Anna chciała żyć…

W czwartek , 14 czerwca odbyła się w SP nr 13 premiera spektaklu „Dziennik Anne Frank”. Jest to historia młodej Żydówki, która żyła w czasach holocaustu. Widownia długo oklaskiwała troje aktorów, którzy zagrali w tej sztuce. To znak, że to, co zobaczyli na scenie, bardzo się spodobało.

Trzynastoletnia Anne Frank zaczęła pisać dziennik w 1942 roku. Ostatni zapisek pojawił się na kilka dni przed jej aresztowaniem w 1944 roku. Ta obdarzona niezwykłym talentem literackim dziewczynka doskonale ukazała w swoich zapiskach ludzką psychikę, dramatyczną sytuację, w jakiej znaleźli się Żydzi w czasie II wojny światowej, niepewność jutra i nadzieję, że uda im się przeżyć.
„Dziennik Anne Frank” to również opowieść o dorastaniu i pierwszej, młodzieńczej miłości…
Na scenie zobaczyliśmy: Zosię Michalec (kl. III c gimnazjum), Laurę Szymanek (II a gimnazjum) i Michała Szyllera (II a gimnazjum).
Gimnazjalistki wcieliły się w postać Anny, Michał opowiedział, jak zakończyła się historia ukrywającej się w Amsterdamie rodziny Frank.
Wracajmy jednak do spektaklu. W tym miejscu wypada napisać kilka słów o aktorach. Zarówno Zosia, jak i Laura zagrały niezwykle przekonywująco.  Doskonale operowały głosem, potrafiły w jednej scenie pokazać lęk i strach, w drugiej radość i wiarę w człowieka. Ich kreacje sceniczne były niezwykle realistyczne, przejmujące i – nie bójmy się użyć tego słowa – wzruszające! Obdarzony niezwykłą barwą głosu Michał dokończył dzieła. Głośny aplauz, który pojawił się w momencie, gdy aktorzy zaczęli się kłaniać, był dowodem na to, że przesłanie, które jest zawarte w tym spektaklu zostało właściwie odczytane, a i gra aktorska była naprawdę DOSKONAŁA !
W spektaklu wykorzystano muzykę zespołu Barcelona Gypsy Klezmer, Zbigniewa Preisnera oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta. Przepiękne dekoracje są autorstwa p. Joanny Nagel, za zdjęcia serdecznie dziękujemy p. Beacie Jakubas. Spektakl nagrywał p. Grzegorz Nykiś, a kciuki najmocniej trzymał, żeby wszystko się udało p. Cezary Wachelka.
Spektakl w tym roku szkolnym będzie można jeszcze zobaczyć w poniedziałek (18 czerwca) o godz. 9. Sala nr 3, wstęp wolny.
cw