Co dalej z tą energią ?

Uczniów „Trzynastki” odwiedził ostatnio niezwykły gość, pan Krzysztof Gałkowski. Pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu w Cambridge opowiadał naszym wychowankom o energetycznych wyzwaniach, które czekają nas w najbliższej przyszłości.

Nie były to typowe zajęcia z fizyki, chociaż pan Krzysztof w wykształcenia jest fizykiem. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, następnie łączone studia doktoranckie na UW i Universite Paul Sabatier – Toulouse III. Od lat związany z Częstochową i dzielnicą Lisiniec. Jest on bowiem absolwentem SP nr 13 i Gimnazjum nr 13.
Tematyka związana była z energią i problemami, z jakimi musi zmierzyć się ludzkość w ciągu kilku najbliższych dekad. Prelegent opowiadał m.in. o konieczności odejścia od paliw kopalnych (kwestie ochrony środowiska, sytuacji klimatycznej oraz ograniczonych zasobów), a także o alternatywnych źródłach energii. I o tym, że zapotrzebowanie na energię w skali światowej jest coraz większe.
Dyskutowano także o tym, że współczesna cywilizacja nie jest gotowa na zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w perspektywie kilkudziesięciu lat wymaga natychmiastowego, bezprecedensowego wzrostu nakładów na badania i rozwój alternatywnych technologii.
kg, cw

zdjęcie: A.Latacz