy dziecko się nie rozpraszało.
  • Należy chwalić i doceniać nawet niewielkie działania związane z uczeniem się.
  • Nie należy wyręczać dziecka i wykonywać za nie przesyłanych przez nauczycieli zadań, ponieważ samodzielność daje większą satysfakcję i kształtuje poczucie własnej wartości.
  • Należy jak najczęściej rozmawiać z dzieckiem na wszystkie możliwe tematy, nie tylko na temat nauki. To pomoże zbudować dobrą relację i poczucie zaufania.
  • Motywację buduje się poprzez nagradzanie, nagrody są lepsze od kar. Nawet drobna nagroda w postaci pochwały rodzica może stać się złotym środkiem.
  • Najbardziej mobilizuje do nauki fakt, że można ją wykorzystać w życiu codziennym. Jeśli dziecko uczy się np. o zjawiskach fizycznych, należy odnaleźć i pokazać takie zjawiska w otaczającej rzeczywistości.
  • Nie należy krytykować dziecka, tylko dodawać mu otuchy, np. używając takiego komunikatu: „… tego można się nauczyć, wierzę, że ty to potrafisz”.
  • Wrogiem sukcesu jest niska samoocena, do której może doprowadzić sytuacja, gdy dziecko źle o sobie mówi: „jestem głupi”, „nie dam rady”, „i tak mi się nie uda”. Pozytywne myślenie o sobie buduje poczucie własnej wartości i akceptację grupy rówieśniczej.
  • Istotą w zakresie motywowania dzieci do nauki jest chwalenie, akceptowanie, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, wychowywanie w atmosferze miłości i szacunku. To sprawi, że dziecko nauczy się doceniać innych, będzie ufać rodzicom i odnajdzie miłość w świecie, łatwiej pokona problemy i chętniej będzie stawiało czoło przeciwnościom.

Pedagodzy szkolni