Dzień Papieski w Trzynastce

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II.

Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.

Z tej okazji w naszej szkole w piątek, 11 października obchodziliśmy Dzień Papieski. Młodsi uczniowie z klas 0 – III mogli zapoznać się z postacią Św. Jana Pawła II uczestnicząc w apelu, który pod okiem p. Doroty Stanek i p. Martyny Zielińskiej przygotowali dla nich uczniowie klasy III a. Przedstawiono życiorys Ojca Świętego, a także naukę płynącą dla nas z Jego życiorysu. Cały apel swoim śpiewem pieśni „Barka”, „Totus Tuus” oraz „Lolek” uświetniły uczennice klasy Va – Jagoda Mermer i VIII a – Marta Konstanciak. Podczas apelu wręczono również nagrody uczniom biorącym w poprzedzającym tygodniu udział w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem: „Św. Jan Paweł II w oczach dziecka”.

Obchodom Dnia Papieskiego w naszej szkole towarzyszyła również „Papieska Kawiarenka” zorganizowana przez s. Danutę wraz z uczniami klas starszych przy czynnej współpracy z rodzicami, którzy dostarczyli do kawiarenki papieskie kremówki. Dzięki ich sprzedaży nasza szkoła wspomogła Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia kwotą ponad 800 zł.

M. Zielińska, zdjęcia Marika Kuździeń